12/17/2018

KOLAGEN POD LUPĄ - WPROWADZENIE

Nie od dziś wiadomo, że kolagen to synonim zdrowej, młodej i pozbawionej zmarszczek skóry. Niestety z wiekiem zaczyna on zanikać w naszej skórze. Czy możemy to zjawisko spowolnić? Czy są zabiegi, które pobudzą produkcję kolagenu? Jak się odżywiać i jakie suplementy przyjmować? Wzrost ilości kolagenu to cel w działaniach kosmetologicznych, w medycynie estetycznej czy w codziennej pielęgnacji. To również cel producentów produktów profesjonalnych, jak i detalicznych. Zacznijmy jednak od początku ... Czym jest kolagen? 

Kolagen obok elastyny jest produkowany przez leżące pod błoną podstawną komórki skóry właściwej, czyli tzw. fibroblasty. Wyróżniamy aż 9 rodzajów kolagenu w skórze, ale najważniejsze są dla nas dwa - kolagen typu I i kolagen typu III. Każdy z nich zbudowany jest z blisko tysiąca aminokwasów, a to sprawia, że ma on dużą masę cząsteczkową - od 15000 do 50000 daltonów.  Co więcej, składa się on z trzech łańcuchów polipeptydowych związanych w potrójną helisę. Jeśli chodzi o aminokwasy, które go budują to tutaj zaliczyć należy głównie prolinę, hydroksyprolinę, lizynę i glicynę. 


Jaką funkcję pełni kolagen? 

Kolagen w skórze odpowiada za jej wytrzymałość, elastyczność jak i za gładkość. Niestety przyjmuje się, że z roku na rok zanika jego 1% i zaczynają pojawiać się zmarszczki, skóra staje się bardziej przesuszona, mniej jędrna i elastyczna. Jest to naturalny proces starzenia się skóry, ale istnieją również inne czynniki, które mogą przyspieszyć ten stan. 

Czynniki przyspieszające proces zanikania kolagenu? 

Tutaj wyróżniamy między innymi ekspozycję na promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska w tym również smog, oraz dym tytoniowy. Inną przyczyną może być brak w diecie odpowiedniej ilości białka, niedobory żywieniowe, nadmierna podaż węglowodanów prostych i zachodzący pod ich wpływem proces glikacji. I na koniec muszę jeszcze wspomnieć o zaburzeniach równowagi hormonalnej, a w tym o spadku estrogenów w okresie menopauzy. 

I to są najważniejsze informacje, które chciałam Wam dziś przedstawić. Teraz, kiedy wiecie już jak ważny jest kolagen w skórze, jak jest zbudowany i co przyczynia się do jego zanikania możemy przejść do dalszej części naszej serii. W kolejnym poście omówię kolagen w preparatach kosmetycznych. Czy rzeczywiście działają one tak, jak obiecuje nam producent, ale też opowiem Wam jakie rodzaje kolagenu stosuje się w kosmetykach. 

XOXO 

8 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny wpis. Dowiedzieć od podstaw co i jak wygląda 👌😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, dziękuję! Zapraszam na kolejne z tej serii :)

   Usuń
 2. Bardzo fajny wpis, ciekawo się takie rzeczy czyta zawsze jakaś interesująca doza wiadomości. Świetny i wciągający jak dla mnie wpis, z ogromną przyjemnością jeszcze tutaj wpadnę. Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i mam nadzieję, że kolejne również Cię zainteresują :)

   Usuń
 3. Super tekst! Krótki a na temat 😁👍😍

  OdpowiedzUsuń
 4. 😍❤️🍾🍷 Wspaniały artykuł! 😘

  OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION