10/14/2019

PACJENT ONKOLOGICZNY, A ZABIEGI W SALONIE KOSMETYCZNYM - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi i myślę, że jest to doskonały czas, by poruszyć ważny temat, jakim są zabiegi w salonie kosmetycznym podczas leczenia onkologicznego. Mam wrażenie, iż bardzo mało się o tym mówi, a statystyki pokazują, że kobiety w tym trudnym dla siebie okresie coraz częściej korzystają z zabiegów w gabinetach. Często też szukamy ważnych dla nas informacji, mamy wiele pytań, na które nie potrafimy znaleźć odpowiedzi. Dlatego pomyślałam, iż warto przedstawić Wam kilka ważnych zagadnień i przybliżyć owy temat. Zaczynamy!!! 
Wśród najczęściej stosowanych metod leczenia mamy chemioterapię, radioterapię, leczenie chirurgiczne, terapię ukierunkowaną molekularnie oraz terapię hormonalną. Zanim przejdziemy do samych zabiegów warto zapoznać się z tymi metodami oraz skutkami ubocznymi owych terapii. 

✔️ Chemioterapia - powikłania!

Zacznijmy od chemioterapii, której celem jest zahamowanie wzrostu wszystkich ognisk nowotworu w organizmie i tym samym zniszczenie intensywnie dzielących się komórek. Podczas leczenia podaje się substancje cytotoksyczne, które hamują owy podział. Niestety wiemy też, że te substancje nie działają wybiórczo i uszkadzają także zdrowe komórki powodując wiele skutków ubocznych. Jakie powikłania skórne pojawiają się po chemioterapii? Najczęściej są to zaczerwienienie, obrzęk, wzmożona wrażliwość czy rumień. Może pojawić się złuszczanie, nasilona suchość skóry, szorstkość, pęknięcia, ale i świąd, trądzik, zwiotczenie, pokrzywka, nadwrażliwość na UV czy też skłonność do miejscowych stanów zapalnych. Najbardziej uciążliwym skutkiem ubocznym jest zespół ręka - stopa zwany również zespołem dłoniowo - podeszwowym, który rozpoczyna się po 2-12 dniach od podania leku i objawia się on mrowieniem oraz przeczulicą dłoni i stóp. Te objawy mogą się nasilać. Może pojawić się obrzęk, mogą pojawić się bolesne pęcherze. Co więcej? W trakcie leczenia zahamowany lub silnie spowolniony zostaje wzrost paznokci. Mogą one ulegać pogrubieniu, zmieniać kolor czy też ulegać deformacji. A co za tym idzie pogrubione i zdeformowane paznokcie mogą zacząć się wrastać i wkręcać powodując ból czy prowadząc do infekcji bakteryjnych. No i oczywiście muszę też wspomnieć o włosach, bo podczas terapii dochodzi do przerzedzenia lub nietrwałego wyłysienia. Wypadanie zaczyna się w 1-2 tygodniu chemioterapii i nasila w 2-4 miesiącu leczenia. Także widzicie ile skutków ubocznych przynosi chemioterapia. To teraz przejdźmy do radioterapii. 

✔️ Radioterapia - powikłania!

Radioterapia polega na napromieniowaniu przede wszystkim ogniska pierwotnego oraz przerzutów regionalnych do węzłów chłonnych i jest leczeniem oszczędzającym. Naświetlenia są bezbolesne i bezkrwawe, ale trwają dość długo. W radioterapii stosuje się najczęściej promieniowanie X, które jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego. Pod wpływem takiego działania, po wielu tygodniach nowotwór stopniowo znika, ale ceną owego leczenia jest ostry odczyn popromienny. Może dojść do zapalenia i suchości skóry. Mogą pojawić się blizny, świąd, ból, pieczenie, uszkodzenie gruczołów łojowych. Zanika płaszcz ochronny skóry i może dojść do trwałej epilacji. Co więcej mogą pojawić się teleangiektazje i może dość do uszkodzenia naczyń krwionośnych, silnego złuszczania, owrzodzeń czy zakażeń. Po zakończeniu leczenia w ciągu kilku tygodniu zaczyna się proces wzrostu i obrotu komórek, a skóra zaczyna się goić. 

Jak widzicie okres leczenia niesie za sobą ogromne powikłania, bardzo trudne zwłaszcza dla nas kobiet. Nie dość, że walczymy z rakiem i bardzo ciężko przechodzimy chorobę to jeszcze czujemy się i wyglądamy niekorzystnie. Widzimy zmiany w naszym wyglądzie, w skórze, włosach itd. To znów wpływa na nasze samopoczucie i często jest nam jeszcze trudniej walczyć. Dlatego też w kolejnym poście opowiem Wam jakie zabiegi i kiedy możemy wykonywać w salonach, ale też jak powinniśmy dbać o skórę w domu i jaką pielęgnację stosować. 

XOXO

autor tekstu - kosmetolog, blogerka, vlogerka - Anita Kobus

COCO COLLECTION - o mnie

Cześć, mam na imię Anita i oprowadzę Cię po świecie kosmetyków. 
Z zawodu jestem kosmetologiem i od dawna interesuję się skórą, dobrze dobraną pielęgnacją, ale też kosmetykami. Lubię testować nowości i sprawdzać ile z obietnic producenta rzeczywiście jest prawdą. 
Na moim blogu znajdziesz nie tylko recenzje i opinie o kosmetykach. Jest tutaj znacznie więcej: 
Czy Wiesz - kategoria dotycząca wielu ciekawostek z dziedziny kosmetyki oraz kosmetologii. 
Porady - jako kosmetolog radzę w doborze odpowiednich kosmetyków, jakie kroki w pielęgnacji wykonywać, ale też jakie skuteczne zabiegi stosować. 
Prywatnie - ciekawostki z życia blogerki. 


Jeśli jeszcze Ci mało koniecznie sprawdź mój Instagram oraz kanał na You Tube - COCO COLLECTION

1 komentarz:

  1. Zaciekawiłaś mnie i będę czekać na post na jakie zabiegi można zdecydować się w trakcie choroby :)

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION