3/12/2014

Podologia - dbamy o nasze stopy!

Zbliżamy się już do wiosny, a tym bardziej do lata. Za chwilę będziemy odsłaniać nasze stopy, więc dobrze pomyśleć o ich wzmocnionej pielęgnacji. Dlatego też w cyklu Czy Wiesz, Że poruszymy kwestię tej partii naszego ciała. Dziś będzie wstęp, a ponieważ mało jeszcze kto wie, czym zajmuje się podologia, chcę zwrócić Wam na nią uwagę.

zdj. grafika Google

Co to jest podologia?

Jest to dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem wad, zniekształceń i zaburzeń funkcji stopy.

Kim jest podolog i czym się dokładnie zajmuje?

Podolog to łącznik i pośrednik pomiędzy pacjentem, a specjalistą takim jak: internista, flebolog, chirurg, diabetolog, dermatolog, mykolog, masażysta czy fizjoterapeuta. Ale przede wszystkim jest to osoba, która przeciwdziała powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp, planuje przeprowadzenie kuracji w przypadku już istniejącej dolegliwości, a także samodzielnie rozpoznaje zmiany patologiczne na stopach i samodzielnie przeprowadza odpowiednie zabiegi.

Z czym do podologa?

Z każdą dolegliwością tyczącą się naszych stóp, np. chorobą, wrastającym paznokciem, odciskiem czy nawet w celu wykonania prawidłowego pedicure!

Przykładowe zabiegi, jakie wykonuje podolog!

Fachowe skracanie paznokci
Zabiegi na paznokciach wrastających, zawiniętych, grzybicznych i zgrubiałych
Zabiegi na zrogowaciałym naskórku
Fachowe rozpoznanie i usuwanie odcisków oraz kurzajek
Odciążenie bolesnych miejsc
Ortonyksja, czyli sporządzenie indywidualnych klamer korygujących na wrastający paznokieć
Protetyka paznokci
Masaż stóp i podudzi, zabiegi terapeutyczne i poprawiające samopoczucie
Poradnictwo ogólne i indywidualne

***

Oprócz fachowej analizy swoim okiem i przy pomocy odpowiednich narzędzi, podolodzy posługują się również badaniem przy użyciu podoskopu!!

Podolog może stać się naszym przyjacielem i pomóc nam w uzyskaniu pięknych, wypielęgnowanych, a przede wszystkim zdrowych stóp. Nie powinniśmy się go obawiać i tym bardziej zgłaszać się do niego z problemami, a nie pozbywać się ich na własną rękę!
Warto sprawdzić, gdzie w Waszej okolicy znajduje się gabinet podologiczny i zasięgnąć fachowej porady zanim przystąpimy do zabiegów!!!
W następnej części przedstawię Wam najczęściej spotykane choroby i problemy związane ze stopami oraz profilaktykę pielęgnacji kończyn dolnych :)

XOXO

21 komentarzy:

 1. Podologia zasila od dziś mój słownik :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny post:) W końcu coś o stopach:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Często chadzam na masaże stóp do centrum rehabilitacji. Podologia i refleksologia to moi przyjaciele niejako :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobry gabinet podologiczny trudno jednak znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie jest z salonem kosmetycznym, ale jak już się znajdzie to trzeba się go trzymać!

   Usuń
  2. Obecnie mamy coraz większy wybór takich gabinetów. Fizjoterapeuci także mogą pomóc w leczeniu schorzeń stop. Ale faktycznie, swego czasu trudno było o rzetelne informacje.

   Usuń
 5. Nawet nie wiedziałam, że istnieje takie słowo :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej! Zapraszamy na naszego bloga: easyaccesstobeauty.blogspot.co.uk . Odbywa sie tam teraz konkurs :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nieznałam do tej pory pojęcia podologia, jedynie podoskopia :) ale to przez wzgląd na moje zainteresowania i kierunek jaki studiuję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Sama dbam o swoje paznokcie, nic wielkiego, systematycznie stosowana odżywka new nails w zasadzie w 100% wystarcza dla utrzymania ich w bardzo dobrej kondycji. Nie stosuję żadnych specjalnych zabiegów - po prostu to jest wystarczające.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kosmetyka stóp ostatnio staje się coraz popularniejsza. I to nie tylko chodzi o usuwanie naskórka. Ważne jest też dodatkowe odżywianie paznokci,żeby nie były łamliwe.

  OdpowiedzUsuń
 10. Podolog to najwspanialszy zawód na świecie. Dbamy o stopy innych :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam właśnie w planach wizytę u jakiegoś dobrego podologa, ponieważ moje stopy naprawdę nie są w dobrym stanie, a problem głównie jest z pękającymi piętami, które nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale również bolą mnie stopy podczas codziennych obowiązków i podczas chodzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam ten problem. Pięty nie dość że strasznie zgrubiałe to jeszcze pękają. Jak tam wizyta pomogła?

   Usuń
 12. Wiele osób niestety bagatelizuje choroby stóp i nie zgłasza się do specjalisty, gdy zauważy pierwsze niepokojące sygnały. Podolog specjalizuje się w chorobach i schorzeniach stóp, dlatego nawet problemy tak popularne jak wrastające paznokcie należy rozwiązywać z jego pomocą, gdyż sami możemy sobie nie poradzić.

  OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION