4/02/2014

Jak prawidłowo należy myć ręce!

Robimy to od wielu lat, kilka razy dziennie. Dbamy o naszą higienę i czystość naszych rąk. Ale zastanawialiście się kiedyś czy wykonujecie tą czynność prawidłowo? Czy rzeczywiście usuwacie wszelkie zabrudzenia, a nie tylko powierzchniowy brud? A co z bakteriami, które znajdują się na naszych rękach? Dziś przedstawię Wam taki mały kurs w kilku prostych krokach!

Prawidłowe mycie rąk:


Jak widzicie kroków jest 6 i nie są one bardzo skomplikowane!
Przed przystąpieniem do tych czynności powinniśmy:

1. Spłukać dłonie wodą.
2. Zastosować tyle mydła, alby pokryć powierzchnię obu rąk.

Do osuszenia rąk najlepiej sprawdzą się jednorazowe ręczniki, które nie będę zbierać wilgoci oraz bakterii. Dodatkowo kran powinniśmy przetrzeć ręcznikiem!

Ostatnie badania pokazuję, że mydła antybakteryjne nie są aż tak skuteczne w zabijaniu bakterii. Co więcej, używanie ich może doprowadzić do rozwoju odpornych na stosowane w nich środki i cięższych do wyeliminowania w przyszłości szczepów bakterii. Poza tym, częste stosowanie takich mydeł powoduje zabicie naszych naturalnych bakterii, które chronią nas przed wieloma chorobami.
Co robić w takiej sytuacji? Nie popadajmy w skrajności. Zwykłe mydło oraz regularne mycie rąk w spokoju wystarczy!!!

Pamiętajmy o kilku zasadach i starajmy się je przestrzegać. Najlepiej jeśli w Waszych domach każdy domownik będzie posiadał swój ręcznik, ale przecież można też z nich zrezygnować na rzecz jednorazowych ręczników, które są zdecydowanie bardziej higieniczne.
Myjcie ręce po takich czynnościach jak powrót do domu, przed każdym posiłkiem, po wyjściu z toalety, po kontakcie ze zwierzętami, w trakcie choroby, kaszlu, kichaniu czy czyszczeniu nosa, czy po wykonaniu czynności domowych jak sprzątanie czy wyrzucanie śmieci.
Najlepiej będzie jeśli zrezygnujecie z mydeł w kostce na rzecz tych z dozownikiem.
Po umyciu rąk w toalecie publicznej nie dotykajcie i nie łapcie za klamkę od drzwi wyjściowych, bo tam też roi się masa bakterii.
Nasza higiena to podstawa zdrowego życia i ochrona przez zarazkami.
Dbajmy o siebie :)

XOXO12 komentarzy:

 1. Wazne to jest właśnie w pracy w gastronomii, powinno się tego przestrzegać, ale niestety... nie raz widziałam, że tego nie stosują...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jako uczennica szkoły kosmetycznej, znam ten sposób mycia rąk. Faktem jest, że większość ludzi albo nie myje ich wcale (!) albo wkłada na chwilę pod wodę i uważa, że ręce są czyste. Mam też wyuczony zwyczaj o którym piszesz, mianowicie po wizycie w publicznych toaletach nie dotykam klamki dłonią. Są one wylęgarnią bakterii właśnie dlatego, że zwyczaj mycia rąk nadal jest u nas rzadkością.
  Higiena jest ważna, ale nie należy również przesadzać. Organizm powinien mieć styczność z bakteriami, zarazkami i innymi formami żyjątek, bo w przeciwnym razie będziemy łapać każde paskudztwo jakie się nam nawinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem! Dlatego tak ważne jest, by w dzieciństwie maluchy miały kontakt z bakteriami, a ich organizm uczył się i zdobywał odpornośc na późniejsze lata.

   Usuń
 3. Takie wpisy powinny być obowiązkową lekturą dla WSZYSTKICH! Cieszy mnie, że poruszyłaś ten temat, bo nie ma nic bardziej obrzydliwego niż widok (niestety częsty) osób wychodzących z toalety bez mycia rąk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niestety wynika jeszcze z pewnych nawyków, które nie zostały wypracowane w dzieciństwie! Może kiedyś społeczeństwo się nauczy!!!!

   Usuń
 4. Ja niestety często i gęsto muszę stosować mydło antybakteryjne - taki wymóg w salonie kosmetycznym jak i podczas zajęć na uczelni. Nie podoba mi się to ale cóż, tak się utarło i pewnie nieprędko się to zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że poruszyłaś taką tematykę, ponieważ wbrew pozorom niewielu ludzi wie jak prawidłowo myć ręce. Większości wydaje się, że wystarczy spłukać wodą i gotowe. Sama chodząc do szkoły widzę, ile osób takim sposobem "myje" ręce, lub nie robi tego wcale!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety! Technika techniką, a ludzie nadal nie myją rąk! To jest straszne!

   Usuń
 6. Wiem wiem :)) w końcu pracuję w przychodni więc to wiedza na porządku dziennym :) ale jednak nie wszyscy to wiedzą także super temat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się i dziękuję! Profilaktyka to podstawa ;)

   Usuń
 7. Taki obrazek wisi u mnie w łazience w pracy :)

  OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION