4/21/2017

ZABIEGI Z MEDYCYNY ESTETYCZNEJ - NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ!

Zabiegi z medycyny estetycznej cieszą się ogromną popularnością. Zmieniają się nasze oczekiwania, a co za tym idzie chcemy szybciej obserwować pozytywne efekty. Nie dziwi również fakt, że wraz ze wzrostem zainteresowania owymi zabiegami wzrasta także liczba powikłań i braku niezadowolenia z terapii. Przyczyn może być bardzo dużo, a nasza świadomość, czyli klienta / pacjenta powinna być jeszcze większa. Dlatego właśnie dziś podpowiem Wam, na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać podejmując decyzję o poddaniu się zabiegom z medycyny estetycznej...

Lekarz, jego wykształcenie i kwalifikacje!

Choć sama jestem kosmetologiem uważam, iż wielu zabiegów nie powinniśmy wykonywać. Dlaczego? Przede wszystkim najważniejsza jest wiedza medyczna niezbędna do odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu oraz doświadczenie. Do tego dołącza się prawo, które zakazuje wykonywania zabiegów inwazyjnych z użyciem igły zwłaszcza kosmetyczkom. Niestety wiele uczelni wyższych, gdzie kształci się kosmetologów skraca zakres wiedzy medycznej lub też nie ma odpowiednich praktyk. Co za tym idzie, trzeba dokształcać się na własną rękę. Zaświadczenia ukończenia pojedynczych kursów nie są podstawą do bezgranicznego zaufania. Taki dyplom może wystawić każdy!!!

Wybierając się do lekarza medycyny estetycznej zwróćmy uwagę na jego kwalifikacje, czyli prawo wykonywania zawodu i/lub dyplom ukończenia szkoły z zakresu medycyny estetycznej. Pamiętajcie, że medycyna estetyczna obejmuje procedury, których stosowanie jest prawnie dopuszczalne wyłącznie przez lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu. Co za tym idzie to doświadczenie zawodowe, które jest gwarancją bezpieczeństwa i wiedzy medycznej. Warto prześledzić karierę medyczną lekarza, do którego wybieracie się na zabieg.

Prawidłowa i odpowiednia diagnoza przed zabiegiem!

Zgłaszamy się do lekarza medycyny estetycznej z konkretnym problemem. Zanim oddamy się w jego ręce należy wykonać diagnozę i dobrać terapię, która będzie odpowiadać za całokształt efektu. To lekarz ma zadecydować, co będzie dla nas najlepsze, a nie my sami! Na początku obowiązkiem jest wykonanie wywiadu lekarskiego obejmującego wszystkie aktualne problemy zdrowotne, wywiad rodzinny, przebyte choroby, przyjmowane leki itp. Przygotujcie sobie również listę przyjmowanych substancji i przedstawcie ją lekarzowi. Każdy zażywany lek, suplement czy zioła mogą pogorszyć przebieg zabiegu, dlatego tak ważne jest ewentualne wyeliminowanie zagrożenia w tym zakresie.
Kolejna ważna sprawa to przebyte przez nas zabiegi. Poinformujmy o nich lekarza, dzięki temu  będzie on mógł dobrać odpowiednie terapie i przewidzieć powikłania po zabiegach. Nie wolno nam ukrywać jakichkolwiek chorób!!! W gabinecie obowiązuje tajemnica lekarska, więc nie musicie się niczego obawiać ( inaczej jest w gabinetach osób niemedycznych - weźcie to pod uwagę ).

Dokumentacja medyczna!

Każdy pacjent musi mieć założoną historię choroby, która jest jego własnością. Dokumentacja powinna zawierać wywiad lekarski, ustalony plan rewitalizacji, opis zabiegów z uwzględnieniem materiałów, urządzeń i parametrów oraz zalecenia pozabiegowe. Bardzo ważna jest też podpisana, świadoma zgoda na zabieg oraz dokumentacja fotograficzna. Pamiętajcie, że w gabinecie kosmetycznym nie ma obowiązku tworzenia dokumentacji medycznej czy karty pacjenta, choć mimo wszystko powinno się ją tworzyć. 

Przygotowanie do zabiegu! 

Przed każdym zabiegiem lekarz powinien poinformować pacjenta o dokładnym przebiegu terapii, wszelkich zagrożeniach, rozwiązaniach zastępczych oraz zaleceniach po zabiegu i wizytach kontrolnych. Bywa tak, iż przed pewnymi zabiegami powinno się wykonać próbę. Plan zabiegów musi być dostosowany do pacjenta, jego potrzeb i możliwości finansowych. Dobrym obyczajem jest ocena stanu skóry przed rozpoczęciem zabiegów, dokonana przez dermatologa. W szczególności zaleca się ją u pacjentów z aktywnymi zmianami zapalnymi czy znamionami. Co ważne, niektóre terapie wiążą się z krótszą lub dłuższą rekonwalescencją. Dopytajmy zawsze lekarza o czas gojenia, możliwości opalania czy nawet podróży samolotem. 

Cena zabiegów! 

Jeśli szukacie tanich zabiegów musicie zrozumieć zagrożenie w postaci gorszej jakości materiałów lub sprzętów. Nie ma nic za darmo!!! A jeśli coś jest bardzo tanie powinno budzić Wasze podejrzenia! 

Na co zwracać uwagę! 

- na przygotowanie lekarza do zabiegu
- na zastosowanie jałowych rękawic, gazików, jednorazowego sprzętu
- na umiejscowienie gabinetu zabiegowego


Każdy gabinet lekarski ma obowiązek posiadać zestaw przeciwwstrząsowy, czego nie muszą mieć gabinety kosmetyczne!!! Pamiętajcie nie ma zabiegów całkowicie bezpiecznych. Często nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zareaguje nasz organizm! Dlatego tak ważne jest nasze bezpieczeństwo!!!! 

Leczenie powikłań po zabiegach to skomplikowana i wielomiesięczna procedura! Ważne jest byście decyzje podejmowali świadomie i zawsze wybierali odpowiednie osoby. Życie to nie telewizja i niczego nie da się cofnąć, a Wasze zdrowie powinno być na pierwszym miejscu! Decydujecie mądrze! Decydujcie świadomie! 

XOXO

źródło: Uroda i Medycyna 1/2017 str. 80

27 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny wpis, wiele się z niego dowiedziałam. Sama zastanawiam się nad tego typu zabiegiem, więc spadłaś mi z nieba ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wedlug Pani jaki jest najlepszy zabieg na blizny po tradzikowe?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak na razie nie planuję oddawać się w ręce lekarza medycyny estetycznej. Wystarczają mi zabiegi wykonywane na zajęciach z kosmetyki :) Nigdy jednak nie wiadomo co będzie za naście/dziesiąt lat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis, pełen interesujących informacji. Niezmiernie ważne jest wybranie takiego gabinetu, który zapewni profesjonalną opiekę na każdym etapie zabiegu, bowiem słyszy się wiele historii kobiet, które żałują, że poddały się zabiegowi u niewykwalifikowanego kosmetologa. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Sądzę, że każdy powinien pamiętać o Twoich poradach. Kwalifikacje lekarza są niezmiernie ważne. Tylko doświadczony specjalista może poprawnie przeprowadzić zabieg. Na pewno warto wybrać wysokiej klasy gabinet, bo leczenie powikłań po zabiegu z pewnością nie należy do przyjemności.

  OdpowiedzUsuń
 6. Genialny wpis! Wiele rzeczy nie wiedziałam, choćby, że każdy gabinet powinien mieć zestaw przeciwwstrząsowy. Warto wybrać profesjonalny gabinet, aby nie mieć później problemów.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wartościowe i cenne informacje dla osób noszących się z zamiarem przeprowadzenia jakiegoś zabiegu.

  OdpowiedzUsuń
 8. niestety,dla mnie zabieg wypelnienia doliny lez u lekarza med,est.zakonczyl sie u mnie zalamanien nerwowym..nie mam juz dawnej twarzy,i nie moge sie juz na zadnym foto smiac..gdybym wczesniej przewidziala co mnie czeka po 1,5 roku nigdy bym tego nie zrobila,,nigdy!...zabieg byl robiony 1,5 roku temu ale nieudane konsekwencje nosze na mojej twarzy...jestem inna osoba..

  OdpowiedzUsuń
 9. Warto przed każdym zabiegiem skonsultować się ze specjalistą. Mimo wszystko artykuł bardzo rzeczowy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dobry wpis, wiele się dowiedziałam, teraz szykuje się na zabieg mezoterapii igłowej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zabiegi medycyny estetycznej może nie należą do tych bardzo inwazyjnych ale zawsze w pewien sposób oddziałują na nasz organizm. Warto więc znaleźć odpowiedniego specjalistę, który nam pomoże a nie wyrządzi krzywdę. Niestety takie przypadki również zdarzają się bardzo często.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kompetencje lekarza, jego wiedza i odpowiednie podejście to kluczowe kwestie. Dobrze, że zwracasz uwagę jak ważny jest dobry wybór osoby, która przeprowadzi zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Na szczęście obecnie w internecie można znaleźć mnóstwo opinii, które są dobrą wskazówką.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zabiegi medycyny estetycznej powinny być przede wszystkim wykonywane w warunkach sterylnych.To są jednak zabiegi i tego się od salonu po prostu wymaga. Dlatego warto iść do jakiegoś większego salonu np w Warszawie czy innym mieście a nie do takich o podejrzanej reputacji. Chcemy w końcu żeby zabieg był zrobiony bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja z kolei zastanawiam się, gdzie kupić dobry sprzęt do medycyny estetycznej. Czym, Pani zdaniem, powinna charakteryzować się strona oferująca takie produkty? Powinna posiadać jakieś certyfikaty jakości albo podobne dokumenty? Będę wdzięczna za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak dla mnie najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej osoby do przeprowadzenia operacji, takiej, której możemy zaufać i nie bać się o efekty pracy. Z jednej strona ważne jest, aby taka operacja nie kosztowała majątku, a z drugiej strony żeby było wykonana najlepiej jak to tylko możliwe

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo fajnie, że mówisz o takich rzeczach. Teraz można trafić na całą masę zarówno świetnych lekarzy, jak i zwykłych oszustów, którzy kuszą niską ceną i nieziemskimi efektami. Prawdziwy specjalista przedstawi nam realne możliwości i zadba o odpowiednie przeprowadzenie zabiegu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziękuję za ten wpis na blogu! Dzięki niemu wiedziałam na co zwracać uwagę, przez co kiedy szukałam depilacja laserowa wrocław gdzie najlepiej, wiedziałam jakie kryteria brać pod uwagę. Dzięki temu natrafiłam ostatecznie na bardzo profesjonalny gabinet, w którym szybko, bezboleśnie i skutecznie wykonano zabieg.

  OdpowiedzUsuń
 18. Warto też dobrze się zastanowić nad wyborem salonu gdzie takie zabiegi będą wykonywane

  OdpowiedzUsuń
 19. bardzo przydatne informację. Na pewno warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Zdecydowanie warto było zajrzeć na Pani bloga. Od kilku lat przymierzałam się do zabiegu redukcji zmarszczek i nie mogłam się zdecydować czytając wiele skrajnie różnych opinii. W końcu udało mi się znaleźć przekonującą ofertę - http://www.aestetica.pl/zmarszczki i niedługo planuję się umówić. Dam znać po zabiegu :)

  OdpowiedzUsuń
 21. na pewno bardzo ważny będzie sprzęt, na którym będą wam robić zabiegi

  OdpowiedzUsuń
 22. Odpowiedni sprzęt jest podstawą do prawidłowo i sterylnie przeprowadzonego zabiegu, który zapewni zadowalające efekty.

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo pomocny wpis. Gdybyś poszukiwała sprzętu profesjonalnego nowego do swojej kliniki to polecam https://medikapoland.pl/pl/ jeśli ktoś jest zainteresowany tym tematem urządzeń wykorzystywanych w medycynie estetycznej to na stronie jest ciekawy film. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 24. Taki blog na pewno każdej kobiecie bardzo się spodoba.Moja żona często będzie tu wchodziła.

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo dziękuję za ten wpis. W dzisiejszych czasach to bardzo ważne, żeby wybrać wizytę u specjalisty lekarza lub kosmetologa z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem.

  OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION