4/30/2014

ABC depilacji!

Zbliżają się wakacje, lato i upalne dni! Będziemy nosić lżejsze ubrania i pokazywać się w kostiumach na plaży. I choć temat jest całoroczny bez względu na porę roku postanowiłam, że poruszę go właśnie teraz. Przez najbliższe tygodnie, w serii Czy wiesz, że zapoznacie się z tematyką dotyczącą depilacji! Mam nadzieję, że znów uda mi się Was zaciekawić. Zaczynamy...

zdj. grafika Google

Z problemem niechcianych włosów borykają się nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Decydując się na depilację mamy do wyboru kilka skutecznych metod, zaczynając od tej domowej przez zabiegi w salonach kosmetycznych, a kończąc na tych u lekarza dermatologa lub medycyny estetycznej.

Najczęściej spotykaną metodą w salonach kosmetycznych jest oczywiście wosk. Możemy zdecydować się na ciepły zwany inaczej miękkim ( mieszanka żywicy i wosku, która rozpuszcza się pod wpływem ciepła naszego ciała ) i zimny inaczej twardy ( zawiera rozpuszczone polimery, twardniejące na skórze ).

Wosk miękki rozgrzewa się do temperatury 37 st. C i nakłada się go zgodnie ze wzrostem włosa, a zrywa za pomocą fazeliny, szybkim ruchem w przeciwnym kierunku do wzrostu włosa. Stosowany w depilacjach dużych partii ciała. Sam zabieg bywa bolesny, a przeciwwskazaniem do jego wykonania są pękające naczynka. Nie powinno się również nakładać takiego wosku na bikini, pachy czy twarz, ze względu na jego wysoką temperaturę i dużą kleistość. Wielką zaletą takiej depilacji jest stosunkowo niska cena i duża wydajność.

Wosk twardy nie przykleja się do skóry, dzięki czemu można zabieg wykonać kilkukrotnie w tym samym miejscu. Dzięki jego odpowiedniej temperaturze skóra nagrzewa się ułatwiając tym samym dokładne wyrwanie włosków. Odczucie bólu przy takiej depilacji jest mniejsze, ale też skóra jest czystsza, bez pozostałości wosku.

Przeciwwskazania do wykonywania depilacji woskiem:

cukrzyca, żylaki, łuszczyca
stany zapalne i ropne skóry
obrzęki, blizny, gorączka
zaawansowana ciąża
alergia na wosk, znamiona
za krótkie owłosienie
bezpośrednio po opalaniu

***

Pasta cukrowa ( składa się z wody, cukru i soku z cytryny ) to metoda polegająca na nakładaniu masy w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosa i zrywaniu jej w kierunku zgodnym ze wzrostem włosa. Można wykonywać ją na wszystkich partiach ciała, kilkakrotnie na tą samą partię skóry oraz wykonać zabieg u osób z rozszerzonymi naczynkami. Może być alternatywą dla cukrzyków.

***

Nitkowanie, czyli metoda pochodząca z Azji o niewielkiej bolesności, wykonywana przy pomocy bawełnianej nitki. Zabieg jest bezpieczny, higieniczny i nieinwazyjny. Stosowany na twarzy i małych powierzchniach ( wąski, brwi ).

***

Epilacja pęsetowa i igłowa - metody bardzo skuteczne, ale mało znane w Polsce. Pierwsza polega na koagulacji białka za pomocą prądu wysokiej częstotliwości, a druga na wprowadzeniu do mieszka włosowego igły i wykorzystaniu prądu stałego o niskim natężeniu. Przeciwwskazaniami w obu przypadkach są: epilepsja, ciąża, nerwica, cukrzyca, hemofilia i choroby układu krążenia.

***

Fotoepilacja to epilacja laserowa i przy pomocy urządzeń IPL. Polecana osobom o bardzo jasnej karnacji i ciemnych włosach. Bolesna, ale można tu zastosować środki znieczulające. Przeciwwskazaniami są ciąża i karmienie piersią, opryszczka, bielactwo, nowotwory, łuszczyca, fotodermatozy, opalenizna, liszaj płaski, stosowanie retinoidów, skłonność do bliznowacenia.
W przypadku takiej metody depilacji mogą wystąpić skutki uboczne jak: poparzenia termiczne, wysiew zmian podobnych do opryszczki, przebarwienia, infekcje bakteryjne, pokrzywka naczyniowa czy bliznowacenie.

***

Przed wyborem odpowiedniej metody depilacji należy wziąć pod uwagę rodzaj skóry i fototyp, obszar depilacji, rodzaj włosów i szybkość ich odrastania, a także przyjmowanie leków fotouczulających ( dziurawiec, antybiotyki, aspiryna, bratek, witamina A i jej pochodne, sterydy, czy preparaty ziołowe ).

I na koniec taka ciekawostka:

Według wielu źródeł depilacja stanowi 20- 30 % zabiegów wykonywanych w salonie kosmetycznym!!! Skłaniają się do niej już nie tylko kobiety, ale także osoby starsze, dzieci czy mężczyźni!

Za tydzień zapraszam na kolejną część, gdzie dowiecie się kilka ważnych informacji o coraz bardziej popularnej epilacji.
Zapraszam!

Przypominam też o kwietniowym mini rozdaniu:


XOXO

4 komentarze:

 1. ciekawe podsumowanie na temat depilacji, ja sama oprócz najwygodniejszej maszynki wybieram ciepły wosk lub depilator:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatny post :) Odkupiłam pastę cukrową i zastanawiałam się jak ją się używa i teraz wiem :D

  OdpowiedzUsuń
 3. ja bym poszła na fotodepilacje, ale boję się :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie zdecydowałam się jeszcze na tego typu usuwanie owłosienia, obawiam się mimo wszystko bólu... :/

  OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION