4/27/2017

TRĄDZIK - GENEZA, LECZENIE, PIELĘGNACJA CZ.1

Dzisiejszym postem rozpoczynam serię, o którą prosiło mnie wiele osób. Wiem, jak wiele z Was zmaga się z trądzikiem i jak trudno się go pozbyć. Dlatego też postanowiłam przekazać Wam ważne informacje i doradzić co robić, jaką pielęgnację stosować i z jakich zabiegów korzystać. Dziś zapraszam Was do lektury podstawowych wiadomości ... 



Trądzik - acne vulgaris - to często występujące schorzenie, dotyczące ponad 80% osób w wieku od 11 do 30 lat. Jego początek występuje już w wieku pokwitania, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych łączących się z ujściem mieszka łojowego. To właśnie tu dochodzi do zwiększonego i zaburzonego rogowacenia komórek nabłonkowych ujścia mieszka oraz zwiększonego wytwarzania łoju. Co za tym idzie, łój zostaje uwięziony poniżej czopa i tak powstaje zaskórnik ( zamknięty lub otwarty ). Następnie zwiększa się aktywność bakterii na skórze uwalniających całą masę reakcji chemicznych, immunologicznych, wywołujących mniejszy lub większy stan zapalny. U niektórych osób taka reakcja będzie przechodziła bardzo burzliwie i długotrwale, a u innych będzie mniej nasilona i krótka. 

Trądzik może powstawać na różnym podłożu. Jednym z nich jest tło hormonalne, czyli genetyczne uwarunkowanie. Jeśli pojawiają się takie objawy jak zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie łonowe lub na twarzy, wypadanie włosów itp. warto wtedy wykonać odpowiednie badania. Wydzielanie łoju hamują estrogeny i związki o działaniu zbliżonym do estrogenów, dlatego też leczenie antykoncepcyjne ma korzystny wpływ na skórę. 

Wśród przyczyn trądziku znajdziemy również problem w składzie łoju. Bywa, że dotyczy on częsci skóry, która z natury jest sucha lub bardzo sucha. Na skutek nieprawidłowego rogowacenia naskórka może dojść do łojotoku zamkniętego we wnętrzu zatkanych gruczołów łojowych, a to początkuje całą masę chemicznych reakcji. 

Również niektóre leki mogą wyzwolić trądzik. Np. zatrucie organizmu związkami chlorowcowymi czy podawane ustnie lub miejscowo kortykosterydy wpływają na stan skóry. A skoro jesteśmy przy lekach warto wspomnieć o kosmetykach, zwłaszcza kolorowych, które mogą nasilać rogowacenie w ujściach gruczołów łojowych. Czytajmy składy i sprawdzajmy czy są to produkty niekomedogenne. 

Kolejna kwestia to zatkane pory, czyli zablokowane ujścia gruczołu włosowo - łojowego. Takie zmiany są często widoczne gołym okiem i są też kluczowe dla dalszych przemian. Zatkane ujścia gruczołu łojowego przez masy rogowe ograniczają dostęp tlenu do środka tego mikronarządu i tu niestety zaczynają się rozwijać bakterie P. acnes. 

Leczenie trądziku ma zazwyczaj tylko charakter objawowy i zapobiega powstawaniu blizn czy przebarwień. Przy łagodnym trądziku wymaga się leczenia zewnętrznego u dermatologa oraz kosmetyczki / kosmetologa. Przy umiarkowanym i średnim przechodzimy do leczenia ogólnego, dermatologicznego i kosmetycznego. W ciężkich przypadkach bardzo często leczy się już antybiotykami. Niestety bywa, że zgłaszamy się do dermatologa zbyt późno, a to może doprowadzić do tworzenia blizn. Warto pamiętać, iż trądzik nie jest chorobą zakaźną, a jego leczenie jest objawowe, a nie przyczynowe. Bywa, że proces leczenia będzie bardzo długi i powinien on trwać tyle ile występuje skłonność do trądziku. Bardzo często też na początku kuracji może dojść do pogorszenia stanu skóry, co jest związane z otwieraniem się i z oczyszczaniem niewidocznych mikrozaskórników oraz przesuszenia i podrażnienia skóry. Nawet jeśli zakończymy kurację należy kontynuować odpowiednią pielęgnację.

zdj. grafika Google

Jakie mamy rodzaje trądziku?
Trądzik zaskórnikowy - z licznymi zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi
Trądzik grudkowo - krostkowy - obok zaskórników występują grudki i krosty
Trądzik guzkowo - cystowy - z licznymi głębokimi zapalnymi guzami i guzkami wypełnionymi ropną lub ropno - krwistą treścią. 
Trądzik piorunujący - oprócz wykwitów trądzikowych występują również wysoka gorączka, spadek masy ciała, bóle mięśni.

Mamy również kliniczne odmiany trądziku takie, jak:
Trądzik młodzieńczy
Trądzik ropowiczy
Trądzik skupiony
Trądzik bliznowcowy
Trądzik o ciężkim przebiegu

Mam nadzieję, że teraz posiadacie już odpowiednią wiedzę! W następnym poście opowiem Wam, jak prawidłowo pielęgnować w domu skórę z problemami trądziku oraz jakim zabiegom się poddawać w salonach kosmetycznych. 

XOXO

3 komentarze:

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION