zdj. grafika Google
Zacznijmy od najbardziej znanych Wam tlenków:
Tlenek cynku - przede wszystkim absorbuje on promieniowanie UV, nie rozpuszcza się w wodzie, jest odporny na światło. Posiada niewielkie właściwości bakteriobójcze. Łagodzi i goi skórę, ale też lekko ją wysusza. Używany w maściach, pastach na gojenie się ran, np. maść cynkowa.
Tlenek tytanu "biel tytanowa" - stosowany jako kryjący pigment, a także w ochronie przeciwsłonecznej. Nie jest toksyczny. Używany w pudrach, fluidach, mydłach czy pastach do zębów.
Kwasy i ich sole:
Azotan srebra "lapis" - odkaża, dezynfekuje, stosowany do usuwania brodawek, czy w farbach do włosów.
Węglan potasu "potaż" - jest emulgatorem, dobrze rozpuszcza się w wodzie i stosowany jest jako zmiękczacz wody oraz do wyrobu emulsji.
Czteroboran sodu "boraks" - krystaliczny, biały, trudno rozpuszczalny w wodzie. Stosowany do zmiękczania, wybielania, odkażania . W małym stężeniu używany do kosmetyków do stóp, w większym stężeniu do usuwania piegów, złuszczania naskórka, czy też jako konserwant.
Wodorotlenki:
Amoniak - stosowany do kremów, mleczek kosmetycznych, w farbach do włosów, czy w produktach przeciwłupieżowych.
Wodorotlenek magnezu - stosowany w pastach do zębów, kremach do stóp, zasypkach.
Wodorotlenek glinu - biały, krystaliczny osad stosowany do produkcji papieru, mydeł czy zasypek. Często znajdziemy go w pudrach i kremach. Jest substancją ścierającą i polerującą.
Węglowodory:
Wazelina - bezwonna, mazista, tworzy emulsję z tłuszczami oraz emulgatorami. Stosowana do szminek, maści czy brylantyny.
Parafina - półprzezroczysta, tłusta w dotyku. Stosowana do wyrobu kredek, szminek, kremów i emulsji.
Alkohole:
Mentol - stały, krystaliczny, słabo rozpuszczalny w wodzie. Posiada zapach mięty.
Cholesterol - dobry emulgator, stosowany do produkcji kremów, mleczek i emulsji. Aktywny składnik środków do pielęgnacji włosów. Przeciwdziała ich wypadaniu, a także wpływa na porost. Zmiękcza skórę, nie jełczeje, stabilizuje tłuszcze.
Fenole:
Rezorcyna - rozpuszcza się w wodzie. Stosowana do maści, płynów przeciw chorobom skóry, płynów do leczenia włosów. Ma właściwości keratoplastyczne.
Aldehydy:
Aldehyd mrówkowy "formaldehyd" - jest gazem o nieprzyjemnej woni oraz silną trucizną. Stosowany w autoklawach do odkażania. W handlu stosuje się 35 - 40 % roztwór w wodzie zwany formaliną.
Aldehyd benzoesowy - ma zapach migdałów, nie jest toksyczny. Stosowany w przemyśle perfumeryjnym, do produkcji barwników.
Wanilina - jeden ze składników aromatycznych wanilii, stosowana jako zapach. Może wywołać podrażnienia skóry i egzemę.
Zagęstniki - kształtują strukturę kosmetyku i są odpowiedzialne za ich konsystencję. Najczęściej stosuje się produkty przemiany materii roślin czyli gumy. Wyróżniamy tu:
- gumę arabską
- gumę guar
- gumę ksantanową
- gumę karos
- karagen
Ketony :
Aceton - łatwo rozpuszcza lakiery, ale nie wchłania się do organizmu
Kamfora - stosowana do produkcji lakierów, środków przeciwmolowych, płynów do balsamowania.
Kwasy karboksylowe :
Kwas mrówkowy - w jadzie mrówek, pszczół, w pokrzywach. W dużym stężeniu jest niebezpieczny. Ma właściwości grzybobójcze.
Kwas benzoesowy - dodatek konserwujący do kremów. Produktów z jego zawartością nie mogą stosować osoby uczulone na aspirynę!
***
Jak zauważyliście tych związku jest bardzo dużo, a przeglądając składy kosmetyków widzicie ile z nich stosuje się w produkcji np. balsamu, podkładu czy też pasty do zębów. Warto znać choć część z nich i wiedzieć, za co są odpowiedzialne. Pamiętajcie, że każdy produkt zanim wyjdzie na nasz rynek jest sprawdzany i testowany pod okiem specjalistów. Kupujcie tylko tak oznaczone kosmetyki, a jeśli nie jesteście czegokolwiek pewni, nie bierzcie!!! Nie ma sensu ryzykować naszego zdrowia dla niskiej ceny czy dziwnego źródła.
W następnej części przedstawię Wam troszkę temat podologii i związanej z nim pielęgnacji naszych stóp. A ponieważ zbliża się wiosna warto o nich pomyśleć :)
XOXO
Bardzo lubię tego typu posty, proszę o więcej;)
OdpowiedzUsuńKupując każdy produkt sprawdzam skład;) Wolę wiedzieć czego używam, a przy okazji wiem jakie składniki mi służą;)
OdpowiedzUsuńFajna ściąga. Mam nadzieję, że choć jej część zapamiętam :)
OdpowiedzUsuńSkład, to pierwsza rzecz na jaką zwracam uwagę :)
OdpowiedzUsuńPrzydało mi się na chemie =D
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuń