6/14/2019

MIKROPLASTIK W KOSMETYKACH - DLACZEGO WARTO GO UNIKAĆ?

Od dłuższego czasu słyszymy o składnikach kontrowersyjnych stosowanych w formułach kosmetyków. Co ciekawe coraz częściej mówi się też o zastosowaniu szkodliwego mikroplastiku w kosmetyce. I pewnie teraz większość z Was zaczęła zastanawiać się o co tutaj chodzi? A założę się, że dość pokaźna grupa nawet nie wie, że wokół mikroplastiku w kosmetykach robi się coraz głośniej.  W przeciągu ostatnich kilku miesięcy najgłośniej na YT! Wy doskonale wiecie, że ja do kontrowersyjnych tematów podchodzę z rezerwą. Dziś jednak postanowiłam przybliżyć Wam, co to jest mikroplastik w kosmetykach, pod jakimi nazwami się skrywa i dlaczego warto go unikać. 
Mikroplastik w kosmetykach - o co tutaj chodzi? 

Zapewne pierwsza myśl, jaka przyszła Wam do głowy to plastikowe opakowania. Z jednej strony macie rację. Sprawa jest jednak szersza. Mikroplastik ma znaczne większe odniesienie do formuły samego kosmetyku. Zacznijmy od początku, czyli od definicji!

W 2015 roku Cosmetics Europe ( europejskie stowarzyszenie handlowe w branży kosmetyków i higieny osobistej ) ustaliło, że mikroplastikiem należy określać plastikowe mikrogranulki, nierozpuszczalne w wodzie, stałe cząstki z tworzywa sztucznego o wielkości 5 mm lub mniejszej, które są używane do złuszczania lub oczyszczania w kosmetykach oraz takie, które mogą tworzyć morskie odpady.

Pasty do zębów, żele pod prysznic, szampony, lakiery do paznokci, cienie do powiek, peelingi do twarzy bardzo często zawierają w konsystencjach mniejsze niż milimetr plastikowe mikrogranulki. Składają się one z polietylenu lub nylonu czy też z metakrylanu lub politereftalanu etylenu. Co powodują w kosmetyku? Mogą nadawać płynność preparatom, mogą też być wykorzystywane jako drobinki peelingujące. No dobrze, ale dlaczego są one takie niekorzystne? 

Co powodują mikrogranulki plastiku?

Wyobraźcie sobie, że podczas uzdatniania wody filtry nie zatrzymają takich mikrogranulek. Wtedy przedostają się one do rzek, a następnie mórz i oceanów. W konsekwencji mogą one absorbować inne substancje trujące, jak np. DDT, ftalany, bisfenol A, metylortęć, ale i wirusy czy bakterie co prowadzi do skażenia środowiska. Bardzo często zjadają je zwierzęta morskie i są przenoszone przez ryby, skorupiaki oraz mięczaki.

Pod jakimi nazwami w składach kosmetyków znajdziecie mikroplastik? 

✔️ Plastic Europe ( stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych w Europie ) oficjalnie zaliczyło owe substancje do mikroplastiku: 
 • tworzywa oparte na materiale biologicznym – Polylactic acid (PLA), Polycaprolactone (PCL), Polyhydroxyalkanoates (PHA);
 • biodegradowalne plastiki;
 • tworzywa konstrukcyjne
 • elastomery – Polybutadiene (PBT), Styrene-Butadiene rubber (SBR) oraz syntetyczny Polyisoprene (IR);
 • żywica epoksydowana;
 • ekspandowany polystyren (EPS);
 • fluoropolimery;
 • poliolefiny (PO);
 • Polyethylene terephthalate (PET);
 • Polystyrene (PS);
 • Polyurethanes (PUR);
 • Polyvinyl chloride (PVC);
 • tworzywa termoplastyczne oraz termoutwardzalne – PE, PP, PS, PA, PET, PVC, PMMA, Acrylic itd.
✔️ Kolejna organizacja, która stworzyła podobną listę to niemieckie stowarzyszenie BUND. Tutaj jednak sytuacja nie jest w 100% pewna i owe substancje to potencjalne mikroplastiki: 

 • Polyethylene (PE);
 • Polypropylene (PP);
 • Plyethylene Terephthalate (PET, PETE);
 • Nylon-12;
 • Nylon-6;
 • Poliurethane (PUR);
 • Ethylene/VA Copolymer (EVA);
 • Acrylate Crosspolymer (ACS);
 • Polyquaternium-7
Jak walczyć z mikroplastikiem? 

Sprawie zaczęły przyglądać się odpowiednie instytucje. Wiemy już, że od 1 sierpnia 2018 Francja zaprzestała wprowadzania na rynek kosmetyczny wszelkich preparatów, które wymagają spłukiwania, a posiadają w składzie plastikowe cząsteczki. W grudniu 2015 roku zakazano stosowania w kosmetykach plastikowych granulek o średnicy powyżej 5 mm także w Ameryce. W Belgii podpisano już porozumienie dotyczące zastępowania mikrogranulek plastiku, które ma wejść w życie najpóźniej do 31 grudnia 2019 roku. I jeszcze Włochy! 22 czerwca 2018 roku złożono w słonecznej Italii projekt zabraniający sprzedaży kosmetyków, które w składzie posiadają mikroplastik. Miejmy nadzieję, że takie ustawy pojawią się również na naszym rynku, bo nie ukrywam, że preparatów zawierających mikrogranulki tego typu jest od groma.

Co ciekawe, pierwsze marki, które już podjęły zobowiązania do całkowitego wyeliminowania mikroplastiku to Uniliver, P&G, Estee Lauder, Boots oraz Johnson & Johnson!!!

Co my możemy zrobić? Przede wszystkim czytać składy, sprawdzać czy są tam wymienione wyżej substancje i rezygnować ze stosowania tego typu kosmetyków. Ale uwaga, nie popadajcie w skrajności. Uważajcie na teorie, które są wygłaszane w mediach, a przede wszystkim zwracajcie uwagę na składy kosmetyków. Nie każda dziwnie brzmiąca chemiczna substancja to mikroplastik, a tym bardziej nie każdy polimer. Miejcie się na baczności! 

Inne posty, które mogą Was zainteresować: Autor tekstu: kosmetolog Anita Kobus
Bibliografia: 
"Mikroplastiki w kosmetykach - surowce zastępcze" - http://bit.ly/2Rb6EDV
"Mikroplastik w kosmetykach - zagrożenie dla środowiska" - http://bit.ly/2Idbhuf
"Problem zanieczyszczenia mikroplastikiem Morza Bałtyckiego" - http://bit.ly/2Kj8DW6
"Zużycie plastiku, Odpady" - http://bit.ly/2WFHCTf

COCO COLLECTION - o mnie

Cześć, mam na imię Anita i oprowadzę Cię po świecie kosmetyków. 
Z zawodu jestem kosmetologiem i od dawna interesuję się skórą, dobrze dobraną pielęgnacją, ale też kosmetykami. Lubię testować nowości i sprawdzać ile z obietnic producenta rzeczywiście jest prawdą. 
Na moim blogu znajdziesz nie tylko recenzje i opinie o kosmetykach. Jest tutaj znacznie więcej: 
Czy Wiesz - kategoria dotycząca wielu ciekawostek z dziedziny kosmetyki oraz kosmetologii. 
Porady - jako kosmetolog radzę w doborze odpowiednich kosmetyków, jakie kroki w pielęgnacji wykonywać, ale też jakie skuteczne zabiegi stosować. 
Prywatnie - ciekawostki z życia blogerki. Jeśli jeszcze Ci mało koniecznie sprawdź mój Instagram oraz kanał na You Tube - COCO COLLECTION

10 komentarzy:

 1. Tutaj chodzi chyba głównie o peelingi. W jakich innych produktach można jeszcze znaleźć mikroplastik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypisałam większość z nich w poście np. pasty do zębów, lakiery do paznokci, kosmetykach kolorowych typu kremy BB ;)

   Usuń
  2. Nagminnie w podkładach, kremach do twarzy, pod oczy.

   Usuń
 2. Właśnie wyczytałam na stronie marki Nuxe, że nie stosują w swoich produktach mikrocząsteczek plastiku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zwykle Polska jest śmietnikiem odpadów zachodniej Europy! Wszyscy wprowadzają zakazy,ale towar,który już został wyprodukowany gdzieś trzeba upłynnić,dlaczego nasi włodarze na to pozwalają ! Paskudna polska mentalność,czyli pazerniactwo !!! Przykro 😐

  OdpowiedzUsuń
 4. Zescreenowałam sobie te składniki, będę omijać z daleka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie i merytorycznie. Chodziło o wielki koncern Unilever? (nie Uniliver?)

  OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION