2/03/2016

JAK BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ Z ZABIEGÓW KOSMETYCZNYCH!

Kiedy decydujemy się na wykonanie zaawansowanego zabiegu kosmetycznego często obawiamy się powikłań, które mogą mieć różny charakter. Na co więc zwrócić uwagę, zanim jeszcze podejmiemy się takiego zabiegu? O czym pacjent / klient salonu kosmetycznego czy też kliniki powinien pamiętać i jak poznać, że trafiliśmy w odpowiednie miejsce? O tym dziś właśnie będzie na blogu ...


1. Właściwa kwalifikacja do zabiegu! 

Jedną z najważniejszych zasad, dzięki którym zakwalifikujemy się do zabiegu jest odpowiedni wywiad, w którym określa się stan naszego zdrowia. Tylko zdrowe osoby mogą poddać się zabiegom estetycznym. Dlaczego? Każda technika zabiegowa ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Jeśli ta zasada zostanie pominięta można liczyć się z niezadowoleniem, powikłaniami czy też katastrofalnymi skutkami, zagrożeniem dla życia i zdrowia. Dlatego też zwracajcie uwagę, czy przed zabiegiem został dokładnie przeprowadzony wywiad!!! Czynność ta powinna być obowiązkiem każdego salonu czy kliniki.
Podczas tej procedury powinniśmy uzyskać również precyzyjne informacje dotyczące bolesności, przebiegu zabiegu i gojenia pozabiegowego.

2. Dobór preparatu! 

Prawda jest taka, że na naszym rynku pojawiają się coraz to nowsze produkty, dystrybutorzy zarzucają salony / kliniki materiałami reklamowymi, według których to ich preparat będzie najlepszy. Najważniejszym punktem, na który pacjent / klient powinien zwrócić uwagę jest to, czy dany produkt posiada certyfikat CE. Dzięki temu mamy pewność, że jest to preparat bezpieczny do stosowania.
Możemy przed podjęciem decyzji o zabiegu zasięgnąć informacji na stronie danego salonu / kliniki lub bezpośrednio w miejscu zabiegu jakie preparaty są stosowane, nazwy marek itp. Istnieje wiele źródeł, gdzie możemy sprawdzić czy są to bezpieczne i godne zaufania produkty.
Takie przygotowanie do zabiegu ochroni nas przed niewłaściwym doborem preparatu, a przede wszystkim będzie chronić nasze zdrowie!!!

3. Prawidłowe techniki zabiegowe! 

Kosmetyka i kosmetologia zajmują się zabiegami o różnym stopniu trudności i skomplikowania. Każdy zabieg składa się z pewnych procedur, które należy wykonać. Im bardziej skomplikowany zabieg, tym bardziej zaostrzone normy.
Warto zwrócić uwagę na to, czy personel został dobrze wyszkolony, czy posiada certyfikaty, jakie i gdzie wykonane. Salony / kliniki często udostępniają takie informacje na swoich stronach, w rubrykach o personelu, czy też w zakładkach dotyczących osiągnięć. Powinien dać Wam również do myślenia fakt, że pewne zaawansowane zabiegi nie mogą być wykonywane w zwykłych salonach kosmetycznych ze względu na brak uregulowań prawnych. Warto przed przystąpieniem do zabiegu dowiedzieć się o nim nieco więcej nawet korzystając z internetowych źródeł.

4. Aseptyka! 

Czym jest aseptyka? Oczywiście, fundamentem bezpiecznego zabiegu, a najczęstsze powikłania wynikają właśnie z nieprzestrzegania jej zasad! Odpowiednia dezynfekcja pola zabiegowego to podstawa. Wiele razy wspominałam Wam, jak ważny jest ten krok w zdrowiu naszej skóry. Kolejna sprawa to jednorazowe rękawiczki, które kosmetolog, kosmetyczka czy lekarz powinni zakładać bezpośrednio przy pacjencie / kliencie! Zwróćcie uwagę, czy preparaty z igłą są otwierane przy Was! W jakich warunkach są przechowywane kosmetyki! Czy sprzęty są czyste i zdezynfekowane!!!

5. Dokumentacja! 

Dokumentacja zabiegowa jest bardzo ważna i powinna być przeprowadzana jak najdokładniej. Jest ona źródłem informacji umożliwiającym zaplanowanie zabiegów czy też przeanalizowanie ich skuteczności. W takiej dokumentacji powinny znajdować się notatki  dotyczące zabiegu oraz zdjęcia wykonane przed i po. Mamy prawo do ich wglądu i dzięki temu sprawdzamy postępy!!! Równie ważny jest formularz podpisany przez nas, który potwierdza naszą świadomą zgodę na zabieg. Wiele salonów kosmetycznych pomija ten krok, już nie wspominając o klinikach. Zwróćcie na to uwagę, bo jeśli coś pójdzie nie tak, dzięki takiej dokumentacji macie prawo do złożenia roszczeń!!!

***

Na koniec przytoczę Wam sytuację, która miała miejsce kilka dni temu, a skłoniła mnie do stworzenia tego posta. Otóż jedna ze znanych blogerek udostępniła chwilowe zdjęcia z zabiegu w polecanej przez nią klinice. Sam zabieg nie należał do tych zaawansowanych, nie mniej jednak dotyczył złuszczania skóry twarzy. Niby klinika na wysokim poziomie, a pacjentka leży podczas zabiegu w swoim golfie, który musi odkręcać, by go nie pobrudzić czy też zniszczyć. Zero zabezpieczenia, zero odzieży ochronnej itd. I teraz ja się pytam, dlaczego klinika o takim standardzie ( według tej blogerki ) nie przestrzega podstawowych zasad ochrony????  I tym właśnie akcentem zakończę dzisiejszy post i mam nadzieję, że dałam Wam troszkę do myślenia, a powyższe rady przydadzą się Wam przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z zaawansowanych zabiegów i tym samym przy wyborze odpowiedniego miejsca!

XOXO

3 komentarze:

  1. No właśnie, też zwracam uwagę na taka "pierdołę" jak ochrona podczas zabiegu. Przyznaję, że z różnych rzeczy korzystam dość często, teraz też mam w planach mały wypad do sprawdzonego SPA. Ale miejsca, do których chodzę maja w standardzie szlafrok, kapciochy i ewentualnie coś chroniącego włosy. Inna sprawa, że mając jakiś bardziej zaawansowny zabieg, trzeba liczyć się z tym, że na naszych ubraniach chcąc nie chcąc są bakterie z całego dnia i raczej nie powinny miec styczności z podrażniona skórą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz stuprocentowa racje ze nie w kazdej klinice dermatologicznej dbaja o to.buziaki

    OdpowiedzUsuń
  3. tam, gdzie ja chodzę na szczęście wszystkie normy są zachowane i przestrzegane

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION