3/09/2022

PROPIONIBACTERIUM ACNES, A TRĄDZIK POSPOLITY - CO WARTO WIEDZIEĆ?

Jakiś czas temu wrzuciłam na moim IG ankietę i zapytałam o znajomość tematu mikrobioty oraz mikrobiomu naskórkowego. Co się okazało? Wiemy, że coś takiego istnieje, słyszymy te hasła, ale... Jak to rzeczywiście jest? Co to za bakterie? Jaki wpływ mają na naszą skórę? Dlatego też postanowiłam, że pociągnę temat na Instagramie i wytłumaczę najprościej, jak się da o co tutaj chodzi. Uzupełnieniem będzie dzisiejszy post. Już widzicie, że chodzi o pewne szczepy bakterii oraz o problem trądziku. No dobrze, zacznijmy więc od samego początku. 

Propionibacterium acnes to bakteria Gram-dodatnia, polimorficzna, z przewagą form cylindrycznych, pozbawiona organelli ruchu. Jest bakterią przypominającą małe pałeczki, które charakteryzują się zdolnością fermentacji węglowodanów i produkcją kwasu propionowego. Te bakterie wchodzą w skład flory fizjologicznej skóry ( mikrobiomu naskórkowego ) i przewodu pokarmowego. Mogą też kolonizować błony śluzowe dróg rodnych kobiet. 

Propionibacterium acnes to bakterie beztlenowe, ale co ciekawe badania pokazały, że częściowo tolerują one tlen, temperaturę 36 / 37 st. C oraz pożywki wzbogacone wyciągiem drożdżowym, glukozą oraz solami mineralnymi. 

Ok, jak widzicie po tytule dzisiejszego posta to właśnie te bakterie odgrywają istotną rolę w patogenezie trądziku pospolitego. Zmiany chorobowe pojawiają się najczęściej w okolicy gruczołów łojowych na skórze twarzy i pleców, rzadziej klatki piersiowej. I znów ciekawostka, u mężczyzn zauważa się cięższą postać zakażenia tymi bakteriami niż u kobiet. 

Zwracam Wam dziś uwagę na tę bakterię, szczególnie na nią, bo kiedy zauważacie u siebie zmiany trądzikowe to pierwsze co przychodzi Wam na myśl to "zapchane pory" przez stosowanie pewnych kosmetyków lub zła dieta itp. Co się jednak okazuje takie zmiany na skórze mogą być związane właśnie z działaniem bakterii i wpływem pewnych czynników na ich szkodliwe działanie. Co należy do takich czynników? Mogą to być zmiany hormonalne, które zachodzą w naszym organizmie. Co za tym idzie dochodzi do zwiększonej produkcji łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych, a w konsekwencji do zaczopowania gruczołów łojowych. Jak widzicie to wcale nie muszą być kosmetyki. Kiedy tak się dzieje zaczynają namnażać się bakterie beztlenowe, w tym właśnie Propionibacterium acnes. Zaczynają one wytwarzać lipazy, rozkładając trójglicerydy do wolnych kwasów tłuszczowych, a to znów prowadzi do powstawania charakterystycznych dla trądziku nacieków zapalnych w obrębie gruczołów łojowych. Oczywiście dziś nie będę się rozwodzić na temat samego trądziku, jakie mamy jego postaci itd. Chcę Wam tylko zwrócić uwagę, że nie zawsze wszystko jest jasne i proste. Czasem należy wykonać dokładną analizę skóry oraz naszego organizmu, by znaleźć przyczynę danego problemu. 

Jeśli interesuje Was szczegółowy wypływ Propionibacterium acnes na skórę z problemem trądziku to chcę Wam szczególnie polecić przeczytanie tej pracy medycznej. https://www.researchgate.net/publication/327890765_Czestosc_wystepowania_i_lekowrazliwosc_szczepow_Propionibacterium_acnes_izolowanych_ze_zmian_tradzikowych

Znajdziecie w niej liczne wyniki badań mikrobiologicznych, które pokazują metody działania na owe bakterie. Bardzo fajnie zostały przedstawione sposoby skutecznych terapii przeciwtrądzikowych, a także szerokie piśmiennictwo. Ciekawa praca, z którą warto się zapoznać. 

Na zakończenie dodam tyle, że w prawidłowych warunkach mikrobiom funkcjonuje bardzo sprawnie. Staphylococcus epidermis ( kolejne bakterie Gram-dodatnie, należące do rodzaju gronkowców ) ograniczają kolonizację Propionibacterium acnes i następowy rozwój zapalenia. Z drugiej strony Propionibacterium acnes hamują proliferację S. aureus ( gronkowiec złocisty ) i S. pyogenes ( paciorkowiec ) m.in. dzięki zdolności do utrzymania kwaśnego pH w jednostce włosowo-łojowej oraz wydzielanie kwasu propionowego. Dlatego też staram się zwracać Wam uwagę na to, by dbać o naszą mikrobiotę i tym samym o mikrobiom skóry. Bo piękna skóra to zdrowa skóra.

XOXO

autor tekstu - Anita Kobus, kosmetolog, blogerka, vlogerka 

*To nie jest post sponsorowany! 

COCO COLLECTION - o mnie


Cześć, mam na imię Anita i oprowadzę Cię po świecie kosmetyków. 

Z zawodu jestem kosmetologiem i od dawna interesuję się skórą, dobrze dobraną pielęgnacją, ale też kosmetykami. Lubię testować nowości i sprawdzać ile z obietnic producenta rzeczywiście jest prawdą. 

Na moim blogu znajdziesz nie tylko recenzje i opinie o kosmetykach. Jest tutaj znacznie więcej: 

Czy Wiesz - kategoria dotycząca wielu ciekawostek z dziedziny kosmetyki oraz kosmetologii. 

Porady - jako kosmetolog radzę w doborze odpowiednich kosmetyków, jakie kroki w pielęgnacji wykonywać, ale też jakie skuteczne zabiegi stosować. 

Prywatnie - ciekawostki z życia blogerki. 


Jeśli jeszcze Ci mało koniecznie sprawdź mój Instagram oraz kanał na You Tube - COCO COLLECTION


4 komentarze:

 1. Dziękuję za ważne informacje, ostatnio zaczęłam się interesować mikrobiomem skóry, a u Ciebie jest sporo przydatnej wiedzy na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Thanks for sharing, now I learned something new.

  Have a lovely day 💜

  🌸 Kiara Era BLOG 🌸

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis, sama od kilku lat zmagam się z trądzikiem.

  OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION