1/28/2015

Nanotechnologie i nanocząsteczki!

Zastanawialiście się kiedyś co to są nanotechnologie, o których coraz więcej się słyszy i tym samym nanocząsteczki? Jeśli macie ochotę zaczerpnąć na ten temat troszkę wiedzy, zapraszam Was do dzisiejszej lektury posta :)

zdj. grafika Google


Nanotechnologie - to ogólna nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia struktur o rozmiarach nanometrycznych. Obecnie materiały w skali nano znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, począwszy od elektroniki, poprzez medycynę, kosmetologię, na motoryzacji i budownictwie kończąc.

Nanocząstki - są to obiekty, których co najmniej jeden z wymiarów nie przekracza 100 nm. Istnieją one w przyrodzie, ale też mogą być wytwarzane w wyniku ludzkiej działalności, w sposób zamierzony lub niezamierzony.

zdj. grafika Google

W zależności od zastosowania nanocząstek możemy mieć do czynienia z czterema drogami narażenia: oddechową, pokarmową, pozajelitową i przez skórę. Wraz ze wzrostem powierzchni, może wzrastać potencjalne oddziaływanie na zdrowie. I tu do najważniejszych czynników należą rozmiar, kształt, skład chemiczny, rozpuszczalność, pole powierzchni i ładunek powierzchniowy.

Ocenia się oczywiście ryzyko dotyczące ludzkiego zdrowia na wszystkich etapach cyklu żywotności nanomateriału, począwszy od momentu powstawania koncepcji, poprzez badania i rozwój, produkcję, dystrybucję, użycie aż do usunięcia lub recyklingu.

Nanocząstki ze względu na swoje nadzwyczaj małe wielkości, mogą wykazywać różne właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne oraz łatwiej penetrować komórki. Wykorzystuje się je np. w kosmetykach, dzięki swym mikroskopijnym rozmiarom, przenikają do najgłębszych pokładów skóry. Mają je obecnie wszystkie wiodące firmy kosmetyczne, w tym także polskie.

Czy są one bezpieczne?

O ile stosowanie nanocząsteczek w terapii leczniczej, budownictwie czy przemyśle nie budzi większych wątpliwości, to używanie ich w przemyśle spożywczym czy kosmetyce napotyka opór. Zaniepokojenie wyrażają niektórzy naukowcy, twierdząc, że rozwiązania pozwalające na wykorzystanie nanocząsteczek pojawiły się tak niedawno, iż nie znamy tak naprawdę ich wpływu na organizmy żywe. Niektóre z nanoczasteczek są tak małe, że z łatwością mogą przenikać przez bariery w tkankach, a ponieważ nie ma na razie długofalowych  i wyczerpujących badań wpływu nanocząsteczek na zdrowie i życie ludzi, należy stosować je rozważnie.

***

W sieci znajdziecie całą masę artykułów, które będą dotyczyły np. wpływu nanocząsteczek na walkę z nowotworami. Owszem, technologia idzie do przodu, ale pojawiają się tu pytania: jakim kosztem? Za ile lat będziemy pewni co do nanocząsteczek? Czy wszystko już o nich wiemy? Ja jestem za! Jeżeli nanotechnologia wpłynie pozytywnie na nasze życie to dlaczego nie? Jeśli nanocząsteczki pomogą nam równie w walce ze starzeniem się to dlaczego z nich nie korzystać? Ciekawa jestem co Wy na ten temat sądzicie? A może mówicie stanowe NIE dla nanotechnologii???

XOXO

2 komentarze:

  1. Będąc rozsądną osobą, która zdaje sobie sprawę z tego co i jak ją otacza, nie uda się powiedzieć "nie dl nanotechnologii". Ta część nauki ( a więc odkryć i ich zastosowań) wnika do naszego życia wręcz szczelinami, szparami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja sobie nawet nie zdawałam sprawy z tego. Dzięki za uświadomienie mnie!

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION