8/12/2016

JAK PRAWIDŁOWO DBAĆ O CERĘ TŁUSTĄ I MIESZANĄ

Na podsumowanie tygodnia na temat pielęgnacji cery tłustej i mieszanej przedstawię Wam kilka ważnych informacji, o których powinniście pamiętać, a także jak właściwie dbać o taki typ skóry problematycznej. Mam nadzieję, że moje rady przydadzą się Wam w codziennej rutynie i ułatwią funkcjonowanie z owym problemem.


Na początek coś, o czym powinniście wiedzieć!

Czym jest trądzik pospolity?
Jest to schorzenie dermatologiczne o podłożu łojotokowym. Najczęściej spotykana choroba skóry. W okresie dojrzewania występuje w różnych odmianach u większości młodzieży. 10% pacjentów wykazuje aktywne objawy jeszcze przed 30, a 40 rokiem życia. Skłonność do trądziku może być uwarunkowana genetycznie, a także od aktywności hormonów wpływających na gruczoły łojowe. Wyróżniamy tu : androgeny, estrogeny, progesteron i tyroksynę. Dużą rolę odgrywają również bakterie, a wśród nich Propionibacterium acne. W trądziku występuje zwiększenie wytwarzania łoju, a ten z kolei jest wynikiem działalności gruczołów łojowych.

Jakie mamy rodzaje trądziku?
Trądzik zaskórnikowy - z licznymi zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi
Trądzik grudkowo - krostkowy - obok zaskórników występują grudki i krosty
Trądzik guzkowo - cystowy - z licznymi głębokimi zapalnymi guzami i guzkami wypełnionymi ropną lub ropno - krwistą treścią.
Trądzik piorunujący - oprócz wykwitów trądzikowych występują również wysoka gorączka, spadek masy ciała, bóle mięśni.
Mamy również kliniczne odmiany trądziku takie, jak:
Trądzik młodzieńczy
Trądzik ropowiczy
Trądzik skupiony
Trądzik bliznowcowy
Trądzik o ciężkim przebiegu

Ponieważ trądzik to choroba, powinno się go leczyć!!! W tym celu działamy przeciwbakteryjnie i keratolitycznie. Stosujemy antybiotyki, które przede wszystkim zmniejszają stan zapalny. Trądzik pospolity jest często spotykany przy cerze tłustej. Czym charakteryzuje się taka cera?
Objawy cery tłustej:
Błyszcząca i słabo ukrwiona.
Widoczne zaskórniki zamknięte i otwarte, czasem grudki i krostki.
Dobrze reaguje ona na wodę, mydło i czynniki atmosferyczne.
Widoczna jest wydzielina łojowa, a także ujścia gruczołów łojowych.
Często wyglądem przypomina skórkę pomarańczy.

Jeśli chodzi o cerę mieszaną to jest ona znacznie mniej uciążliwa i wyglądająca bardziej estetycznie, nie mniej jednak również może stwarzać problemy. Na policzkach pojawia się przesuszenie, a w strefie T ( broda, nos i czoło ) zwiększona produkcja sebum, która przyczynia się do występowania zaskórników otwartych i zamkniętych. Taki typ cery także wymaga odpowiedniej pielęgnacji!

Jak prawidłowo pielęgnować cerę tłustą?
Przede wszystkim do demakijażu stosujemy preparaty o pH zbliżonym do naturalnego pH skóry. Zawsze dokładnie oczyszczamy skórę, najlepiej w dwóch krokach. Pamiętamy o kremach matujących, kremach na noc i pod oczy o działaniu sebostatycznym, niekomedogennym. Wykonujemy peelingi typy scrub oraz te na bazie kwasów AHA, a także korzystamy z maseczek oczyszczających i nawilżających. Absolutnie nie wyciskamy niczego na własną rękę!
Z jakich zabiegów możemy skorzystać w salonie kosmetycznym, które dobrze wpłyną na cerę tłustą?
Są to przede wszystkim: oczyszczanie manualne, mikrodermabrazja, galwanizacja anodowa i darsonwalizacja. Wszelkiego rodzaju zabiegi złuszczające, sebostatyczne, zabiegi z kwasami AHA oraz kawitacja i masaż Jacqueta.   

Jak prawidłowo pielęgnujemy cerę mieszaną? 
Bardzo podobnie jak tłusta, jednak kosmetyki które zastosujemy powinny być przeznaczone właśnie dla niej i mniej drastyczne. Rezygnujemy z ostrych peelingów na rzecz "ścieraczy" typu gommage lub też stosujemy peelingi enzymatyczne. Rezygnujemy również z produktów zawierających alkohol w składzie. Stosujemy łagodne preparaty antybakteryjne, lekkie kremy nawilżające i balsamy pochłaniające sebum. 

Z jakich zabiegów możemy skorzystać w salonie kosmetycznym dla cery mieszanej? 
Polecam mikrodermabrazję oraz peeling kawitacyjny, sonoforezę, zabiegi z kwasami oraz algami. 

O czym pamiętamy podczas wybierania kremów i innych kosmetyków?
Zwracamy uwagę na składy produktów. Bardzo dobrze działają te na bazie wody, bez parafiny i olei mineralnych. Dobrze zadziałają kremy czy peelingi z kwasami AHA, kwasem salicylowym, kwasem azelainowym, witaminą A jak i olejkiem herbacianym. Konsystencja powinna być lekka, żelowa. Sprawdzajcie, czy na opakowaniu jest napis: produkt niekomedogenny. Oznacza to, iż nie zapycha porów i nie przyczynia się do powstawania zaskórników. 

Pamiętajcie!!! 
Jeśli objawy trądzikowe zaczynają się powiększać, koniecznie wybierzcie się do dermatologa. Nie wyciskajcie niczego w domu i nie eksperymentujcie. Trądzik pospolity to schorzenie dermatologiczne i należy go leczyć!!! Im szybciej zaczniecie odpowiednio działać tym lepiej dla Was. I uwierzcie mi, wszystko da się zniwelować, każdy problem w dzisiejszych czasach da się wyleczyć. Piękna cera to odpowiednia pielęgnacja i Wasze lepsze samopoczucie! 

XOXO

6 komentarzy:

  1. Mam skórę mieszaną i raczej nie mam z nią problemów, ale ciekawy post ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj z tym wyciskaniem to największy problem bo jak mi coś takiego mega wyrośnie to wręcz nie można się oprzeć by tego nie zgładzić :/

    OdpowiedzUsuń
  3. Cera tłusta nie jest łatwa w pielęgnacji.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam cerę mieszaną,po każdym żelu do twarzy-wypryski i czerwona cera.Zamieniłam żel na mydło z morską solą za 8zł i opłacało się,wypryski zniknęły a strfa T bez przetłuszczania☺

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja mam cerę tłustą, trądzikową i w problemie bardzo pomógł mi olejek jojoba ;)

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION