11/06/2013

Trądzik pospolity, trądzik różowaty, cera tłusta

Dziś zajmiemy się omówieniem dwóch rodzajów trądziku oraz cerą tłustą. Przedstawię Wam pielęgnację oraz zabiegi. Zwrócę uwagę na wszystkie ważne szczegóły, a ponieważ wiem, iż część z Was czeka na ten post, od razu zabieramy się do roboty :)

zdj. grafika Google




➡️ Czym jest trądzik pospolity?
Jest to schorzenie dermatologiczne o podłożu łojotokowym. Najczęściej spotykana choroba skóry. W okresie dojrzewania występuje w różnych odmianach u większości młodzieży. 10% pacjentów wykazuje aktywne objawy jeszcze przed 30, a 40 rokiem życia. Skłonność do trądziku może być uwarunkowana genetycznie, a także od aktywności hormonów wpływających na gruczoły łojowe. Wyróżniamy tu : androgeny, estrogeny, progesteron i tyroksynę. Dużą rolę odgrywają również bakterie, a wśród nich Propionibacterium acne. W trądziku występuje zwiększenie wytwarzania łoju, a ten z kolei jest wynikiem działalności gruczołów łojowych.

Jakie mamy rodzaje trądziku?
Trądzik zaskórnikowy - z licznymi zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi
Trądzik grudkowo - krostkowy - obok zaskórników występują grudki i krosty
Trądzik guzkowo - cystowy - z licznymi głębokimi zapalnymi guzami i guzkami wypełnionymi ropną lub ropno - krwistą treścią.
Trądzik piorunujący - oprócz wykwitów trądzikowych występują również wysoka gorączka, spadek masy ciała, bóle mięśni.

Mamy również kliniczne odmiany trądziku takie, jak:
Trądzik młodzieńczy
Trądzik ropowiczy
Trądzik skupiony
Trądzik bliznowcowy
Trądzik o ciężkim przebiegu

Ponieważ trądzik to choroba, powinno się go leczyć!!! W tym celu działamy przeciwbakteryjnie i keratolitycznie. Stosujemy antybiotyki, które przede wszystkim zmniejszają stan zapalny. Trądzik pospolity jest często spotykany przy cerze tłustej. Czym charakteryzuje się taka cera?

Objawy cery tłustej:
Błyszcząca i słabo ukrwiona.
Widoczne zaskórniki zamknięte i otwarte, czasem grudki i krostki.
Dobrze reaguje ona na wodę, mydło i czynniki atmosferyczne.
Widoczna jest wydzielina łojowa, a także ujścia gruczołów łojowych.
Często wyglądem przypomina skórkę pomarańczy.

Jak prawidłowo pielęgnować cerę tłustą?
Przede wszystkim do demakijażu stosujemy preparaty o pH zbliżonym do naturalnego pH skóry. Pamiętamy o kremach matujących, kremach na noc i pod oczy o działaniu sebostatycznym. Wykonujemy peelingi typy scrub oraz te na bazie kwasów AHA, a także korzystamy z maseczek oczyszczających i nawilżających.

Z jakich zabiegów możemy skorzystać w salonie kosmetycznym, które dobrze wpłyną na cerę tłustą?
Są to przede wszystkim: oczyszczanie manualne, mikrodermabrazja, galwanizacja anodowa i darsonwalizacja. Wszelkiego rodzaju zabiegi złuszczające, sebostatyczne, zabiegi z kwasami AHA oraz kawitacja i masaż Jacqueta.   

➡️ O czym pamiętamy podczas wybierania kremów i innych kosmetyków?
Zwracamy uwagę na składy produktów. Bardzo dobrze działają te na bazie wody, bez parafiny i olei mineralnych. Dobrze zadziałają kremy czy peelingi z kwasami AHA, kwasem salicylowym, kwasem azelainowym oraz kwasem witaminy A. Konsystencja powinna być lekka, żelowa. Sprawdzajcie, czy na opakowaniu jest napis: produkt niekomedogenny. Oznacza to, iż nie zapycha porów i nie przyczynia się do powstawania zaskórników.
Jeśli objawy trądzikowe zaczynają się powiększać, koniecznie wybierzcie się do dermatologa. Nie wyciskajcie niczego w domu i nie eksperymentujcie. Trądzik pospolity to schorzenie dermatologiczne i należy go leczyć!!!

Jest jeszcze jeden rodzaj trądziku, o którym możecie mało wiedzieć. Mowa oczywiście o trądziku różowatym, na który cierpi aż 14 % kobiet i tylko 5 % mężczyzn po 30 roku życia.

➡️ Czym jest trądzik różowaty?
Dotyczy on głównie twarzy. Ma związek z występowaniem łojotoku i częstymi zaczerwieniami skóry pod wpływem zdenerwowania lub ciepła. Może być spowodowany zakażeniem Helibacter pylorii, a to sprzyja produkcji cytokin o działaniu prozapalnym i zaostrzeniu rumienia na twarzy.
Trądzik ten może wystąpić w zależności od faz cyklu miesiączkowego, po zażyciu środków antykoncepcyjnych, przy wysokim stresie, zaburzeniach hormonalnych itd.
Objawy trądziku różowatego?
Pojawiają się zmiany naczyniowe, takie jak rumień i rozszerzone naczynka. Nos i policzki przybierają sinoczerwony kolor. W ujściach mieszków włosowych tworzą się grudki i krosty. Cera robi się wrażliwa.

W przebiegu trądziku różowatego wyróżnia się cztery stadia choroby!

I stadium - gwałtowne, okresowo pojawiające się zaczerwienienie twarzy , pieczenie, świąd
II stadium - zmiany naczyniowe utrwalają się i przybierają postać zlewnych rumieni. Mamy liczne rozszerzone naczynka. Naczynia krwionośne pozostają trwale rozszerzone i nie powracają do pierwotnego kształtu.
zdj. grafika Google
III stadium - tu rozwijają się grudki i krosty, dochodzi do obrzęku, zapalenia spojówek, zapalenia brzegów powiek i rogówki.
zdj. grafika Google
IV stadium - tylko u mężczyzn, przerost tkanki łącznej , najczęściej nosa.
zdj. grafika Google

➡️ Jak leczymy trądzik różowaty?
Przede wszystkim u dermatologa, który przepisze nam odpowiednie antybiotyki. Przy drugim stadium możemy skorzystać z krioterapii lub laserowo zamknąć naczynka. Ważne jest leczenie farmakologiczne, stosowanie retinoidów.

➡️ Jak dbamy o cerę przy trądziku różowatym?
Stosujemy łagodne, bezzapachowe kosmetyki, filtry UVA i UVB, kremy chroniące przed zimnem i wysuszeniem. Pamiętamy o odpowiedniej diecie bogatej w owoce i warzywa. Wykonujemy tylko peelingi enzymatyczne.
Przy wyborze kosmetyków zwracamy uwagę na skład. Produkty do tego typu cery powinny zawierać witaminę C, K, PP, wyciąg z kasztanowca, wyciąg z arniki, zielonej i białej herbaty.
W salonach dwa razy w roku ( jesienią i wiosną ) poddajemy się serii zabiegów wzmacniających naczynka. I co ważne: nie należy czekać, aż nasze naczynka jeszcze bardziej się rozszerzą. Jeśli macie możliwość wykonania laserowego ich zamykania, nie zwlekajcie!!!
Teraz widzicie, że walka z trądzikiem nie jest łatwa i często bywa bardzo pracochłonna. Odpowiednia ocena naszej skóry przez dermatologa jest podstawą w walce z tym schorzeniem. Dobrze dobrana pielęgnacja oraz wykonywanie zabiegów wspomagających w salonach kosmetycznych przyczyni się znacznie do rezultatów!!! Nie lekceważcie żadnych zmian! Bądźcie cierpliwi, a osiągniecie to w co wierzycie :)

W następnej części przedstawię Wam cerę naczynkową!
Buziaki
XOXO 

8 komentarzy:

  1. Prawda, walka z trądzikiem to nic prostego. Szczęście mają ci, którym mija po okresie odjrzewania - ja z pospolitym męczę się już prawie 10 lat i wiem, że nieraz sprawi mi jeszcze kłopot.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przykro mi. W Twoim przypadku jest to trądzik, ja mam problem z cerą wrażliwą i alergiczną i też nie jest mi łatwo :)

      Usuń
  2. Ja bym się nie zgodziła tak łatwo z tym pójściem do dermatologa , raz że wiele lekarzy dawno pozostało w tyle a dwa - możliwości leczenia na nfz to jakaś kpina .
    tez można dbać dobrze o cerę samodzielnie i nawet z lepszym skutkiem niż po leczeniu dermatologicznym , wystarczy zresztą trafić na dobrą pielęgnację w salonie kosmetycznym czy dobrać dobrą pielęgnację apteczna , Warunek - dużo czytać w internecie , skarbiec wiedzy dla rozważnych .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety się z Tobą nie zgodzę. Po pierwsze dermatologów jest wiele i można dowiedzieć się gdzie przyjmują eksperci w tej dziedzinie. Zawsze możesz wybrać się do dermatologa medycyny estetycznej i on też Ci pomoże. A co do NFZ to masz też do wyboru prywatne kliniki lub dermatologów pracujących w dobrych salonach kosmetycznych.
      Po drugie internet nie jest skarbnicą wiedzy i jeśli nie masz choć odrobiny wiedzy z danej dziedziny to czytając liczne fora itp. możesz zrobić sobie tylko krzywdę. Wiele razy spotykam się z tym, że ludzie wypisują takie bzdury, że aż głowa puchnie! Skąd to się bierze, nie mam pojęcia?! To, jaką wiedzę posiadają eksperci oraz informacje zawarte w specjalistycznych książkach może cokolwiek pomóc, a nie internet. O cerę można dbać samodzielnie pod warunkiem, że robi się to dobrze. Czasem jednak pielęgnacja domowa nie wystarczy. A w salonach nie zawsze trafisz na dobrą kosmetyczkę, bo nie wszystkie są po studiach lub też nie wszystkie mają doświadczenie.
      W każdym razie to jest Twoja opinia i ok! Studiując kosmetologię, rozmawiając z doktorami mam inne zdanie niż Ty :)

      Usuń
  3. Nigdy nie miałam problemów z cerą, nawet jako nastolatka, zaczęło się przed 30 rokiem życia i twa do dziś, jest źródłem moich wielu frustracji. Raz jest lepiej raz gorzej, jednak on wciąż jest. Czy to normalne w moim wieku i czy kiedyś się skończy ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To normalne i często tak się dzieje. Powinnaś w tej sprawie wybrać się do dobrej kosmetyczki, która dobierze Ci pielęgnację z zabiegami, a także poradzić się dermatologa :)

      Usuń
  4. a co ja mam powiedzieć? po 40-stce i dalej co jakiś czas coś mi wyskakuje, jako nastolatka męczyłam się z trądzikiem, potem po kwasach miałam spokój na parę lat... Trądzik to zmora! Czekam na opis cery mieszanej.

    OdpowiedzUsuń
  5. Trądzik to masakra 15lat juz z nim walcze z przerwami. Ostatnio po 3m-ach kuracji tetrarysal tak mnie wysypalo jak na tym zdjęciu trzecie stadium to byl po prostu horror. Musialam jechać na izbę przyjęć i tam dostalam biseptol 960 no i do rodzinnego po zwolnienie. Przyspieszylam wizytę u dermatologa ale nie mam zbyt wielkich nadziei. Póki co biseptol daje rade.

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION