6/14/2019

MIKROPLASTIK W KOSMETYKACH - DLACZEGO WARTO GO UNIKAĆ?

Od dłuższego czasu słyszymy o składnikach kontrowersyjnych stosowanych w formułach kosmetyków. Co ciekawe coraz częściej mówi się też o zastosowaniu szkodliwego mikroplastiku w kosmetyce. I pewnie teraz większość z Was zaczęła zastanawiać się o co tutaj chodzi? A założę się, że dość pokaźna grupa nawet nie wie, że wokół mikroplastiku w kosmetykach robi się coraz głośniej. Wy doskonale wiecie, że ja do kontrowersyjnych tematów podchodzę z rezerwą. Dziś jednak postanowiłam przybliżyć Wam, co to jest mikroplastik w kosmetykach i dlaczego warto go unikać. 
Mikroplastik w kosmetykach - o co tutaj chodzi? 

Zapewne pierwsza myśl, jaka przyszła Wam do głowy to plastikowe opakowania. Z jednej strony macie rację. Sprawa jest jednak szersza. Mikroplastik ma znaczne większe odniesienie do formuły samego kosmetyku. Pasty do zębów, żele pod prysznic, szampony, lakiery do paznokci, cienie do powiek, peelingi do twarzy bardzo często zawierają w konsystencjach mniejsze niż milimetr plastikowe mikrogranulki. Składają się one z polietylenu lub nylonu czy też z metakrylanu lub politereftalanu etylenu. Co powodują w kosmetyku? Mogą nadawać płynność preparatom, mogą też być wykorzystywane jako drobinki peelingujące. No dobrze, ale dlaczego są one takie niekorzystne? 

Co powodują mikrogranulki plastiku?

Wyobraźcie sobie, że podczas uzdatniania wody filtry nie zatrzymają takich mikrogranulek. Wtedy przedostają się one do rzek, a następnie mórz i oceanów. W konsekwencji mogą one absorbować inne substancje trujące, jak np. DDT, ftalany, bisfenol A, metylortęć, ale i wirusy czy bakterie co prowadzi do skażenia środowiska. Bardzo często zjadają je zwierzęta morskie i są przenoszone przez ryby, skorupiaki oraz mięczaki. A później zjadamy je my!!! A czy wiecie, że takie mikrogranulki kumulują się w naszym organizmie? ( czy to za pośrednictwem zjadanych przez nas ryb czy to przez wodę, którą piejmy ). 

Jak walczyć z mikroplastikiem? 

Sprawie zaczęły przyglądać się odpowiednie instytucje. Wiemy już, że od 1 sierpnia 2018 Francja zaprzestała wprowadzania na rynek kosmetyczny wszelkich preparatów, które wymagają spłukiwania, a posiadają w składzie plastikowe cząsteczki. W grudniu 2015 roku zakazano stosowania w kosmetykach plastikowych granulek o średnicy powyżej 5 mm także w Ameryce. W Belgii podpisano już porozumienie dotyczące zastępowania mikrogranulek plastiku, które ma wejść w życie najpóźniej do 31 grudnia 2019 roku. I jeszcze Włochy! 22 czerwca 2018 roku złożono w słonecznej Italii projekt zabraniający sprzedaży kosmetyków, które w składzie posiadają mikroplastik. Miejmy nadzieję, że takie ustawy pojawią się również na naszym rynku, bo nie ukrywam, że preparatów zawierających mikrogranulki tego typu jest od groma. Co my możemy zrobić? Przede wszystkim czytać składy i rezygnować ze stosowania tego typu kosmetyków. To dopiero początek, bo skoro tak głośno mówi się już o szkodliwości samego plastiku, opakowaniach plastikowych itp. to zwróćmy też uwagę na to, co jest w składach kosmetyków!!! 

Inne posty, które mogą Was zainteresować: 


Autor tekstu: kosmetolog Anita Kobus
Bibliografia: 
"Mikroplastiki w kosmetykach - surowce zastępcze" - http://bit.ly/2Rb6EDV
"Mikroplastik w kosmetykach - zagrożenie dla środowiska" - http://bit.ly/2Idbhuf
"Problem zanieczyszczenia mikroplastikiem Morza Bałtyckiego" - http://bit.ly/2Kj8DW6
"Zużycie plastiku, Odpady" - http://bit.ly/2WFHCTf

COCO COLLECTION - o mnie

Cześć, mam na imię Anita i oprowadzę Cię po świecie kosmetyków. 
Z zawodu jestem kosmetologiem i od dawna interesuję się skórą, dobrze dobraną pielęgnacją, ale też kosmetykami. Lubię testować nowości i sprawdzać ile z obietnic producenta rzeczywiście jest prawdą. 
Na moim blogu znajdziesz nie tylko recenzje i opinie o kosmetykach. Jest tutaj znacznie więcej: 
Czy Wiesz - kategoria dotycząca wielu ciekawostek z dziedziny kosmetyki oraz kosmetologii. 
Porady - jako kosmetolog radzę w doborze odpowiednich kosmetyków, jakie kroki w pielęgnacji wykonywać, ale też jakie skuteczne zabiegi stosować. 
Prywatnie - ciekawostki z życia blogerki. Jeśli jeszcze Ci mało koniecznie sprawdź mój Instagram oraz kanał na You Tube - COCO COLLECTION

2 komentarze:

  1. Tutaj chodzi chyba głównie o peelingi. W jakich innych produktach można jeszcze znaleźć mikroplastik?

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie wyczytałam na stronie marki Nuxe, że nie stosują w swoich produktach mikrocząsteczek plastiku :)

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION