9/13/2016

CAŁA PRAWDA O BOTOKSIE!!!

Niestety, ciągle spotykam się z tym, jak wiele osób myli botoks z kwasem i jak często stwierdza się, że ktoś coś sobie powiększył przy pomocy właśnie toksyny botulinowej. Z drugiej strony kto raz spróbuje takiego zabiegu, chce więcej a nawet bywa iż się uzależnia. Dziś postaram się troszkę Wam o tym opowiedzieć i przedstawić najważniejsze fakty, byście w przyszłości wiedzieli co i jak ;)


Co to jest botoks???

Botoks jest rodzajem neurotoksyn produkowanych przez szczepy bakterii, które występują w gnijącym mięsie, potocznie nazywanych pałeczkami jadu kiełbasianego. Istnieje 7 odmian toksyny botulinowej ( od A do G ), jednak jako pierwsza została zastosowana odmiana toksyny botulinowej A.

Co ciekawe, toksyna botulinowa została pierwszy raz wykorzystana w celach medycznych na początku lat siedemdziesiątych XX w. do leczenia zeza, w zaburzeniach czynności mięśni czy też w leczeniu nadpotliwości.

Jak działa botoks? 

Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na blokowaniu uwalniania acetylocholinoesterazy z zakończeń nerwowo mięśniowych, co powoduje częściowe lub całkowite rozluźnienie mięśni. Efekt ten jest całkowicie odwracalny po okresie ok 3 do 6 miesięcy.
Tłumacząc powyższe stwierdzenie: dochodzi do blokowania impulsów nerwowych odpowiedzialnych za mimikę, a to prowadzi w pewnym sensie do paraliżu mięśni, które przestają się ruszać w trakcie działania toksyny!!!!

Jakie są dostępne preparaty? 

Na naszym rynku można znaleźć dwa preparaty: BTX-A: Botox firmy Allergan oraz Dysport firmy Ipsen-Beaufor.

Przeciwwskazania do zabiegu:

- nadwrażliwość na składniki preparatu
- infekcje skórne
- ciąża i okres karmienia piersią
- osoby z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo - mięśniowego
- osoby z problemami krzepnięcia
- stosowanie aspiryny

Wskazania do zabiegu: 

Botoks stosujemy w stanach silnej mimiki twarzy, w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych w okolicy oczu, czoła i lwiej zmarszczki. W medycynie toksynę wstrzykuje się również u pacjentów z problemami nadpotliwości, silnymi migrenami itp.

Jak wygląda zabieg? 

Jest on szybki i praktycznie bezbolesny. Rzadko wykorzystuje się znieczulenie, gdyż igła użyta podczas zabiegu jest niesamowicie maleńka, a ukłucie niczym ugryzienie komara. Wprowadzanie botoksu nie jest odczuwalne, choć po kilku minutach od zabiegu może pojawić się lekkie mrowienie i napięcie. Mogą wystąpić też niewielkie krwiaczki po zabiegu w miejscu iniekcji, ale znikną one w ciągu kilku dni. Zabiegowi poddają się nie tylko Panie, ale i Panowie i należy wykonywać go tylko u specjalistów!!! Toksyną botulinową nie powiększa się ust, ani tym bardziej wypełnia innych miejsc na naszym ciele!!!!

Kiedy pojawia się efekt? 

Zazwyczaj już po 2 dniach od zabiegu i będzie trwać do kilku miesięcy - wszystko zależy od tego jak silną mimikę posiada pacjent!!!! Regularne stosowanie botoksu odzwyczaja mięśnie od pracy i zapobiega utrwalaniu zmarszczek w przyszłości.

Czy istnieją jakieś powikłania po zabiegu? 

Należy pamiętać, iż po samym zabiegu nie wolno przez kilka godzin opuszczać głowy w dół oraz kłaść się w pozycji leżącej. Oczywiście, jak w przypadku każdego zabiegu mogą pojawić się powikłania. Jeśli dawka zostanie źle dobrana może wystąpić asymetryczność twarzy. Mogą również wystąpić zaburzenia rytmu serca, nudności czy bóle głowy, a także bolesność w miejscu iniekcji, wolna reakcja źrenic na światło. Ostatnio wyczytałam o nowych badaniach, które pokazują iż regularne stosowanie botoksu przez wiele lat może doprowadzić do choroby Alzheimera!!!!

Cena? 

Nie jest niska, ale nie jest też wysoka! Wszystko zależy od preparatu, od ilości jego zastosowania oraz od miejsca! ( od 400 zł w górę )

Czy warto? 

Jeśli macie problemy ze zbyt wyraźną mimiką, jeśli myślicie o skutecznym wygładzeniu zmarszczek, jeśli cierpicie z powodu silnych migren, jeśli macie problemy z potliwością to jak najbardziej tak! Warto spróbować, by się przekonać. Pamiętajcie, że efekt jest odwracalny i nie na całe życie, więc jeśli Wam się nie spodoba to nie musicie już go więcej wykonywać ;)

P.S. Znane aktorki, które regularnie sięgają po botoks to Cindy Crawford, Jennifer Garner, Nicole Kidman, Megan Fox. 

XOXO

9 komentarzy:

 1. Ciekawy post. A czy Ty już masz za sobą 1 spotkanie z botoxem? Czy innymi wypełaniaczami? Bo mozna zauważyć na Twoich filmach, że masz bardziej wygładzoną skórę niż wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nigdy bym nie pomyślała że botox działa też na migreny... to nawet w tym celu by mi się przydało bo nie jeden raz mam tragedię jak mnie złapie.. moja najdłuższa migrena trwała tydzień.

  OdpowiedzUsuń
 3. o, bardzo fajny wpis, akurat dla mnie :) A wiesz może gdzie w Warszawie można bezpiecznie zrobić zabieg na nadpotliwość? Chyba że nie chcesz tu na blogu podawać konkretnej nazwy? Od wielu lat się z tym borykam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja bardzo chętnie wyrównałabym swoją pokaźną lwią zmarszczkę właśnie z pomocą botoksu. Póki co umówiłam się jednak na powiększanie ust kwasem hialuronowym (dla chętnych - wroclaw-dentysta.com.pl/pl/powiekszanie-ust-wroclaw/), botoks planuję nieco później.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej dziewczyny,
  prowadzę własny salon medycyny estetycznej w Poznaniu i botoks wykonuje kilka razy w tygodniu. Jest to zabieg bezpieczny jeśli wszystko zostanie przeprowadzone starannie i sterylnie. Jeśli chodzi o cene to owszem, u SPECJALISTÓW zaczyna się od 400zł. Wiele zależy też od posiadanego sprzętu. Więcej info z jakich igieł ja korzystam znajdziecie tutaj <---.

  Pozdrawiam cieplutko! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak sądziłem, że nie taki botoks straszny jak go malują :) Sam chętnie za jakiś czas poddam się temu zabiegowi - na tej stronie internetowej znalazłem już nawet korzystną ofertę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeżeli chcesz sobie zrobić botoks to zapoznaj się z ofertą Miserante Dental, poprowadzili mnie oni od samego początku do końca zabiegu, cały czas udzielając pomocy oraz rad.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajnie i przystępny sposób opisane jak działa i czym jest botoks. Odpowiada na wiele podstawowych pytań z którymi boryka się wiele osób. Zdecydowanie obowiązkowy tekst dla osób, które chcą skorzystać z tego zabiegu a mają pewne wątpliwości, gdyż ten artykuł je z całą pewnością rozwieje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie taki botoks straszny jak go malują. Jeżeli jest stosowany z głową to wszystko jest dla ludzi. A botoks ma być udogodnieniem dla kobiet i mężczyzn, więc nie ma co go krytykować aż tak bardzo.

  OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION