zdj. grafika Google
Co to jest podologia?
Jest to dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem wad, zniekształceń i zaburzeń funkcji stopy.
Kim jest podolog i czym się dokładnie zajmuje?
Podolog to łącznik i pośrednik pomiędzy pacjentem, a specjalistą takim jak: internista, flebolog, chirurg, diabetolog, dermatolog, mykolog, masażysta czy fizjoterapeuta. Ale przede wszystkim jest to osoba, która przeciwdziała powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp, planuje przeprowadzenie kuracji w przypadku już istniejącej dolegliwości, a także samodzielnie rozpoznaje zmiany patologiczne na stopach i samodzielnie przeprowadza odpowiednie zabiegi.
Z czym do podologa?
Z każdą dolegliwością tyczącą się naszych stóp, np. chorobą, wrastającym paznokciem, odciskiem czy nawet w celu wykonania prawidłowego pedicure!
Przykładowe zabiegi, jakie wykonuje podolog!
Fachowe skracanie paznokci
Zabiegi na paznokciach wrastających, zawiniętych, grzybicznych i zgrubiałych
Zabiegi na zrogowaciałym naskórku
Fachowe rozpoznanie i usuwanie odcisków oraz kurzajek
Odciążenie bolesnych miejsc
Ortonyksja, czyli sporządzenie indywidualnych klamer korygujących na wrastający paznokieć
Protetyka paznokci
Masaż stóp i podudzi, zabiegi terapeutyczne i poprawiające samopoczucie
Poradnictwo ogólne i indywidualne
***
Oprócz fachowej analizy swoim okiem i przy pomocy odpowiednich narzędzi, podolodzy posługują się również badaniem przy użyciu podoskopu!!
Podolog może stać się naszym przyjacielem i pomóc nam w uzyskaniu pięknych, wypielęgnowanych, a przede wszystkim zdrowych stóp. Nie powinniśmy się go obawiać i tym bardziej zgłaszać się do niego z problemami, a nie pozbywać się ich na własną rękę!
Warto sprawdzić, gdzie w Waszej okolicy znajduje się gabinet podologiczny i zasięgnąć fachowej porady zanim przystąpimy do zabiegów!!!
W następnej części przedstawię Wam najczęściej spotykane choroby i problemy związane ze stopami oraz profilaktykę pielęgnacji kończyn dolnych :)
XOXO
Podologia zasila od dziś mój słownik :)
OdpowiedzUsuńCieszę się bardzo :)
UsuńZnakomity artykuł, dzięki!! :)
UsuńFajny post:) W końcu coś o stopach:)
OdpowiedzUsuńBędzie tego troszkę więcej :)
UsuńCzęsto chadzam na masaże stóp do centrum rehabilitacji. Podologia i refleksologia to moi przyjaciele niejako :)
OdpowiedzUsuńSuper, tylko zazdrościć takich masaży :)
UsuńDobry gabinet podologiczny trudno jednak znaleźć.
OdpowiedzUsuńPodobnie jest z salonem kosmetycznym, ale jak już się znajdzie to trzeba się go trzymać!
UsuńObecnie mamy coraz większy wybór takich gabinetów. Fizjoterapeuci także mogą pomóc w leczeniu schorzeń stop. Ale faktycznie, swego czasu trudno było o rzetelne informacje.
UsuńNawet nie wiedziałam, że istnieje takie słowo :D
OdpowiedzUsuńA jednak ;)
UsuńHej! Zapraszamy na naszego bloga: easyaccesstobeauty.blogspot.co.uk . Odbywa sie tam teraz konkurs :) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńNieznałam do tej pory pojęcia podologia, jedynie podoskopia :) ale to przez wzgląd na moje zainteresowania i kierunek jaki studiuję :)
OdpowiedzUsuńSama dbam o swoje paznokcie, nic wielkiego, systematycznie stosowana odżywka new nails w zasadzie w 100% wystarcza dla utrzymania ich w bardzo dobrej kondycji. Nie stosuję żadnych specjalnych zabiegów - po prostu to jest wystarczające.
OdpowiedzUsuńKosmetyka stóp ostatnio staje się coraz popularniejsza. I to nie tylko chodzi o usuwanie naskórka. Ważne jest też dodatkowe odżywianie paznokci,żeby nie były łamliwe.
OdpowiedzUsuńPodolog to najwspanialszy zawód na świecie. Dbamy o stopy innych :-)
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńMam właśnie w planach wizytę u jakiegoś dobrego podologa, ponieważ moje stopy naprawdę nie są w dobrym stanie, a problem głównie jest z pękającymi piętami, które nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale również bolą mnie stopy podczas codziennych obowiązków i podczas chodzenia.
OdpowiedzUsuńTeż mam ten problem. Pięty nie dość że strasznie zgrubiałe to jeszcze pękają. Jak tam wizyta pomogła?
UsuńWiele osób niestety bagatelizuje choroby stóp i nie zgłasza się do specjalisty, gdy zauważy pierwsze niepokojące sygnały. Podolog specjalizuje się w chorobach i schorzeniach stóp, dlatego nawet problemy tak popularne jak wrastające paznokcie należy rozwiązywać z jego pomocą, gdyż sami możemy sobie nie poradzić.
OdpowiedzUsuń