11/25/2022

MASZ PRZEBARWIENIA? MUSISZ TO WIEDZIEĆ - MELANOGENEZA, TYROZYNAZA

Ponieważ już za chwilę rozpocznę publikowanie treści dotyczących przebarwień, a wiem od Was, że jest to ogromny problem, z którym się borykacie, postanowiłam przekazać Wam trochę ważnych informacji. Takich, które warto znać, jeśli chcecie walczyć z przebarwieniami, albo też im zapobiegać. I dziś zaczniemy od procesu, jakim jest melanogeneza. Co to takiego? Jak przebiega? Jaki ma wpływ na wygląd naszej skóry? Zapraszam do lektury... 

✔️ Co to jest melanogeneza?

Melanogeneza to proces składający się wielu etapów, który polega na utlenieniu i polimeryzacji. To właśnie w nim tyrozyna zostaje przekształcona w DOPAcinon, a następnie w jedną z form melaniny. Jak zapewne wiecie melanina chroni głębsze warstwy skóry przed skutkami działania promieniowania UV, przed stresem oksydacyjnymi ( przed wolnymi rodnikami ). 

Jak rozpoczyna się ten proces? Od oksydacji tyrozyny, która jest aminokwasem, za pomocą enzymu zwanego tyrozynazą. Jest to główny enzym melanogenezy i glikoproteina składająca się z 3 domen. Pierwsza domena to domena N-końcowa, która znajduje się wewnątrz melanosomu i jest ona odpowiedzialna za aktywność keratolityczną tego enzymu oraz syntezę melaniny. Druga domena to domena C-końcowa i ta znów dotyczy cytoplazmy melanocytu. Zajmuje się wewnątrzkomórkowym transportem tyrozynazy. A ostatnia domena to domena transbłonowa, która znajduje się w błonie melanosomu i łączy ona wszystkie wcześniej wspomniane domeny.

Tyrozynaza to bardzo ważny enzym. W dużym skrócie - to właśnie on stymuluje komórki do wytwarzania pigmentu, a co za tym idzie np. do powstawania przebarwień. 

Cały proces melanogenezy jest regulowany przez czynniki egzogenne: promieniowanie UV, substancje pochodzenia roślinnego, leki oraz czynniki endogenne: czynniki autokrynne, parakrynne, endokrynne. Musicie wiedzieć, że melanocyty, keratynocyty i fibroblasty wytwarzają substancje, które mają duży wpływ na pigmentację naszej skóry. Jakie czynniki wpływają na ten stan? 

✔️ Do czynników wytwarzanych przez melanocyty, które stymulują melanogenezę zaliczamy: 

- hormon adrenokortykotropowy 

- korntykoliberynę

- tlenek azotu

- prostaglandynę E2 , F2a, leukotrien B4

✔️ Do czynników wytwarzanych przez keratynocytów zaliczamy: 

- powyższe czynniki ( jak w przypadku melanocytów )

- endotelina-1 , leukotrien D4, leukotrien C4

- czynnik stymulujący kolonie granulocytarno - makrofagowi

- zasadowy czynnik wzrostu fibroblastów

- czynnik wzrostu komórek macierzystych 

- czynnik wzrostu hepatocytów

✔️ Do czynników wytwarzanych przez fibroblasty zaliczamy: 

- 3 ostatnie wyżej wymienione czynniki ( w przypadku keranocytów )

Jak widzicie, jest tu dużo dziwnych nazw i uwierzcie mi, że ten proces jest bardzo złożony. Warto pamiętać, że bez względu na pochodzenie, różne grupy etniczne liczba melanocytów jest zawsze stała. Różnią się one wielkością, liczbą melanosomów, transferem, ilością i rodzajem melaniny. Czy słyszeliście o Systemie Klasyfikacji Typów Skórnych wg Fitzpatricka z 1975 roku? Pewnie część z Was tak. No właśnie, mamy tutaj system, który przedstawia podział na VI fototypy na podstawie oceny rumienia oraz nabytej pigmentacji po ekspozycji na promieniowanie UV. 

- I fototyp określa osobę, która zawsze będzie posiadała oparzenia przy braku opalenizny

- II fototyp określa osobę, która zawsze narażona jest na oparzenia, ale pojawia się też słaba opalenizna

- III fototyp - tutaj pojawiają się oparzenia, ale już ze średnią opalenizną

- IV fototyp - brak oparzeń i zawsze opalenizna. 

Dlaczego Wam o tym wspominam? Bo jest to bardzo ważna sprawa w odniesieniu do przebarwień. Jestem ciekawa czy wiesz, którym fototypem jesteś? Zmiany pigmentacyjne skóry są związane z zaburzeniem syntezy melaniny i jej prawidłowym rozmieszczeniem w skórze. O hiperpigmenacji i hipopigmentacji będą kolejne posty, bo to bardzo istotny temat. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zerknij tutaj 👇🏼

https://publisherspanel.com/api/files/view/116944.pdf

XOXO

autor tekstu - kosmetolog, blogerka, vlogerka ANITA KOBUS

COCO COLLECTION - o mnie


Cześć, mam na imię Anita i oprowadzę Cię po świecie kosmetyków. 

Z zawodu jestem kosmetologiem i od dawna interesuję się skórą, dobrze dobraną pielęgnacją, ale też kosmetykami. Lubię testować nowości i sprawdzać ile z obietnic producenta rzeczywiście jest prawdą. 

Na moim blogu znajdziesz nie tylko recenzje i opinie o kosmetykach. Jest tutaj znacznie więcej: 

Czy Wiesz - kategoria dotycząca wielu ciekawostek z dziedziny kosmetyki oraz kosmetologii. 

Porady - jako kosmetolog radzę w doborze odpowiednich kosmetyków, jakie kroki w pielęgnacji wykonywać, ale też jakie skuteczne zabiegi stosować. 

Prywatnie - ciekawostki z życia blogerki. 


Jeśli jeszcze Ci mało koniecznie sprawdź mój Instagram oraz kanał na You Tube - COCO COLLECTION


1 komentarz:

  1. O jejku wiem., przebarwienia to temat bardzo trudny i skomplikowany .Ciężko zrozumieć i dlatego bardzo się ,cieszę,że zgłębiać go z Tobą😚🤗🥰..

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION