10/25/2019

PEELINGI W GABINETACH I SALONACH KOSMETYCZNYCH - CO MUSISZ O NICH WIEDZIEĆ!

Czas podjąć kolejny gorący temat jakim są peelingi chemiczne czy też kwasowe w salonach i gabinetach kosmetycznych. Mamy jesień i jest to najlepszy czas na mocniejsze działanie na skórę. Jednak... Zanim się zdecydujesz na takie zabiegi warto posiadać w tym kierunku odpowiednią wiedzę. Dlatego też zapraszam dziś na pierwszą część dotyczącą peelingów! 
Założę się, że wiele z Was choć raz słyszało nazwę peeling chemiczny, peeling złuszczający czy też peeling odmładzający. Co się za nią kryje i jak działa na skórę? Sprawdźmy! 

Peelingi możemy podzielić na wiele grup. Pierwsza z nich dotyczy głębokości eksfoliacji chemicznej. I tutaj mamy: 

- peelingi bardzo powierzchniowe, które działają tylko do warstwy kolczystej naskórka
- peelingi powierzchniowe - wnikają do warstwy podstawnej naskórka
- peelingi średnio głębokie - one już powodują całkowite zniszczenie naskórka oraz całkowite lub częściowe zniszczenie warstwy brodawkowatej skóry
- peelingi głębokie - zdecydowanie najsilniejsze, całkowicie niszczą naskórek, sięgają do warstwy siateczkowatej skóry właściwej

Oczywiście głębokość złuszczania zależy od rodzaju substancji, która została zaaplikowana na skórę, od jej ilości w preparacie, ale też od jej stężenia. Bardzo ważny jest również stosunek pH do pKA. A co to jest to pKA? Jest to nic innego jak wartość stała dla danego kwasu. W praktyce oznacza to np. kwas TCA ma pKA równe 0,26 , a np. kwas mlekowy ma pKA w wysokości 3,8. 

Zwróćcie uwagę także a to, iż kwasy występują w różnych formach. Mamy kwasy w postaci żelu, czy w postaci alkoholowej. Musicie wiedzieć, że im większe stężenie kwasu tym efekt zabiegu będzie lepszy, ale ... No właśnie zwiększa się również możliwość podrażnienia skóry. 

Jak powinien wyglądać taki zabieg? 

Po pierwsze wywiad. To jest podstawa. Rozmowa z pacjentką/klientką, wyznaczenie chorób, przeciwwskazań. Ustalenie przebiegu aktualnej pielęgnacji domowej. Rozmowa na temat przyjmowanych leków, posiadanych alergii. To jest bardzo ważna sprawa! 

Osoba, która będzie wykonywała u Was zabieg powinna poinformować Was o tym jak on będzie przebiegał, jak zachowa się skóra podczas terapii i dodatkowo musicie ustalić jak powinna wyglądać pielęgnacja w domu po zabiegu.

Na około miesiąc przed zabiegiem zleca się stosowanie w domu preparatów z AHA lub z niskimi stężeniami retinoidów. Dlaczego? Bo tak przygotowana skóra i wykonany zabieg przyniesie lepsze efekty, a ryzyko powikłań zmaleje. Dodatkowo warto też zadbać o dobre nawilżenie skóry i odbudowę płaszcza lipidowego. 

Kiedy nie można wykonywać takich zabiegów? 

Jeśli pojawiły się choroby autoimmunologiczne, ciąża, czy też widać aktywną opryszczkę. Zabiegów nie robimy w trakcie radioterapii, przyjmowania doustnie witaminy A, podczas łuszczy i innych podobnych chorób skórnych oraz w trakcie zaburzeń emocjonalnych. 

W następnej części opowiem Wam z jakich substancji najczęściej korzysta się w peelingach chemicznych. Jak one działają i na co zwraca się uwagę w nowoczesnych preparatach tego typu! 

XOXO

autor tekstu - kosmetolog, blogerka, vlogerka Anita Kobus 
Bibliografia - magazyn LNE, str. 58-64, wydanie nr 126 - 5/2019

COCO COLLECTION - o mnie

Cześć, mam na imię Anita i oprowadzę Cię po świecie kosmetyków. 
Z zawodu jestem kosmetologiem i od dawna interesuję się skórą, dobrze dobraną pielęgnacją, ale też kosmetykami. Lubię testować nowości i sprawdzać ile z obietnic producenta rzeczywiście jest prawdą. 
Na moim blogu znajdziesz nie tylko recenzje i opinie o kosmetykach. Jest tutaj znacznie więcej: 
Czy Wiesz - kategoria dotycząca wielu ciekawostek z dziedziny kosmetyki oraz kosmetologii. 
Porady - jako kosmetolog radzę w doborze odpowiednich kosmetyków, jakie kroki w pielęgnacji wykonywać, ale też jakie skuteczne zabiegi stosować. 
Prywatnie - ciekawostki z życia blogerki. 

Jeśli jeszcze Ci mało koniecznie sprawdź mój Instagram oraz kanał na You Tube - COCO COLLECTION

1 komentarz:

  1. Kilkakrotnie wykonywałam peelingi w gabinetach kosmetycznych i naprawdę moja cera "odżyła" po takim zabiegu, polecam!

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION