5/11/2018

ORAZ, ŻE CIĘ NIE OPUSZCZĘ AŻ DO ŚMIERCI ...

"Oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci" to fragment przysięgi, którą składają sobie dwie kochające się osoby przy ołtarzu. Zaczynamy budować wspólnotę, wzmacniamy nasze pozytywne relacje, decydujemy się tworzyć wspólne życie na dobre i na złe. Ostatnie miesiące uświadomiły mi, jak głęboka może być miłość i jak wiele możemy poświęcić tej drugiej osobie. Zdałam sobie sprawę z tego, że prawdziwe uczucie istnieje, a nasze życie może zależeć od drugiej połówki... 


Śmierć rodziców mojego M. nie była dla nas łatwa. Przyszła bardzo niespodziewanie i zaskoczyła całą rodzinę. Zawsze, gdy odchodzi bliska nam osoba mamy wrażenie, jakby serce przełamało się na dwie części. Smutek, żal i pytania bez odpowiedzi będą towarzyszyć za każdym razem, gdy pojawią się wspomnienia. Rodzice M. przeżyli wspólnie 63 lat. Wyobrażacie sobie? Tyle lat razem bez względu na problemy, choroby, dzieci itd. I kiedy patrzę na starszych ludzi, którzy idą po ulicy trzymając się za ręce bardzo się rozczulam. Czyż to nie jest piękne? 

Od jakiegoś czasu odnoszę wrażenie, że miłość stała się oklepana. Ciągle słyszy się o single'ach, parach, które wiążą się bez związku, o karierze itp. Zalatani ludzie w przypływie codziennych spraw, w pogoni za pieniądzem bardzo często decydują się na samotną drogę przez życie, albo też sprowadzają związek do szarej codzienności. Bardzo często żyjemy obok tej drugiej osoby. Bywa, że uczucie zaczyna wygasać i pojawia się koniec. Tym większy problem jest wtedy, gdy mamy dzieci. A przecież można jeszcze tak wiele zrobić! Można kochać każdego dnia ze wzajemnością! Można się szanować i być dla siebie oddanym! 

Kiedy odeszła mama mojego M. jego ojciec się załamał. Stracił cały swój świat, towarzyszkę swojego życia, miłość, ciepło i zrozumienie. Nawet dzieci nie potrafiły zrekompensować tej straty. Tęsknota była tak silna, że każdego dnia pogłębiała się jeszcze bardziej, aż 6 miesięcy później śmierć zapukała do drzwi. To był ten moment. Moment, gdy dusza odeszła, a w naszych sercach pojawi się żal. Z drugiej strony wiedzieliśmy, że tata wreszcie będzie szczęśliwy, bo jego druga półka już na niego czeka. Wiedzieliśmy, że to jeszcze nie koniec. To dopiero początek bezgranicznej drogi u boku Boga, Jezusa, ale i małżonki. 


Jeśli jesteśmy z sobą tak długo, jeśli miłość prowadzi nas do ostatniego dnia naszego życia to dla mnie nie oznacza to jej końca. W taki sytuacjach słowa przysięgi " ... że Cię nie opuszczą aż do śmierci..." nie mają znaczenia, bo przecież śmierć to tylko przejście z życia cielesnego do życia wiecznego. A jeśli tak jest, nic nie może nas rozłączyć!!! 

Kiedy byłam młodsza marzyłam o takiej długiej, pięknej miłości. Dziś wiem, że miłość to nie bajka, ale dbałość od drugiego człowieka, zrozumienie i bliskość. To pasmo rzeczywistych problemów, które wspólnie rozwiązujemy. To droga w szacunku i zaufaniu. To czas, kiedy nawet najmniejszym gestem dajemy tej drugiej osobie odrobinę szczęścia. Miłość to nie tylko codzienne "kocham cię", ale też dziękuję, przepraszam, wybaczam. Miłość to budowanie relacji z samym sobą, nauka oraz poznawanie samego siebie. I nikt nie mówi, że będzie łatwo. A nawet potwierdzę, że nie będzie. Bo to, że serce kocha nie oznacza, że rozum wszystko akceptuje. Musimy nauczyć się kompromisu. Musimy zrozumieć, że nasza druga połowa jest inna niż my. Czasem też musimy odpuścić i pozwolić, by w związku pojawiły się inne uczucia, z których będziemy czerpać, jak najwięcej. 

Dziś jako dorosła kobieta, mająca za sobą 15 lat związku patrzę na życie nieco inaczej. Dziś partnerstwo jest dla mnie najważniejsze. Wyciągam z naszej miłości, jak najwięcej, ale też uczę się jej każdego dnia. Mimo ogromnej różnicy charakterów, mimo dużej różnicy wieku, czuję i chcę, by nasza miłość trwała. Życzę i Wam, by nadzieja prowadziła Was przez życie. By szczęście zapalało codzienną iskierkę uczucia. By ciepło nigdy nie wygasło i trwało wiecznie, nawet po śmierci. 

XOXO

19 komentarzy:

 1. Łzy mi poleciały... ale dziękuję Ci za ten tekst!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne słowa Anitko 😊 wiem coś na ten temat...sama doświadczam na co dzień miłości bezgranicznej...I jestem za to bardzo wdzięczna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale! Życzę Ci byś zawsze była w takim stanie, a miłość nie zniknęła z Twojego życia :)

   Usuń
 3. Pięknie napisane, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. W życiu powinniśmy dokonywać takich wyborów, które sprawią, że będziemy szczęśliwi, a jeśli Ty jesteś to jest to najważniejsze!

   Usuń
 5. Wyrazy współczucia dla Massimo. Dla niego to musiał być potężny cios. Przykre...Co do prawdziwej miłości to tak jak napisałaś, musi wywodzić się z mądrości i wzajemnego szacunku.Taka na lata to prawdziwa wygrana. Dziś chyba o nią trudniej niż kiedyś, bo sporo rzeczy nas rozprasza niestety. Ale partner z dobrym wzorcem wyniesionym z domu to już spora szansa na sukces :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję w imieniu Massimo. Rzeczywiście, dziś bardzo ciężko o miłość, która będzie trwać lata, ale wina leży też nieco po naszej stronie, bo przestajemy dbać o uczucie.

   Usuń
 6. Pięknie to odpowiedziałaś.Dziękuję za chwilę wzruszeń.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna taka miłość 'do grobowej deski' a Twojemu M współczuję, musiało być ciężko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było i nadal jest. Z czasem przychodzi jednak spokój i to jest ważne. Trzeba żyć dalej i cieszyć się życiem ;)

   Usuń
 8. Wzruszył mnie Twój tekst. W tym roku również straciłam mamę więc rozumiem ból, który przechodzi Twój partner, jego rodzina oraz rozumiem dlaczego jego ojciec umarł z tęsknoty. To jest taki ból do którego nie da się nic przyrównać i tylko ten zrozumie kto sam go przeżył. Człowiek się czuje jakby sam umarł w środku i nic go nie cieszy. W takiej chwili traci na znaczeniu pieniadz, kariera, status społeczny itd, w takiej chwili sie nie żałuje że sie nie zarabiało wystarczająco pieniędzy ale że oddałoby sie każdą materialną rzecz, pieniądz by spędzić z tą osobą choć jeszcze jeden dzień. Ludzie zapomnieli że tak naprawdę jedyne co się w życiu liczy to drugi człowiek i miłość. Ze najlepsza rzeczą jaką możemy podarować drugiej osobie to swój czas.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknie napisane, aż łezka w oku się zakręciła. Pozdrawiam Was serdecznie 😘😘

  OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION