7/19/2016

CAŁA PRAWDA O OPALANIU! - cz.1 MELANINA

Dziś przychodzę do Was z odrobiną teorii. Mamy lato, słońce świeci, chcemy korzystać jak się da. Pytanie tylko, czy każdy z nas wie, jak powstaje opalenizna? Czym ona jest spowodowana i jakie może mieć skutki? Nie chcę Was tu dzisiaj straszyć, ale zależy mi na tym, byście świadomie korzystali ze słońca i wiedzieli "z czym to się je". Zapraszam do lektury pierwszej części nowego cyklu na moim blogu...
Zacznijmy od kwestii najważniejszej, czyli od barwnika naszej skóry.


Melanina ( barwnik skóry ) powstaje w procesie melanogenezy. Jest ona naturalnym pigmentem o różnym natężeniu barwy, od czarnej przez brunatną, brązową, czerwoną do żółtej. Nadaje barwę skórze, włosom czy tęczówce oczu. Wytwarzana jest ona w komórkach specjalnie przeznaczonych do jej produkcji, w melanocytach. Skupiona jest ona właśnie tam w małe ziarenka zebrane w zbiornikach noszących nazwę melanosomy natomiast samo tworzenie się melaniny oparte jest na procesach utleniania i procesach biochemicznych ( melanogeneza ).


Jak zachodzi proces melanogenezy? 

Wytwarzane są dwa barwniki: feomelanina i eumelanina. Feomelanina jest barwnikiem żółtym lub czerwonym. Eumelanina jest barwnikiem brązowym lub czarnym. Melanina wytwarzana jest pośrednio z prekursora syntezy melaniny o nazwie tyrozyna za pomocą enzymu tyrozynaza. Prekursor przekształcony jest najpierw w substancję DOPA, z której w wyniku dwóch procesów genetycznych powstają feomelanina lub eumelanina.
Feumelanina występuje u osób o jasnej karnacji, rudych lub rudawoblond, posiadających piegi. U tych osób istnieje zwiększone ryzyko powstania nowotworów skóry.

Jakie funkcje w naszym organizmie pełni melanina? 

Podnosi ona odporność na poparzenia słoneczne i zmiany nowotworowe. Jest antyutleniaczem i neutralizuje wolne rodniki, ale jest też naturalnym filtrem promieni UV. Pochłania promienie UV, działa ochronnie i bierze udział w syntezie witaminy D3.


Zastosowanie melaniny w kosmetyce! 

Ze względu na swoje właściwości melanina jest powszechnie stosowana w kosmetyce zarówno otrzymywana z naturalnych źródeł jak też dużo tańsza, syntetyczna. Naturalną otrzymuje się z gruczołów ośmiornicy lub kałamarnicy oraz mątwy czy wełny czarnych owiec. Natomiast w preparatach promienioochronnych, do pielęgnacji oczu, do krótkotrwałego barwienia włosów ma zastosowanie melanina chemiczna. Prekursory melaniny mają także zastosowanie w preparatach przyśpieszających opalanie oraz środkach do trwałego barwienia włosów.

  
Ciekawostki i ważne informacje! 

Melanocyty nie występują na wewnętrznej stronie dłoni, podeszwach i błonach śluzowych!
Barwa skóry zależy od grubości naskórka, unaczynienia oraz zawartości i układu melaniny.*** 

W następnej części opowiem Wam o fototypach skóry i dowiecie się, jak to jest z tym promieniowaniem słonecznym. Mam nadzieję, że kilka dzisiejszych informacji uzmysłowiło Wam odrobinę, jak działa melanina i czym ona jest!!!

XOXO

1 komentarz:

  1. Większość rzeczy wiedziałam jeszcze z lekcji biologii ^^ Ale zaskoczyłaś mnie u kogo jest zwiększone ryzyko powstawania nowotworów! :o

    verierra.tumblr.com

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION