10/18/2019

PACJENT ONKOLOGICZNY W SALONIE KOSMETYCZNYM - ZABIEGI, PIELĘGNACJA

Dziś zapraszam Was na kolejną część dotyczącą pacjenta onkologicznego w salonie kosmetycznym. Zdradzę Wam jak dbać o skórę w domu, ale też jakie i kiedy zabiegi kosmetyczne można wykonać. Zainteresowanych zapraszam do lektury. PIELĘGNACJA SKÓRY PO I W TRAKCIE CHEMIOTERAPII

Co możemy robić w domowym zaciszu, by pomóc skórze po i w trakcie chemioterapii? 
- by zapobiec wysychaniu, pękaniu i rogowaceniu skóry stosujemy miejscowo kremy nawilżająco-natłuszczające
- na podrażnioną skórę stosujemy kremy łagodząco - kojące 
- unikamy długiego przebywania w pozycji stojącej 
- stosujemy zimne okłady na stopy i dłonie
- unikamy ekspozycji na ciepło, by nie przegrzać skóry
- zaleca się korzystanie z chłodnego prysznica, rezygnujemy z gorących kąpieli
- stosujemy balsamy i kremy zawierające ostropest plamisty, rdest japoński, glicerynę, panthenol 

PIELĘGNACJA SKÓRY PODCZAS I PO RADIOTERAPII

Ponieważ podczas napromieniowania skóra staje się bardziej delikatna, cieńsza i skłonna do uszkodzeń zaleca się: 
- delikatne oczyszczanie skóry bez użycia mydła
- rezygnujemy z dezodorantów na bazie alkoholu oraz perfum
- nie wolno stosować zimnych i gorących okładów
- nie wolno korzystać z sauny i solarium
- należy zrezygnować z palenia papierosów
- w trakcie radioterapii nie wykonuje się żadnych zabiegów kosmetycznych

ZABIEGI W SALONIE! 

Podczas trwania terapii i po możemy korzystać z kosmetycznych nieinwazyjnych zabiegów, bez wykorzystania aparatury. 

Jeśli doszło do leczenia chirurgicznego nie wykonujemy zabiegów na świeże blizny.

W przypadku chemioterapii do zabiegów podchodzimy bardzo ostrożnie. Nie wykonujemy zabiegów z preparatami posiadającymi zapachy, gdyż w tym okresie pacjent może być na nie wrażliwy, a same zapachy mogą powodować mdłości czy też reakcje alergiczne. 

Natomiast w przypadku radioterapii musimy odczekać do momentu wygojenia się odczynu popromiennego. Nie wykonujemy zabiegów na skórę napromieniowaną. 

Co z włosami? Ze względu na dużą wrażliwość skóry zaleca się rezygnację z farbowania włosów. Oczywiście możemy w tym czasie korzystać z innych zabiegów, nosić peruki i kamuflować braki owłosienia. 

Zapytacie co z medycyną estetyczną? Otóż zabiegi z tej dziedziny możemy wykonywać jeśli doszło do leczenia chirurgicznego, ale poza obszarem zabiegu. Podobnie jest w przypadku radioterapii czy hormonoterapii. Co do chemioterapii to sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż tutaj pojawiają się ograniczenia związane z osłabieniem naczyń krwionośnych, a mogące pojawić się krwiaki i stany zapalne będą też dłużej się utrzymywały. W trakcie chemioterapii nie robimy też makijażu permanentnego, natomiast już po zakończeniu terapii jak najbardziej, np. w celu rekonstrukcji brodawki sutkowej. 

Pielęgnacja skóry w domowym zaciszu to bardzo ważny element działań. W tym celu korzystamy z kosmetyków bezzapachowych, hipoalergicznych o neutralnym pH. Sięgamy po takie preparaty, które będą odbudowywały barierę hydrolipidową, uzupełniały zbyt szybką utratę wody i co jest również bardzo ważne to wysoka ochrona przed promieniowaniem, czyli filtry SPF 50+. Możemy sięgać po takie kosmetyki, które w składzie mają alantoinę, panthenol, ceramidy, cholesterol, glicerynę, kwas hialuronowy, resweratrol, mocznik ( stężenia do 10% ), aloes, skwalan, prebiotyki i probiotyki, algi, colostrum, betaglukan, bioflawonoidy, witaminy C, E, F i filtry mineralne. Nie możemy natomiast używać kosmetyków z witaminą A i jej pochodnymi, z kwasem salicylowym, kwasami AHA. Rezygnujemy z preparatów zawierających SLS i SLES, barwniki, alkohole, zapachy, formaldehyd, mydła o zasadowym pH oraz olejki rozmarynowy, bergamotka, czy cytrusowe. 

Teraz już wiecie jak to wygląda. Opieka nad pacjentem onkologicznym wymaga współpracy wielu specjalistów. Same zabiegi mogą dać nam większy komfort w tym trudnym okresie, ale też pomogą nam szybciej wrócić do siebie po zakończonej terapii. Warto konsultować się z lekarzem, odwiedzać w tym czasie dermatologa, psychologa, dietetyka czy fizjoterapeutę. 


Mam nadzieję, że tym i poprzednim postem dałam Wam nadzieję na to, że można, a nawet trzeba działać. Odpowiednie podejście do walki z rakiem, wsparcie bliskich i otoczenia to dla nas ważna sprawa! Działajmy, badajmy się i walczmy o nasze życie oraz zdrowie! 

XOXO 

autor tekstu - kosmetolog, blogerka, vlogerka Anita Kobus 
Bibliografia: 

COCO COLLECTION - o mnie

Cześć, mam na imię Anita i oprowadzę Cię po świecie kosmetyków. 
Z zawodu jestem kosmetologiem i od dawna interesuję się skórą, dobrze dobraną pielęgnacją, ale też kosmetykami. Lubię testować nowości i sprawdzać ile z obietnic producenta rzeczywiście jest prawdą. 
Na moim blogu znajdziesz nie tylko recenzje i opinie o kosmetykach. Jest tutaj znacznie więcej: 
Czy Wiesz - kategoria dotycząca wielu ciekawostek z dziedziny kosmetyki oraz kosmetologii. 
Porady - jako kosmetolog radzę w doborze odpowiednich kosmetyków, jakie kroki w pielęgnacji wykonywać, ale też jakie skuteczne zabiegi stosować. 
Prywatnie - ciekawostki z życia blogerki. 


Jeśli jeszcze Ci mało koniecznie sprawdź mój Instagram oraz kanał na You Tube - COCO COLLECTION

1 komentarz:

  1. Czy takie zabiegi mają wysoką skuteczność? Jakie specyfiki należy wykorzystać aby to się utrzymało na dłużej?

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION