3/15/2019

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY - OBJAWY, PRZYCZYNY, JAK LECZYĆ AZS?

Postanowiłam podjąć na moim blogu bardzo ważny temat. Statystyki pokazują, że co piąte dziecko i co 50 dorosły Polak boryka się z problemem Atopowego Zapalenia Skóry. Bardzo często słyszę, że jest to choroba cywilizacyjna, ale ma ona także podłoże genetyczne. Dlatego też dziś zapraszam Was na pierwszą część, w której opowiem o objawach, przyczynach, jak i fazach rozwoju AZSAtopowe Zapalenie Skóry - objawy! 

Nie da się ukryć, że AZS to choroba nieuleczalna i bardzo niekomfortowa. Świąd, który jej towarzyszy bywa trudny do zniesienia, a to znów sprawia, że nie możemy powstrzymać się od drapania, dochodzi do podrażnienia skóry, a czasem nawet różnych infekcji. Co się dalej dzieje? Zaczyna wzrastać przepuszczalność bariery ochronnej naszej skóry. Staje się ona bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Robi się bardziej sucha i zaczerwieniona. Nasila się stan zapalny, a w ostrej fazie choroby może pojawić się rumień, mogą wystąpić nadżerki, pęcherzyki i ropne krosty. Z czasem skóra staje się cienka, niemal przezroczysta i przypomina pergamin. Mechanizm rozwoju AZS to niestety błędne koło! 

Fazy rozwoju Atopowego Zapalenia Skóry. 

1. Zaczynamy od fazy niemowlęcej, która zaczyna się zazwyczaj koło 3 miesiąca i może trwać do 2 roku życia. Tutaj pojawia się tzw. skaza białkowa, a jej objawami są: wysuszenie i zaczerwienienie skóry na policzkach, jak i wysięk oraz strupki na twarzy, głowie, tułowiu czy kończynach. Może być też tak, że zmiany pojawią się na całym ciele. 

2. Kolejna faza to faza dziecięca i ona może trwać do 12 roku życia. Objawy pojawiają się na zgięciach łokci, pod kolanami, na karku czy nadgarstkach. Widać suche, czerwone plamki, które do tego swędzą i prowokują do drapania. Bardzo często pojawia się też łupież biały i zapalenie czerwieni wargowej. 

3. I ostatnia faza to faza młodzieżowa/faza dorosłych. Pojawia się po 12 roku życia. I tutaj do wszystkich wcześniejszych miejsc, gdzie wystąpiły się zmiany skórne dochodzi jeszcze powierzchnia grzbietowa rąk. 

Podsumujmy teraz wszystkie objawy. W dermatologii stosuje się ważne kryteria w diagnozowaniu AZS i są to kryteria według Hanifina i Rajki oraz kryterium według Williama. Co to takiego? Otóż pierwsze kryteria to zbór kilkunastu objawów, które pomagają rozróżnić zwykłą wysypkę alergiczną od AZS. I tutaj wyróżniamy objawy większe: świąd, przewlekły nawrotowy przebieg, atopia u chorego lub kogoś z rodziny oraz objawy mniejsze: suchość skóry, podwyższony poziom IgE, wczesny wiek występowania zmian, nawrotowe zapalenie spojówek, zapalenie czerwieni wargowej, wyprysk sutków, zaćma, fałd szyjny, łupież biały, świąd po poceniu, nietolerancja pokarmów, rumień twarzy, zmiany rogówki oka, nieswoisty wyprysk rąk i/lub stóp itd. 

Jeśli chodzi o kryterium według Williama to tu bierze się pod uwagę:
1. Widoczny wyprysk ( pacjent poniżej 4 roku życia na twarzy i pacjent powyżej 4 roku życia na stronie zginaczy)
2. Wyprysk, który obecnie nie występuje, ale pojawiał się wcześniej i znów ( pacjent poniżej 4 roku życia na policzkach i pacjent powyżej 4 roku życia po stronie zginaczy) 
3. Wczesne wystąpienie objawów, czyli do 4 roku życia. 
4. Suchość skóry w ciągu ostatniego roku. 
5. Pojawienie się również innych stanów chorobowych: astma, katar sienny, czy występowanie atopii u najbliższych krewnych. 

Jak widzicie to jest dość obszerny temat i dlatego postanowiłam podzielić te posty na kilka części. Jednak w dzisiejszym muszę się jeszcze skupić na przyczynach powstawania Atopowego Zapalenia Skóry. Do najważniejszych zaliczyć należy genetyczne predyspozycje do reakcji alergicznych, zaburzenia układu odpornościowego oraz czynniki środowiskowe, czyli działanie alergenów. 

Do najczęstszych alergenów zaliczamy: 
- kurz, mleko i jego przetwory, jaja kurze i produkty pochodne, soja, produkty zbożowe zawierające gluten
- orzechy, owoce, głównie cytrusowe, ryby i skorupiaki, miód
- sierść zwierząt i roztocza, konserwanty i sztuczne barwniki

W następnej części przejdziemy do leczenia AZS, odpowiedniej diety, stylu życia, jak i opowiem Wam nieco o probiotykach. 

XOXO

2 komentarze:

  1. Jak będę miała AZS, to będę już wiedziała co zrobić. Czekam na więcej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy wpis. Bardzo pomocne informacje

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION