11/16/2018

ZNISZCZ PRYSZCZ, CZYLI CO WIESZ O TRĄDZIKU DOROSŁYCH

Jeszcze kilka, a nawet kilkanaście lat temu hasło trądzik kojarzyło się większości z utrapieniem nastolatków. Pod koniec lat 90. zauważono, że coraz więcej zmian trądzikowych nie mieści się w definicji trądziku pospolitego, a zaczynają na niego chorować ludzie ( zwłaszcza kobiety ) po 30, 40 roku życia. Wówczas wyodrębniono trądzik dorosłych zwany acne tarda. Co należy o nim wiedzieć, jak go leczyć i jak pielęgnować skórę dotkniętą tą chorobą? Tego dowiecie z serii nowych postów na moim blogu. Dziś pierwszy z nich! Gotowi? 


Jaka jest różnica między acne vulgaris ( trądzik pospolity ), a acne tarda ( trądzik dorosłych )? 

Po pierwsze wiek! Trądzik pospolity pojawia się między 13 a 15 rokiem życia i powinien skończyć się około 23-25 roku. Trądzik dorosłych, jak pokazują badania, zaczyna się już po 25 roku życia i powinien się uspokoić między 50 - 55, ale w praktyce nie zawsze tak jest. 

Druga ważna sprawa to rodzaj zmian. W przypadku trądziku dorosłego zaskórniki są mniej liczne, a oprócz grudek i krostek pojawiają się też bolesne zmiany naciekowe. W cięższej postaci tego trądziku mogę występować pojedyncze guzki w okolicy żuchwy i w okolicy przedusznej. 

I jeszcze jedna istotna różnica to lokalizacja. W przypadku trądziku pospolitego zmiany skórne pojawiają się głównie w strefie T, a u kobiet w starszym wieku w strefie U. Co mam tutaj na myśli? Taka lokalizacja to broda, kark oraz granica włosów. 

Teraz już znacie 3 podstawowe różnice między jednym, a drugim trądzikiem. Czy widzicie u siebie takie zmiany? A wiecie jak odróżnić trądzik dorosłych od trądziku różowatego? 

Jakie są różnice między trądzikiem różowatym, a trądzikiem dorosłych? 

I znów pojawia się kryterium zaskórników. W trądziku różowatym guzków praktycznie nie ma, ale bardzo mocno widać zaczerwienienie skóry i liczne teleangiektazje czyli tzw. rozszerzone naczynka. W trądziku dorosłych nie ma zmian naczyniowych. I to jest podstawowa i bardzo ważne różnica!!! 

Jakie są przyczyny powstawania trądziku dorosłych? 

Źródła podają, że jedną z przyczyn jest zapalenie mieszka włosowego, które powoduje nieprawidłowe różnicowanie komórek naskórka. Pojawia się nadmiar łoju i namnażają się bakterie, aż dochodzi do stanu zapalnego. 

Drugą przyczyną jest stres. Niestety, gdy mamy go więcej, a prawda jest taka, że w dorosłym życiu stres towarzyszy nam praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia to i nasz organizm, a w tym i nasza skóra cierpi. Zdradzę Wam tutaj taką ciekawostkę. Otóż przeprowadzono ankietę, w której okazało się, że większość osób badanych, która miała nadmiar obowiązków zawodowych i rodzinnych, czy też musiała się przeprowadzić lub często wyjeżdżać cierpiała właśnie na trądzik dorosłych. 

Zaburzenia hormonalne - tak, jeśli pojawia się problem tarczycy, nadnerczy lub jajników. 

Odstawienie leków antykoncepcyjnych też może być przyczyną trądziku dorosłego, nawet do 6 miesięcy po zakończeniu ich przejmowania. 

Wrażliwość skóry również wynika z przewlekłego stanu zapalnego oraz infekcji. Zwróćcie uwagę, że patogeny towarzyszą nam cały czas, ale namnażają się dopiero wtedy, gdy spada odporność organizmu. Warto sprawdzić czy nie jesteśmy nosicielami gronkowca lub też nużeńca. 

Zła tolerancja kosmetyków! Może wydawać się Wam to dziwne, ale po 25 roku życia zwiększa się wrażliwość naszej skóry na preparaty kosmetyczne. I tutaj wymienię choćby silne żele do mycia twarzy. Jeśli zauważycie na swojej skórze objaw "świecenia" to nie myślcie sobie od razu, że posiadacie cerę tłustą i sięgacie po takie właśnie kosmetyki. Prawda jest taka, że skóra może być sucha i wrażliwa z nadaktywnymi gruczołami łojowymi!!!! I co wtedy? Robicie sobie jeszcze większy problem. Dlatego też tak często powtarzam Wam, by badać skórę. Zanim zdecydujecie się na wybór preparatów pielęgnujących sprawdźcie w jakim stanie jest Wasza skóra. 

Dieta! I tu znów Was zaskoczę! Jeśli chodzi o trądzik pospolity to bardzo duży wpływ na stan naszej cery ma odpowiednia dieta. Co się okazuje, w przypadku trądziku dorosłego bardzo często chorują na niego osoby, które odżywiają się zdrowo. I co Wy na to? Teraz pewnie zastanawiacie się o co chodzi? Otóż o nietolerancje pokarmowe. Jeśli więc widzicie u siebie problem skórny w postaci trądziku, a przecież jesteście na właściwej diecie i dbacie o to co spożywacie to warto zrobić dodatkowe badanie i sprawdzić, co możecie a czego nie możecie jeść. Znów mam dla Was ciekawostkę. Moja znajoma miała bzika na punkcie wegetarianizmu i uwielbiała pić mleko ryżowe oraz mleko sojowe do kawy. Niestety borykała się z trądzikiem. Kiedy zaproponowałam jej badania okazało się, że jej organizm nie toleruje ani mleka ryżowego, ani sojowego. I wiecie co? Odstawiła mleko, a problem z cerą zniknął w bardzo szybkim czasie! 

Ok, na dziś to będzie tyle, bo chcę przekazać Wam całą masę ważnych informacji, ale też nie chcę Was nimi zadręczyć. Teraz już wiecie, jakie są przyczyny trądziku dorosłych i jak go rozpoznać. W następnej części opowiem Wam jakie są fazy choroby i jak wygląda diagnostyka. Podpowiem Wam również, jakie dokładnie badania wykonać i jak wygląda sama terapia. A później przejdziemy już do odpowiedniej pielęgnacji. 

XOXO 

9 komentarzy:

  1. O, to z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy o trądziku dorosłych. Może twoje inspiracje coś zmienią z moją twarzą, która jest nawet oporna na leczenie acnatackiem. A tak przy okazji męczyć się z nim jeszcze jeśli po 2 miesiącach efektów nie widać a jeszcze nasilił przetłuszczanie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nie ma poprawy, a nawet jest gorzej to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W takich sytuacjach albo zmienia się leczenie albo też należy wykonać dodatkowe badania i sprawdzić co się dzieje. Absolutnie nie podejmuj samodzielnie decyzji o przerwaniu kuracji. W kolejnym poście podam listę badań, które należy wykonać. Może one pomogą w znalezieniu problemu ;)

      Usuń
    2. A co myślisz o różnego rodzaju tabletkach na trądzik? Jest sens stosować takie preparaty czy szkoda pieniędzy?

      Usuń
  2. Świetny post :) A jaki krem nawilżający poleciłabyś przy trądziku dorosłych, który nie pogarsza sprawy i może być stosowany z retinoidową maścią?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest bardzo dużo takich produktów i będę o nich pisać. Jeśli stosujemy retinoidy należy też stosować odpowiednią pielęgnację domową, która jest obowiązkiem w celu przedłużenia kuracji i zadbania o skórę, by się nie przesuszała, ale też by nie wystąpiły przebarwienia. Polecam Ci wszelkie preparaty, które nie tylko będą nawilżały, ale też odbudowywały barierę naskórkową i chroniły, jak np. lekki krem A-Derma Epithelialea.H Duo, Bepanthen Sensiderm Daily Care, czy nawet Bandi Ecofriendly Care Krem Kojący przeciwzmarszczkowy ;)

      Usuń
  3. Bardzo wiele nowych, nieznanych mi dotąd informacji wyciągnęłam z tego wpisu. Będę czekać na kolejne części :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że kolejne posty będą dla Ciebie równie przydatne :)

      Usuń
  4. Cieszę się na tę serię :) i dla mnie i dla mojej Mamy może się okazać źródłem wiedzy o naszych cerach- ja mam 28 lat i zmiany skórne w postaci krostek, a moja Mama ma trądzik różowaty. Będę obserwować ma pewno kolejne wpisy :) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że Twoja mama leczy u dermatologa trądzik różowaty? Zapraszam do lektury kolejnych postów.

      Usuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION