8/12/2019

CZY NIEDOBÓR WITAMINY D MA WPŁYW NA WYPADANIE WŁOSÓW?

Na palcach jednej ręki mogę wyliczyć osoby, które nie narzekają na nadmierne wypadanie włosów. Oczywiście mam tutaj na myśli moje otoczenie. Niestety prawda jest taka, że każda z nas marzy o pięknych i zdrowych włosach, a bardzo często ich ilość na szczotce lub podczas mycia przeraża nas i  wtedy zaczynamy szukać skutecznych kosmetyków, leczenia czy suplementacji. Co się jednak okazuje wypadanie włosów może być uzależnione od wielu czynników, w tym również od niedoboru witaminy D. I dziś chcę Wam przybliżyć kilka informacji na ten temat. Zaczynamy!

👉🏻 JAKĄ ROLĘ W NASZYM ORGANIZMIE ODGRYWA WITAMINA D? 

Wszyscy słyszymy witamina D, witamina D, a w rzeczywistości aktywną postacią witaminy D jest kalcytriol. Ze względu na swoje działanie zalicza się go do rodziny hormonów, a sama nazwa "witamina" odnosi się do ergokalcyferolu ( witamina D2 ) i cholekalcyferolu ( witamina D3 ). 

Badania pokazują, że to właśnie kalcytriol bierze udział w proliferacji i różnicowaniu komórek układu immunologicznego, indukuje apoptozę komórek nowotworowych, spowalnia ich namnażanie, ale też zmniejsza stężenie prozapalnych cytokin zwiększając stężenie cytokin przeciwzapalnych. 

To co może być dla Was zaskoczeniem to działanie witaminy D i jej bezpośredni wpływ na regulację cyklu wzrostu włosa. Wykazano bowiem, iż to właśnie niedobór owej witaminy często pojawia się u osób, które cierpią na łysienie androgenowe, telogenowe, plackowate ( w szczególności u kobiet ). W leczeniu tych schorzeń podawano witaminę D, dzięki czemu uzyskiwano znacznie szybciej zadowalający efekt. 

👉🏻 KIEDY NALEŻY SPRAWDZIĆ POZIOM WITAMINY D?

By określić poziom 25-hydroksywitaminy D w surowicy, najczęściej wskazaniem do owego badania są: 
- przewlekłe leczenie sterydami oraz lekami antyretrowirusowymi 
- zaburzenia trawienia i wchłaniania 
- nadczynność i niedoczynność tarczycy, cukrzyca typu 1
- choroby alergiczne ( AZS ) 
- choroby autoimmunologiczne ( RZS, Hashimoto ) 
- zaburzenia odporności 
- choroby nowotworowe 
- choroby układu krążenia
- otyłość, cukrzyca typu 2 

👉🏻 JAK TO JEST Z TĄ SUPLEMENTACJĄ? 

Jak zapewne większość z Was doskonale wie witamina D wytwarza się w naszej skórze po ekspozycji na promieniowanie UV. Zaleca się więc przebywanie na powietrzu w godzinach 10:00 - 15:00 z odkrytymi ramionami i podudziami przez minimum 15 minut. Niestety badania pokazują, iż synteza skórna często nie jest efektywna, a jak wiecie promieniowanie UV przyczynia się do fotostarzenia. Co robić i jak skutecznie działać? 

W aptekach dostaniecie bez recepty witaminę D3 w dawkach od 400 do 4000 IU. Powinno się ją dobierać indywidualnie uwzględniając jej niedobór, wiek oraz masę ciała. Przypadki nadwrażliwości na witaminę D są sporadycznie spotykane. Jednak nigdy nie robimy nic na własną rękę. Badania i kontrola u lekarza to obowiązek przed podjęciem suplementacji. 

👉🏻 CZY NIEDOBÓR WITAMINY D PRZYCZYNIA SIĘ DO WYPADANIA WŁOSÓW? 

Może tak być i dlatego też warto sprawdzić jej poziom, jeśli zauważyliście nadmierne wypadanie włosów ( nie jest ono związane ze zmianą sezonu ) utrzymujące się od dłuższego czasu lub też cierpicie na wyżej wymienione choroby. Coraz częściej trycholodzy zauważają zależność między nadmiernym wypadaniem włosów, a niedoborem witaminy D. Pomyślcie o tym ;)

👉🏻 JAKIE SĄ REKOMENDACJE? 

Zaleca się stosowanie dawki 600-100 IU/dobę u dzieci, w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie. 

U nastolatków w wieku 11-18 lat zaleca się stosowanie dawki 800-2000 IU/dobę również w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie. 

Podobne zasady dotyczą dorosłych w wieku 19-65 lat i tutaj dawka wynosi 800-2000 IU/dobę, a u seniorów w wieku po 75 roku życia zaleca się suplementację witaminy D przez cały rok w dawce 2000 - 4000 IU/dobę. 

Kobiety planujące ciążę także powinny mieć zagwarantowaną odpowiednią dawkę witaminy D. Ważne jest wykonanie badań i stała kontrola lekarska. 

autor tekstu - kosmetolog, blogerka, vlogerka Anita Kobus 
Bibliografia: 

COCO COLLECTION - o mnie

Cześć, mam na imię Anita i oprowadzę Cię po świecie kosmetyków. 
Z zawodu jestem kosmetologiem i od dawna interesuję się skórą, dobrze dobraną pielęgnacją, ale też kosmetykami. Lubię testować nowości i sprawdzać ile z obietnic producenta rzeczywiście jest prawdą. 
Na moim blogu znajdziesz nie tylko recenzje i opinie o kosmetykach. Jest tutaj znacznie więcej: 
Czy Wiesz - kategoria dotycząca wielu ciekawostek z dziedziny kosmetyki oraz kosmetologii. 
Porady - jako kosmetolog radzę w doborze odpowiednich kosmetyków, jakie kroki w pielęgnacji wykonywać, ale też jakie skuteczne zabiegi stosować. 
Prywatnie - ciekawostki z życia blogerki. 

Jeśli jeszcze Ci mało koniecznie sprawdź mój Instagram oraz kanał na You Tube - COCO COLLECTION

7 komentarzy:

 1. Suplementowałam kiedyś wit D3, właśnie ze względu na wypadanie włosów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widzisz, czyli jednak ;) Ja regularnie sprawdzam poziom witaminy D3 i zawsze mam wysoko w normie - na szczęście.

   Usuń
 2. Bransoletki najbardziej mi się podobają ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam pojęcia, że tak to wygląda. Czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry poradnik, czekam na podobne. Osobiście biorę z mężem witaminę D z K oraz potas i magnez co 1-2 dni.

  OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION