3/26/2014

Podologia - dbamy o nasze stopy cz. 3!!!

Dziś ostatnia część z serii o podologii. Jak wspomniałam w poprzednim poście tym razem zajmiemy się problemem nadpotliwości stóp oraz opowiem Wam troszkę o profilaktyce pielęgnacji kończyn dolnych. Mam nadzieję, że informacje, które zdobyliście do tej pory będą Wam pomocne :) Gotowi? Zaczynamy...

zdj. grafika Google

NADPOTLIWOŚC - hyperhydrosis

Pochodzenie - wewnętrzne zaburzenia organizmu, choroby metaboliczne ( cukrzyca ), zaburzenia hormonalne ( nadczynność tarczycy ) i emocjonalne ( emocjonalne pocenie stóp ), genetyczne. Nadpotliwość bierze się również z braku higieny, z powodu wysokiej temperatury otoczenia, wysiłku fizycznego, braku przewiewności w obuwiu czy skarpetkach.

Efekt nadpotliwości - nieprzyjemny zapach spowodowany przez bakterie naskórka stopy, które wchodzą w reakcję z kwasami tłuszczowymi.

Jak leczymy nadpotliwość?

Jest to często spotykany problem, który dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Najlepszymi sposobami walki jest stosowanie talku, który absorbuje pot, a także odpowiednia higiena. Możemy skorzystać z takich zabiegów, jak jonoforeza a nawet botox, lub też zastosować skarpetki ze srebrem.

Prawidłowa pielęgnacja?

Przede wszystkim odpowiednia higiena. Polecane są kąpiele stóp w soli zawierającej np. olejki eteryczne ( z rozmarynu, lawendy, sosny górskiej ). Oczywiście nie wolno zapominać o przewiewnych skarpetkach i butach. W wielu przypadkach pomaga uregulowana dieta, ograniczenie używek, kawy, herbaty, alkoholu i ostrych przypraw. Przy nadpotliwości dobrze sprawdzają się dezodoranty i antyperspiranty zawierające talk i związki glinu ( np. chlorowodorek glinu ), które zwężają ujścia gruczołów potowych. Innymi pomocnymi składnikami może być aloes działający przeciwzapalnie i łagodząco, tlenek cynku o działaniu bakteriostatycznym i przeciwzapalnym, czy też tymianek, rozmaryn i szałwia.

W gabinecie podologicznym działa się przede wszystkim profilaktyczno - pielęgnacyjnie na drobnoustroje chorobotwórcze, a także w celu zmniejszenie potliwości i usunięcia zapachu. Są też takie przypadki, gdy podolog może skierować do lekarza. Nadpotliwość może pojawić się u każdego z nas. Może być związana z wyżej wymienionymi przyczynami. Pamiętajcie, że o stopy należy dbać tak samo, jak o inne części naszego ciała.

A jak powinna wyglądać profilaktyka pielęgnacji kończyn dolnych?

1. Aktywny tryb życia.
2. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała.
3. Gimnastyka nóg w czasie pracy czy nauki.
4. Zachowanie właściwej pozycji ciała.
5. Unikanie przegrzewania, czyli stosowanie przewiewnych materiałów, wygodnego obuwia, luźnej garderoby, a także unikanie przegrzania w zbyt gorącej kąpieli.
6. Odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry.
7. W przypadku kuracji hormonalnych stała kontrola stanu naczyń żylnych.
8. HIGIENA!!!
9. Korzystamy z usług podologa, wykonujemy regularnie pedicure.
10. Pamiętamy o obcinaniu paznokci na prosto! Nie wycinamy skórek, nie usuwamy brodawek, odcisków itp. na własną rękę. Z takimi problemami zgłaszamy się do specjalisty.

Kochani, nie wstydźcie się Waszych stóp. Jeśli pojawi się u Was jakikolwiek problem, np. wrastający paznokieć czy kurzajki, zgłaszajcie się do podologa. Ta dziedzina coraz bardziej rozrasta się w naszym kraju, a salonów podologicznych przybywa. Pamiętajcie o higienie i cieszcie się z pięknych i zdrowych stóp!!!

XOXO

6 komentarzy:

 1. Wiem coś o na temat potliwości stóp:) i wiem też że dobre skarpetki do adidasów na trening to podstawa:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiecie co, nigdy nie obcinałem paznokci u nóg na prosto... Nie zwracałem na to nawet uwagi i nigdy nie miałem przez to jakiś problemów...

  Pozdrawiam, Witek
  botox Wrocław

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto od czasu do czasu udać się np. do podologa, bo później problemy ze stopami mogą być uciążliwe

  OdpowiedzUsuń
 4. super post. Bardzo ważny temat, warto dbać o swoje stopy!

  OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION