1/09/2020

NANOTECHNOLOGIA W KOSMETYCE - NOWOCZESNE KOSMETYKI

Nanotechnologia to interdyscyplinarna dziedzina nauki z pogranicza fizyki, chemii i nauk technicznych. Dziś znajduje ona zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, ale my skupimy się konkretnie na kosmetyce. Zapewne wiele z Was słyszało już gdzieś tę nazwę? Być może obiło się Wam o uszy - nanodyski, liposomy itd. No właśnie! O co tutaj chodzi? Jakie przełożenie ma nanotechnologia na nowoczesne kosmetyki? Jeśli jesteście ciekawi zapraszam do dalszej części dzisiejszego posta... 
👉🏻 Nanocząstki, nanostruktury, nanotechnologia??? 

Pierwsza ważna sprawa, o której musicie wiedzieć to, że nanotechnologia jest dziedziną, która wytwarza produkty o zupełnie innych właściwościach użytkowych w porównaniu z mikro - i makro - materiałami. Nanomateriały to struktury, których wielkość nie może przekraczać 100 nm, mają specyficzny skład oraz właściwości fizykochemiczne, jak trwałość, wytrzymałość, biokompatybilność, hydrofilowość czy zdolności absorpcyjne i adsorpcyjne. Można podzielić je pod względem budowy, składu, wymiarowości jak i zastosowania. 

Podział ze względu na rodzaj struktury to: 
- nanocząstki
- kropki kwantowe
- nanorurki
- dendrymery
- układy micelarne

Podział chemiczny:
- nanomateriały organiczne : polimery i dendrymery
- nanomateriały nieorganiczne: tlenki metali, nanocząstki metali, struktury węglowe jak grafen, fullereny

Ciekawostką może być dla Was fakt, iż wśród najbardziej popularnych nanostruktur stosowanych w kosmetyce wykorzystuje się nanocząteczki srebra, złota, platyny, miedzi czy rutenu!!! 

👉🏻 Po co stosuje się nanomateriały? 

Wiele razy wspominałam Wam o tym, jak zbudowana jest nasza skóra. Wiecie też, iż jest ona barierą, która chroni nasz organizm przed wpływem czynników zewnętrznych czy też nadmierną ucieczką wody. Co daje zastosowanie nanomateriałów w kosmetykach? To oczywiste! Dzięki ich niewielkim rozmiarom oraz dużej powierzchni właściwej możemy przetransportować cząsteczki substancji aktywnych do wnętrza naszej skóry, a to znów sprawia, że kosmetyk efektywniej i skuteczniej działa. 

Najbardziej popularne nanonośniki substancji aktywnych, po które sięgają producenci kosmetyków to liposomy, czyli fosfolipidowe pęcherzyki. Substancja aktywna może być zawieszona w ich wnętrzu, ale może być też zaadsorbowana na ich powierzchni. Takie nanonośniki są biodegradowalne, zapewniają kontrolowane uwalnianie w odpowiednim miejscu w skórze właśnie owej substancji czynnej, ale też zapobiegają interakcjom między różnymi składnikami w formule oraz zabezpieczają przed działaniem na nie czynników zewnętrznych. 

Jakiś przykład? Proszę bardzo! Filtry! Jeśli w formule zastosowany zostanie dwutlenek tytanu mamy zapewnioną efektywniejszą ochronę przed promieniowaniem UV! A nanosrebro w kosmetykach zadziała bakteriobójczo i grzybobójczo, czyli mamy tutaj swoisty konserwant dla produktu. 

Jak widzicie wygląda to bardzo fajnie! Nowoczesne kosmetyki, które posiadają nanonośniki będą działały skuteczniej, my też szybciej zobaczymy efekty. Ale ... Pojawia się jeden minus. Takie kosmetyki są zazwyczaj droższe i musicie się z tym liczyć. To nie jest wymysł producenta, ale właśnie zastosowana technologia czy też nanomateriały. Musicie też zdawać sobie sprawę z tego, że naukowcy i lekarze cały czas prowadzą w tym kierunku badania, a co za tym idzie obserwują patomechanizmy działania cząsteczek pod względem ich bezpieczeństwa dla nas i środowiska! 

Jestem ciekawa co Wy na to? Czy korzystacie już z kosmetyków, które posiadają nowoczesne nośniki substancji aktywnych? A może cały czas się ich obawiacie? 

XOXO

autor tekstu - kosmetolog, blogerka, vlogerka Anita Kobus 
Bibliografia: 

COCO COLLECTION - o mnie

Cześć, mam na imię Anita i oprowadzę Cię po świecie kosmetyków. 
Z zawodu jestem kosmetologiem i od dawna interesuję się skórą, dobrze dobraną pielęgnacją, ale też kosmetykami. Lubię testować nowości i sprawdzać ile z obietnic producenta rzeczywiście jest prawdą. 
Na moim blogu znajdziesz nie tylko recenzje i opinie o kosmetykach. Jest tutaj znacznie więcej: 
Czy Wiesz - kategoria dotycząca wielu ciekawostek z dziedziny kosmetyki oraz kosmetologii. 
Porady - jako kosmetolog radzę w doborze odpowiednich kosmetyków, jakie kroki w pielęgnacji wykonywać, ale też jakie skuteczne zabiegi stosować. 
Prywatnie - ciekawostki z życia blogerki. 


Jeśli jeszcze Ci mało koniecznie sprawdź mój Instagram oraz kanał na You Tube - COCO COLLECTION

1 komentarz:

  1. Fajnie, że się świat rozwija i jest coraz więcej ciekawych rozwiązań. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION