4/10/2017

ROŚLINNE KOMÓRKI MACIERZYSTE - CZY RZECZYWIŚCIE DZIAŁAJĄ?

Czym są? Jak działają? Skąd pochodzą i dlaczego stosuje się je w kosmetykach? Dziś mam dla Was odrobinę wiedzy, która może okazać się przydatna podczas kupowania produktów posiadających właśnie roślinne komórki macierzyste... Komórki macierzyste znajdują się we wszystkich organizmach żywych i posiadają wyjątkowe właściwości. Mogą przekształcać się w procesie różnicowania w dowolne komórki strukturalne organizmu. Mogą utworzyć cały organizm lub też utworzyć różne typy komórek w obrębie tej samej tkanki. W kosmetyce najważniejszy typ to komórki multipotencjalne ( dorosłe ). 

Z wiekiem żywotność komórek macierzystych skóry zmniejsza się, co zaburza procesy jej odnowy i regeneracji. W konsekwencji skóra szybciej się starzeje, łatwiej ulega podrażnieniom i jest bardziej podatna na UV oraz szkodliwe czynniki środowiskowe. Z kolei to prowadzi do utraty elastyczności, a skóra staje się cieńsza, szybciej rogowacieje i traci zdrowy koloryt. 

Co ważne, w kosmetykach nie można stosować ludzkich komórek macierzystych, dlatego też producenci wykorzystują komórki roślinne, które pozyskuje się z unikatowych roślin o wyjątkowych właściwościach adaptacyjnych lub leczniczych. Ekstrakty roślinnych komórek macierzystych są bogate w metabolity, substancje odżywcze, czynniki epigenetyczne itp. 

W składach kosmetyków możecie spotkać dwa określenia: Cell Culture Extract, czyli komórki macierzyste w formie ekstraktu lub Cell culture - kultury komórkowe. Komórki pozyskuje się z pąków, końcowej części korzeni i z tkanki zgrubiałej. 

Do najpopularniejszych roślinnych komórek macierzystych zalicza się:
komórki macierzyste jabłoni
komórki macierzyste lilaka pospolitego 
komórki macierzyste różanecznika alpejskiego
komórki macierzyste szarotki alpejskiej
komórki macierzyste wąkrotki azjatyckiej
zdj. grafika GoogleKomórki macierzyste jabłoni - wyciąg z komórek macierzystych owoców jabłoni Malus domestica fruits cell culture extract stymuluje i utrzymuje aktywność proliferacji ludzkich komórek macierzystych oraz działa na geny biorące udział w procesie starzenia, przyspiesza odnowę tkanki skórki. Marki wykorzystujące te komórki to: Cell Vitale Selvert Thermal, Details of Beauty Bioline.
Komórki macierzyste lilaka pospolitego - wyciąg z kultury komórek liści lilaka pospolitego Syringa vulgaris leaf cell culture extract - działa sebostatycznie, przeciwzapalnie, hamuje rozwój bakterii trądzikowych, czyni skórę jędrniejszą i jaśniejszą oraz redukuje skazy. Zastosowany w Details of Beauty Bioline.


Komórki macierzyste różanecznika alpejskiego - Rhododendron ferrugineum - działanie ochronne dla ludzkich komórek macierzystych skóry przed stresem i czynnikami środowiskowymi, zwiększenie żywotności, pobudzenie procesów naprawczych. Stosowane w zabiegu Cell Vitale Selvert Thermal.Komórki macierzyste szarotki alpejskiej - kultura komórek Leontopodium alpinum meristem cell culture - działają ochronnie przed degradacją kolagenu i elastyny, a w konsekwencji zapobiegają starzeniu skóry. Działają przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Stosowane w zabiegu Details of Beauty Bioline, w kosmetykach marki Sederma.Komórki macierzyste wąkrotki azjatyckiej - wyciąg z kultury komórek Asian centella cell culture extract - działają przeciwzapalnie i zwężają naczynia, przeciwutleniająco oraz ograniczają degradację kwasu hialuronowego. Stosowane w kosmetykach azjatyckich i afrykańskich. 


Warto wiedzieć, że roślinne komórki macierzyste stosowane są nie tylko w kosmetykach, ale i specjalistycznych zabiegach, a przy tym w pełni bezpieczne dla skóry i nie powodują działań niepożądanych. Ich skuteczność została potwierdzona zarówno w testach in vitro, jak i in vivo.

Niestety często słyszy się stwierdzenie: żeby komórka macierzysta działała musi być ona żywa, a w kosmetykach nie stosuje się żywych komórek. Ponadto, z powodu niezgodności gatunkowej nie moją one prawa regenerować ludzkiej tkanki naskórkowej. Jak więc mogą one działać? To dzięki zawartości metabolicznej w komórkach macierzystych: białka, lipidy, węglowodany, polifenole i roślinne hormony, wpływają na różne procesy w skórze. Wszystkie te składniki powoduję upóżnienie starzenia, usprawniają podziały ludzkich komórek, itp. Osobiście uważam, że powinniśmy z przymróżeniem oka spoglądać na produkty, które w składzie mają komórki macierzyste. Być może z czasem dowiemy się o nich czegoś więcej ;)

Ciekawostka: 

Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie odkryli obecność komórek macierzystych w porożu jelenia. Poroże jest jedynym narządem występującym u ssaków, które ulega regeneracji w całości, a co za tym idzie samoodnowie. Jego przyrost może doprowadzić nawet do 2 cm na dobę! Owe właściwości cieszą się dużym zainteresowaniem badaczy na całym świecie, ale to we Wrocławiu po raz pierwszy udało się wyprowadzić stabilną linię komórek macierzystych poroża o nazwie MIC-1. Przeprowadzone na królikach eksperymenty wykazały, że pobudzają one tkankę kostną do regeneracji, nie uczulają, nie są odrzucane i immunogenne, a ich działanie polega na stymulacji inny komórek do podziału i wytwarzania własnych białek.

XOXO

źródła:

Marcin Molski "Nowoczesne Składniki Kosmetyków".


Cegielski M., Dziewiszek W., Zabel M., Dziegiel P., Kuryszko J., Izykowska I,. Zatoński M., Bochnia M. (2010). Experimental xenoim- planta on of antlerogenic cells into mandibular bone lesions in rabbits: two-year follow-up.

Cegielski M., Izykowska I., Chmielewska M., Dziewiszek W., Boch- nia M., Calkosinski I., Dziegiel P. (2013). Characteris cs of MIC-1 antlerogenic stem cells and their effect on hair growth in rabbits. 

1 komentarz:

  1. Ciekawy artykuł:-) przez wiele lat lat stosowałam krem Noscar, który zresztą bardzo lubię.Pięknie pachnie, szybko sie wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Co do działania: ładnie wyrównał strukturę skóry, wygładził. Jestem zadowolona z tego preparatu. Pozdrawiam serdecznie i przesyłam buziaki:-)

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION