1/29/2014

Cała prawda o Retinoidach i fotostarzeniu się skóry!

Ciągle gdzieś się o nich słyszy. A to koleżanka jest na kuracji, a to znów zaproponowała je kosmetyczka, lub dermatolog chce je nam przepisać. Fotostarzenie? Czym są retinoidy? Jakie najczęściej się stosuje? O tym będzie dzisiejszy post, więc jeśli macie ochotę zasięgnąć szerszej wiedzy z tej dziedziny, zapraszam...

Co to jest fotostarzenie?

Fotostarzenie to przedwczesne starzenie się skóry spowodowane wieloma procesami zachodzącymi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi. Uszkadza ono komórki oraz strukturę skórę, a także zmniejsza liczbę i aktywności fibroblastów ( budują one włókna kolagenowe i elastynowe ). Na skutek tego dochodzi do produkcji wolnych rodników.


Jakie są objawy fotostarzenia?

Najczęściej występuję suchość, szorstkość i wiotkość skóry. Zmniejszenie jej grubości. Nierówna pigmentacja i przebarwienia. Rozszerzają się naczynka włosowate. Pogłębiają zmarszczki i fałdy skóry.

Ciekawostki:

Promieniowanie UV jest aż w 80 % przyczyną powstawania zmarszczek i starzenia się skóry.
Na podstawie badań klinicznych stwierdzono, iż skóra po 18 roku życia pochłania ponad 50 % promieniowania UVA.

Najczęstsze metody walki z fotostarzeniem się skóry?

Poprzez stosowanie osłony fizycznej skóry przed promieniowaniem.
Unikanie nasłonecznienia w okresie intensywnego działania promieni słonecznych.
Skracanie czasu ekspozycji.
Stosowanie filtrów, antyutleniaczy, alfahydroksykwasów, czy retinoidów.

Co to są retinoidy?

Retinoidy są grupą naturalnych lub syntetycznych pochodnych witaminy A. Są one lipofilne, łatwo przenikają przez błony komórkowe.

Jakie są najczęściej stosowane retinoidy?

TRETINOINA - kwas all - trans retinowy - naturalna, aktywna forma witaminy A. Po jej zastosowaniu w obrazie histologicznym stwierdzono zwiększoną syntezę kolagenu i nasiloną angiogenezę. Często stosowana do łagodzenia objawów związanych z fotostarzeniem.

Najczęściej niepożądanymi działaniami w tej grupie leków są złuszczanie się naskórka, obniżenie jego wilgotności, rumień oraz świąd.

RETINALDEHYD - jest prekursorem kwasu retinowego, znacznie rzadziej powodującym podrażnienie skóry. Równie skuteczny w leczeniu skutków fotostarzenia skóry.
Wykazano, iż palmitynian retinolu - ester retinolu, stosowany miejscowo ma właściwości absorbujące promieniowanie UV.

TAZAROTEN - jest syntetycznym poliaromatycznym retinoidem. Stosowany miejscowo ulega konwersji przez endogenne esterazy do aktywnego metabolitu.
Wykazano, że używanie przez 24 tygodnie kremu zawierającego 0,1 % tazarotenu skutecznie zmniejsza hiperpigmentację i szerokość porów oraz wygładza powierzchnię naskórka. Ponadto tazaroten stosowany miejscowo w postaci 0,1 - procentowego żelu, tuż przed ekspozycją na promieniowanie UVB nieznacznie zwiększa minimalną dawkę rumieniową.

ADAPALEN - powoduje mniej podrażnień skóry niż tazaroten lub retinoina.

Ciekawostka:

Udowodniono, że miejscowe stosowanie przez 6 miesięcy preparatu składającego się z retinolu i witaminy C łagodzi efekty fotostarzenia. W wycinkach skóry, pobranych od stosujących preparat, stwierdzono że zawartość prokolagenu III jest obniżona, przy jednocześnie korzystnym zwiększeniu zawartości kolagenu I.

Teraz widzicie, że na rynku jest dostępnych kilka wersji z retinoidami, a walka z fotostarzeniem może być bardzo długa. Warto zastanowić się, jak chcemy wyglądać za parę lat i czego chcemy uniknąć. Pamiętajcie, by zawsze poradzić się dermatologa przed zastosowaniem jakichkolwiek leków. Miejcie na uwadze to, że rezultaty nie będą widoczne zaraz po użyciu retinoidów i mogą wystąpić efekty niepożądane. Tym samym nie bójcie się ich stosowania :)
I co najważniejsze? Wszystko to, co robicie dla Waszej skóry odwdzięczy się Wam w późniejszych efektach...
A w następnym poście z tej serii opowiem Wam o filtrach przeciwsłonecznych.
XOXO

13 komentarzy:

 1. Nie chciałabym pracować z retinoidami. To bardzo niebezpieczne substancje dla człowieka. Ich nieumiejętne stosowanie powoduje komplikacje. Najważniejsze, o czym należy pamiętać, że retinoidy uszkadzają też płód. Kuracja nimi to już ostateczność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, podczas stosowania retinoidów trzeba przestrzegać ważnych zaleceń i przepisuje je tylko dermatolog. Retinoidy uszkadzają płód w momencie stosowania ich w trakcie ciąży, ale jest to przecież przeciwwskazanie. Trzeba także odczekać jakiś czas ( nawet do roku ) po kuracji by zajść w ciąże. Myślę, że osoby które przyjmują takie leki wiedzą z czym to się wiąże i są na tyle rozsądne, by nie zajść wtedy w ciąże :)

   Usuń
  2. Macie rację, uszkadzają płód więc zajście w ciążę podczas kuracji czy bezpośrednio po niej jest wysoce niewskazane a wręcz zabronione.
   Nie zapominajcie jednak, że wiele przemian biochemicznych zachodzi w naszej wątrobie. Witamina A aplikowana przedskórnie czy doustnie również tam trafia. Należny więc przeprowadzić badania mające na celu sprawdzeniu w jakiej kondycji jest ten organ przed rozpoczęciem kuracji retinoidami. Zaleca się także kontrolowanie funkcjonowania wątroby podczas samej kuracji a także po jej zakończeniu.

   Usuń
 2. bardzo ciekawy post, sama używam kermów z retinolem z racji wieku, tutaj można poczytać ciekawostki o retinolu:
  http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/56,134363,14732071,10_najpopularniejszych_mitow_o_retinolu___tez_w_nie.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy post. Na razie nie mam potrzeby stosować retinoidów. Jednak staram się dbać o skórę poprzez prawidłowe odżywianie :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odżywianie to nie wszystko! Skóra potrzebuje również składników, które wprowadzamy do niej od zewnątrz! Pamiętaj o tym :)

   Usuń
 4. Ale dużo informacji! Aż głowa pęka :)
  Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. :) Ja przez 9 miesięcy brałam retinoid doustnie , Curacne . Jestem bardzo zadowolona z efektów i mimo skutków ubocznych zdecydowałabym się na pewno drugi raz jeśli miałabym cofnąć czas . Dermatolog mi mówił , że bogate kobiety kupują sobie doustne żeby szybciej zmarszczki sobie spłycić :D A modelki żeby na pokazach włosy się mniej przetłuszczały ( to wszystko prawda bo u mnie było to samo ) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze, że Ty jesteś zadowolona z efektów i używasz retinoidów pod kontrolą lekarza :)

   Usuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION