11/27/2013

Łojotokowe zapalenie skóry!!!

W tym poście miało być o cerze dojrzałej, jednak dostawałam od Was maile z prośbą o łojotokowe zapalenie skóry. Stąd też dziś zmiany, ale nie martwcie się, do wcześniejszych postanowień wrócimy :) Zainteresowanych zapraszam do lektury...

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry i jak się objawia?
Jest to wyprysk, który zależy od podłoża łojotokowego. Często przewlekły, miernie wyrażony stan zapalny. Objawia się ogniskami rumieniowymi, wysiękowymi i złuszczającymi, na ogół wyraźnie odgraniczonymi. Często te zmiany pokryte są żółtymi, nawarstwionymi strupami, niekiedy też wysiękowe.  Jak wspomniałam przebieg jest przewlekły i często nawrotowy, a zwłaszcza jesienią i zimą.

zdj. grafika Google

zdj. grafika Google

Gdzie występują te zmiany?
Najczęstszym umiejscowieniem jest owłosiona skóra głowy, okolice zauszne, twarz głównie w linii środkowej ( czoło, brwi, fałdy nosowo - policzkowe ), okolica mostkowa, okolica międzyłopatkowa, fałdy skórne i zgięcia stawowe. W zmianach długotrwałych w obrębie owłosionej skóry głowy dochodzi do przerzedzenia włosów, także brwi.

Co wpływa na łojotokowe zapalenie skóry?
Przyczyn może być wiele. Wśród nich znajdzie się nieprawidłowa higiena, nadużywanie alkoholu, stres, depresje, lęki, złe odżywianie, a także zanieczyszczenia powietrza, nieodpowiednie nakrycie głowy, podrażnienia skóry przez środki chemiczne czy nawet nadmierna ekspozycja na słońce. Osoby zakażone wirusem HIV, chorzy na cukrzycę, zapalenie trzustki czy wirusowe zapalenie wątroby typu C, ze względu na długotrwały defekt odporności są znacznie bardziej narażone na przewlekłe łojotokowe zapalenie skóry.

Jak leczymy łojotokowe zapalenie skóry?
Niestety najczęsciej miejscowo! Stosujemy preparaty przeciwdrożdżakowe w postaci szamponów, maści i kremów. Poleca się używanie ketokonazolu (Nizoralu ) w 2% szamponie lub w kremie. W zmianach nasilonych i rozległych niekiedy korzystne jest sięgnięcie po izotretinoinę w mniejszych niż w trądziku dawkach ( 20-30 mg dziennie ). Podaje się również preparaty kortykosteroidowe.
Dodatkowo można poddać się fototerapii ultrafioletem (UVA) , która zadziała na zmiany.
Kosmetyczka w salonie, widząc łojotokowe zapalenie skóry powinna odesłać Was do dermatologa. Nie pomogą standardowe zabiegi ( delikatnie złagodzą objawy), a niestety tylko leczenie dermatologiczne. Musicie zmienić codzienną pielęgnację, a w doborze odpowiednich preparatów pomoże Wam lekarz.

Niestety z tą dolegliwością zmaga się duża liczba społeczeństwa. Nie wstydźcie się, a tym bardziej nie czekajcie na zaostrzenie objawów i zgłoście się do dermatologa, który ustali odpowiednie leczenie.
XOXO 

8 komentarzy:

  1. No i dałaś do myślenia... z jakim innym schorzeniem bywa mylone łojotokowe zapalnie skóry? Można pomylić z trądzikiem - mam na myśli ten, z którym borykają się np 30-latki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, łojotokowe zapalenie skóry często jest mylone z trądzikiem pospolitym ( oczywiście mam na tu myśli twarz )!!!

      Usuń
  2. Hmmm, jakoś tak pobieżnie potraktowałaś temat. Miałam nadzieję na informacje, których sama nie mogę zdobyć tudzież wygooglować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest schorzenie dermatologiczne. Ja nie jestem dermatologiem, a kosmetologiem. W celu zasięgnięcia większej ilości informacji polecam wybrać się do lekarza niż googlowac w necie!!

      Usuń
  3. witam Pani Anito
    bardzo prosze jesli to możliwe o dokladne informacje krok po kroku jak i czym pielegnowac (nazwy produktow mydel kremow szamponow) skore twarzy i glowy w ŁZS domiejscowo lekarz przepisam Pimufacin a co z codzienna pielegnacja ? Czy myc twarz i glowe jak najczesciej i czym ?
    pozdrawiam renata

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzień dobry!
    Na łojotokowe jak i atopowe zapalenie skóry zdecydowanie najlepszy jest krem lub emulsja do kąpieli z Emolium. Kosmetyki te nie tylko leczą objęty chorobą obszar skóry jak i dokładnie nawilżają ją :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo często takie objawy są spowodowane reakcją alergiczną w okresie pylenia lub po prostu w wyniku reakcji na dane produkty w diecie. Bardzo interesujący wpis, czekam z niecierpliwością na kolejne. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION