8/31/2018

PRZEBARWIENIA SKÓRY - SKĄD SIĘ BIORĄ I JAK Z NIMI WALCZYĆ?

Jednym z najczęstszych Waszych pytań jest walka z przebarwieniami, jak sobie z nimi radzić, jak się ich pozbyć i jakie kosmetyki czy zabiegi stosować. Tego typu zmiany skórne najczęściej pojawiają się po wakacjach lub też przed okresem letnim. I choć tak wiele się mówi o odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok, o stosowaniu właściwej ochrony również przez cały rok to i tak nadal jest z tym ogromny problem. Dziś to ja podejmuję kolejne wyzwanie! Postaram się naprowadzić Was na odpowiednią drogę. Opiszę przyczyny, ale też podpowiem jak dbać o skórę, czego unikać i z czego zrezygnować. Jesteście gotowi na dużą dawkę wiedzy???



Zacznijmy od omówienia rodzajów przebarwień. Skąd się biorą i jakie są ich przyczyny! 

Piegi - pojawiają się najczęściej u osób, które mają jasną karnację i rude lub blond włosy. Przyczyną ich powstawania są geny. Piegi to najczęściej gładkie plamki żółtego koloru, czasem rudawe lub ciemnobrązowe. Pojawiają się w okresie dojrzewania i często same znikają, ale ... Piegi mogą również wystąpić na skórze pod wpływem promieniowania UV, które to nadmiernie stymuluje melanocyty!!! 

Ostuda ( melasma ) - to kolejny rodzaj przebarwień, czyli symetrycznie ułożone nieregularne plamy o brązowym kolorze, występujące na policzkach, czole, nosie i podbródku. Pojawiają się przede wszystkim u kobiet po 25 roku życia często w okresie ciąży i w okresie menopauzy. Tutaj czynnikiem wywołującym przebarwienia są hormonalne środki antykoncepcyjne oraz zaburzenia endokrynologiczne ( nadczynność tarczycy, choroby jajników ). Takie przebarwienia są trudne do usunięcia!!! 

Plamy soczewicowate starcze - są drobne, okrągłe lub owalne o jasnobrązowej, ciemnobrązowej lub niemal czarnej barwie. Pojawiają się na grzbietach dłoni, na twarzy i szyi między 30 a 50 rokiem życia. 

Przebarwienia pozapalne - powstają najczęściej tam, gdzie wcześniej doszło do stanu zapalnego. Do ich przyczyn zaliczyć należy przebyte choroby skóry ( AZS, łuszczyca, trądzik, kontaktowe zapalenie skóry, liszaj ). Pojawiają się one także po oparzeniach słonecznych, źle wykonanych zabiegach laserowych i peelingach chemicznych. Duży wpływ na ich rozwój ma promieniowanie UV. 

Przebarwienia polekowe - jest to efekt uboczny działania leków ( przeciwbólowych, cytostatycznych,  obniżających ciśnienie krwi, bakteriobójczych ). Zmiany mają postać brązowych lub niebieskawych przebarwień i pojawią się głównie na twarzy, rękach i nogach. 

Teraz już wiecie jak dzielą się przebarwienia to przejdziemy do przyczyn ich powstawania. Otóż oprócz czynników genetycznych zaliczamy tutaj zmiany hormonalne ( te naturalne, ale i związane z ciążą oraz okresem przekwitania, czy też wynikające z przyjmowania tabletek hormonalnych ), choroby ( cukrzyca, schorzenia wątroby, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek ), leki oraz ekspozycja na słońce. 

Wszyscy kochamy słońce, jednak to właśnie nadmierna ekspozycja czy też brak odpowiedniej ochrony skóry przyspiesza wydzielanie melaniny, czyli naturalnego barwnika w niej występującego i w tęczówce oka. Funkcją owego barwnika jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Im dłużej i częściej wystawiamy się na działanie słońca, tym więcej melaniny produkuje nasz organizm. Jednak oprócz pięknej opalenizny przyczyniamy się też przyspieszenia procesu starzenia skóry. Co więcej, mowa tu o fotostarzeniu, a jego objawem są między innymi zmiany pigmentacyjne. 

Co robić, gdy zauważymy przebarwienia na skórze? Jakie leczenie wprowadzić i jak działać? 

Musicie wiedzieć, że przebarwienia bardzo często zlokalizowane są w skórze właściwej, czyli bardzo głęboko. Dlatego też domowe sposoby na ich usunięcie nie mają sensu. I tutaj zasmucę Was kolejną informacją. Otóż z nie można pozbyć się przebarwień stosując tylko kosmetyki albo też poddając się raz czy dwa razy zabiegom. Będę z Wami absolutnie szczera! Nie dajcie się zwieść reklamom, że jakiś kosmetyk usunie przebarwienia raz na zawsze! Tak się nie da, ale można stosować takie preparaty, które rozjaśnią skórę czy też pomogą Wam w walce z przebarwieniami. Bo będzie Was czekać długa walka. Cierpliwość i zaangażowanie to bardzo ważny proces. Od czego więc zacząć? Od badania skóry! Znajdźcie dobrego specjalistę, który przebada Waszą skórę i przebarwienia, a następnie postawi on diagnozę i zaleci Wam adekwatne leczenie!!! To jest pierwszy krok, jaki musicie zrobić i nigdy nie podejmujcie działania na własną rękę! 

Zabiegi, które przynoszą efekty! 

Dermamelan i Cosmelan - dwie świetne metody, które dają bardzo dobre efekty w usuwaniu różnych przebarwień. 

Peelingi chemiczne - dobiera się je indywidualnie do potrzeb pacjenta, a rodzaj i stężenie stosowanych substancji oraz głębokość złuszczania wybiera się po dokładnym zbadaniu przebarwień i określeniu ich umiejscowienia. 

Terapia IPL - do zastosowania w przypadku, gdy wcześniejsze metody zawiodły. Zdecydowanie silniejsza i polecana, gdy przebarwienia nawracają. Tutaj można zastosować laser rubinowy, ale też dodać krioterapię. 

Laser frakcyjny CO2 - polecany na zmiany pigmentacyjne, ostudy, plamy starcze, w celu ujednolicenia kolorytu skóry, a także przy uszkodzeniach posłonecznych! Daje świetne rezultaty!

Jaką pielęgnację wprowadzić? 

Aby walka z przebarwieniami miała sens należy podjąć terapię skojarzoną, czyli połączyć zabiegi z codziennym stosowaniem odpowiednich kosmetyków wspomagających złuszczanie, rozjaśniających skórę, ale i blokujących działanie promieniowania UV. 

Zwróćcie uwagę na skład kosmetyków. Szukajcie takich preparatów, które posiadają kwasy: cytrynowy, glikolowy, mlekowy, laktobionowy, salicylowy, kojowy, azelainowy oraz glukonolakton. Dodatkowo warto wspomóc działanie kosmetykami z pochodnymi witaminy A. No i najważniejsze! Kremy ochronne z filtrem SPF 50 UVA i UVB powinny zająć wysoką pozycję w Waszej codziennej pielęgnacji bez względu na porę roku. 

Seria z witaminą C Sesderma - https://www.sesderma.pl/linie/c-vit
Azelac RU linia na przebarwienia Sesderma - https://www.sesderma.pl/linie/azelac-ru
Bandi krem z kwasem migdałowym i PHA - https://bit.ly/2Ff2gfm
BANDI krem z kwasami - https://bit.ly/2NrtKU5
YASUMI krem z kwasem laktobionowym - https://bit.ly/2N3Erzn
YASUMI krem z kwasem azelainowym - https://bit.ly/2BTLlCF
Pixi płyn złuszczający z kwasem glikolowym - https://bit.ly/2BURZZq
Clinique płyn złuszczający z kwasem salicylowym - https://bit.ly/2Pbknsc
Clinique kuracja z witaminą C - https://bit.ly/2PMbpmm
Avene Sunsimed krem ochronny po zabiegach - https://bit.ly/2F0K6hc
OBAGI serum z witaminą C - https://bit.ly/2vNlABb
Dermalogica profesjonalna linia na przebarwienia - https://bit.ly/2MZ11cb
Bielenda seria z kwasem glikolowym - https://bit.ly/2N74BkN
Sunew żel z witaminą C - https://bit.ly/2xxmP89

Ważne wskazówki: 

Przed ekspozycją na słońce nie należy stosować perfum, gdyż mogą one działać fotouczulająco i powodować powstawanie przebarwień. Pamiętajcie również, że niektóre roślinne ekstrakty zawarte zwłaszcza w kosmetykach naturalnych lub też korzystanie z naparów ziołowych może wywoływać przebarwienia na skórze w kontakcie ze słońcem. Takie substancje to bergamotka, dziurawiec, nagietek, ruta, piżmo czy olejki paczulowy oraz waniliowy. 

Niestety prawda jest taka, że u 20 / 30 % pacjentów przebarwienia powracają! Jeśli chcecie zmniejszyć ryzyko ich ponownego pojawienia się na skórze trzeba zaprzyjaźnić się z filtrem i stosować go przez cały rok!!! 

XOXO

4 komentarze:

  1. Dziękuję za rady! Napewno zostaną w prowadzone w życie. Zresztą już zaczęły poczekamy na rezultaty ale zacięcie jest... Wkoncu każda z nas chciałaby mieć piękna twarz bez przebarwien.

    OdpowiedzUsuń
  2. Obstawiam, że jeszcze się na niejeden skuszę. Tylko pozostanie czekać na rezultaty:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cenne informacje i wskazówki. Przebarwienia najlepiej zwalczać profesjonalnymi zabiegami

    OdpowiedzUsuń
  4. Kremy z filtrami to podstawa. Jeśli wystąpią przebarwienia, warto skrozystać z profesjonalnych zabiegów

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION