W poprzednich postach mogliście poczytać o tym jakie są objawy przy AZS, jak je leczyć, jaki tryb życia prowadzić czy też jaką dietę stosować. Dziś skupimy się na kolejnym i jednym z ważniejszych kroków, a mianowicie na pielęgnacji. Czego unikać, a na czym się skupiać? Zapraszam do lektury dzisiejszego posta.
Nawilżanie i natłuszczanie - podstawa pielęgnacji skóry z AZS
Zanim zaczniesz szukać kosmetyków czy to w internecie czy w drogeriach lub aptekach polecam skonsultować się z dermatologiem prowadzącym lub kosmetologiem. Dlaczego? Preparaty pielęgnacyjne zawsze należy dobierać indywidualnie zwracając uwagę na wrażliwość skóry, nasilenie zmian dermatologicznych oraz na schorzenia towarzyszące. Oczywiście, dziś przytoczę ogólne zasady, bardziej uniwersalne, które sprawdzą się w większości przypadków, ale ... Zawsze może okazać się, że to co dobre dla ogółu nie będzie dobre dla Waszego przypadku. Dlatego też każdą decyzję powinniście konsultować ze specjalistą. Tylko tak będziecie mieć pewność, że nie pogorszycie jeszcze bardziej sytuacji.
Jak już wspominałam wcześniej natłuszczanie i nawilżanie to podstawa w pielęgnacji z AZS. Musicie działać na odbudowę uszkodzonego płaszcza ochronnego skóry. W tym celu powinniście sięgać po takie preparaty, które mają w składzie emolienty oraz lanolinę, parafinę, olej lniany, oliwę z oliwek, mocznik. Te substancje będą natłuszczały wysuszoną skórę, przynosiły jej ulgę, ale też łagodziły swędzenie. Do tego warto dołożyć panthenol i pro- oraz prebiotyki! Najlepiej sprawdzą się dermokosmetyki, czy preparaty skierowane w kierunku AZS.
Bepanthen Sensiderm DailyCare - https://www.bepanthen.pl/pl/nasze-produkty/egzema/bepanthen-sensiderm-daily-care/
Avene XeraCalm - https://www.eau-thermale-avene.pl/cialo/pielegnacja-specjalistyczna/xeracalm-ad-balsam-uzupelniajacy-lipidy
La Roche - Posay Lipikar - https://www.doz.pl/apteka/p109921-La_Roche-Posay_Lipikar_Baume_AP_balsam_uzupelniajacy_poziom_lipidow_skora_sucha_400_ml
Nivelium med - https://www.doz.pl/apteka/p133156-Nivelium_med_krem_dermatologiczny_do_lagodzenia_przebiegu_chorob_skory_450_ml
Calmapherol S.C. - https://www.doz.pl/apteka/p113807-Calmapherol_S.C._krem_niesterydowy_do_skory_podraznionej_20_g
Imunoglukan P4H ( po terapii sterydowej ) - https://www.doz.pl/apteka/p125788-Imunoglukan_P4H_krem_do_ochrony_i_pielegnacji_skory_30_g
Czy chorzy na AZS mogą się kąpać?
Przez wiele lat można było usłyszeć, że osoby chorujące na Atopowe Zapalenie Skóry nie powinny się kąpać, a jedynie korzystać z szybkich pryszniców. Co się jednak okazuje badania pokazują, że dopuszcza się krótkie, dziesięciominutowe kąpiele w wannie, które nie tylko nie zaszkodzą skórze, ale mogą mieć na nią dobroczynny wpływ. Tutaj jednak należy pamiętać o pewnych ważnych wskazówkach. Po pierwsze, do wody dodajemy środki nawilżające na bazie tłuszczu. Bardzo fajnie sprawdzą się olejki do skóry atopowej, sól z Morza Martwego, czy też dodanie nadmanganianu potasu. Uwaga z krochmalem, bo jeśli Wasz organizm reaguje alergicznie na ziemniaki to równie źle zareaguje na taką kąpiel! Po drugie - woda nie powinna mieć wyższej temperatury niż 36 stopni Celsjusza. I ostatnia ważna sprawa, zawsze po kąpieli delikatnie osuszaj skórę miękkim ręcznikiem, nigdy jej nie trzyj i pamiętaj o nałożeniu preparatu natłuszczającego.
Allergoff - barierowa emulsja do kąpieli - https://www.doz.pl/apteka/p130311-Allergoff_barierowa_emulsja_do_kapieli_leczniczych_250_ml
Mediderm Bath - emulsja do kąpieli - https://www.doz.pl/apteka/p60675-Mediderm_Bath_emulsja_do_kapieli_500_ml
Eloderm Omega 3-6-9 - emulsja do kąpieli - https://www.doz.pl/apteka/p122460-Eloderm_Omega_3-6-9_emulsja_do_kapieli_200_ml
Pamiętaj!!!
- W pielęgnacji skóry z AZS unikamy silnych detergentów oraz produktów, które w składzie posiadają mydło czy konserwanty!
- chlorowana woda - unikaj!
- unikaj miodu, ponieważ jest on silnym alergenem ( nie łagodzi świądu )
- zwracaj uwagę na skład kosmetyków, by zawierał substancje natłuszczające i nawilżające
- zwracaj uwagę na przeznaczenie preparatu pielęgnacyjnego. Jeśli na opakowaniu jest napisane, że jest on hipoalergiczny, nie oznacza to, że będzie idealny do skóry z AZS!
Co można jeszcze zrobić?
Ubiór to kolejna część Twojej pielęgnacji. Tak! Ubrania z wełny czy też włókien syntetycznych mogą zaszkodzić Twojej skórze. Piorąc ubrania w pralce korzystaj z dodatkowej funkcji ich płukania. Stosuj także proszki dla alergików. To samo tyczy się pościeli! Warto zainwestować w specjalne kołdry i poduszki dla alergików.
Ograniczenia w Twojej przestrzeni. I tutaj zaliczamy wszystkie czynniki drażniące, czyli kurz, roztocza czy sierść zwierząt. Dbaj o czystość. Zrezygnuj z dodatków w domu, które zbierają roztocza czy kurz np. koce, dywany, dekoracyjne poduszki, bibeloty, sztuczne kwiaty, zasłony! Wietrz mieszkanie dwa razy dziennie po ok. 20 minut. Pomyśl o oczyszczaczu powietrza lub jonizatorze. Temperatura powietrza w domu nie powinna przekraczać 20 stopni!
Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Wam w życiu z Atopowym Zapaleniem Skóry. Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale da się! Jeśli zauważycie, że objawy zaczynają się zaostrzać, reagujcie, nie czekajcie i jak najszybciej zgłoście się do lekarza prowadzącego.
XOXO
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz