3/18/2019

JAK LECZYĆ ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY? - LEKI, DIETA, PROBIOTYKI

W ostatnim poście wprowadziłam Was w temat Atopowego Zapalenia Skóry. Znacie już przyczyny powstawania tej choroby, a dziś przejdziemy do leczenia. Jeśli jeszcze nie widzieliście tej publikacji kliknijcie tutaj.



Jak leczyć Atopowe Zapalenie Skóry? 

Jak już wiecie AZS to choroba przewlekła i nie będę Was oszukiwać, że jej leczenie jest łatwe i przynosi widoczne efekty. Niestety musicie być cierpliwi i wiem, że nie będzie to łatwe. Od razu zaznaczę, że mitem w tym przypadku jest odczulanie. Atopia to nie jest zwykła alergia. Od czego zaczynamy? Oczywiście od znalezienie dobrego lekarza, który dobierze odpowiednie preparaty. Kolejny krokiem będzie wprowadzenie właściwej pielęgnacji. I tutaj kładziemy nacisk na odbudowę warstwy ochronnej naskórka, czyli płaszcza hydrolipidowego. A nic tak nie pomoże jak dermokosmetyki w postaci maści i kremów natłuszczających, mających w składzie emolienty, lipidy, czy ceramidy. 

Badania pokazuję, iż bardzo dobre efekty w leczeniu Atopowego Zapalenia Skóry przynosi fototerapia. Niestety ciężkie przypadki wymagają zastosowania preparatów farmakologicznych, czyli leków antyhistaminowych, antyalergicznych środków steroidowych oraz leków przeciwzapalnych. Dzięki nim zmniejszy się świąd, obrzęk, zaczerwienienie oraz suchość i zredukują się ogniska zapalne. Ale ... tak tak, są też skutki uboczne takiego leczenia. Może pojawić się trądzik posterydowy czy też mogą wystąpić zaburzenia hormonalne. Dlatego tak ważne jest znalezienie dobrego lekarza, który poprowadzić nas przez całą kurację. 

Czy zmiana stylu życia jest konieczna? 

Owszem! Przede wszystkim musicie unikać wszelkich czynników, które mogą potęgować rozwój choroby. I tutaj polecam wybierać odzież z naturalnych włókien omijając wełnę i len, które mogą podrażniać skórę. W domu warto ograniczyć roztocza, czyli np. zrezygnować z dywanów, dekoracyjnych pledów czy poduszek. Kolejny punkt to zwierzęta domowe. Wiem, że są one wspaniałymi członkami naszej rodziny, ale niestety ich sierść może powodować uczulenia. 

Dieta i probiotyki to kolejny ważny punkt! 

Wygląd i jakość naszej skóry zależy również od tego co jemy, a odpowiednia dieta bardzo pomaga w leczeniu Atopowego Zapalenia Skóry. Bardzo często zaleca się stosowanie tzw. diety eliminacyjnej. Polega ona na stopniowym wykluczaniu wszystkich produktów, które mogą uczulać, a organizm ich nie toleruje. 

Produkty, którym powinniście się przyjrzeć z większą uwagą ( czyli takie, które nie są korzystne dla AZS ) to: zboża, a zwłaszcza pszenica, jajka, marchew i seler, kakao, orzechy, wysokoprzetworzona żywność, pewne gatunki ryb, konserwanty i sztuczne barwniki. 

Z kolei zaleca się jagnięcinę, gotowane jabłka, świeże owoce ( poza cytrusami i bananami ), grzyby, warzywa takie jak szpinak, pietruszka, liście buraka, jarmuż i brokuły, ryż, kaszę gryczaną, chude części z mięsa indyka oraz produkty bogate w kwasy omega-3. 

Dodatkowo pomyślcie również o stosowaniu probiotyków. Dlaczego? Ponieważ bakterie probiotyczne stymulują produkcję przeciwciał i uszczelniają jelita. Co ciekawe, producenci kosmetyków również zaczynają korzystać z probiotyków i wprowadzają je do składów preparatów pielęgnacyjnych. A skoro jesteśmy pry pielęgnacji to w następnym poście opowiem Wam co robić, jakie preparaty stosować oraz podam Wam kilka linków do skutecznych kosmetyków! 

XOXO

7 komentarzy:

  1. Pani pediatra ciagle nas meczy probiotykami i ciagle tylko natłuszczać i natłuszczać. Zastanawia mnie jeszcze kwestia kąpieli, bo jedni mówią o codziennej a inni jak najmniej, ze woda tez wysusza. I jeszcze domowe metody kąpieli w krochmalu i siemieniu lnianym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Probiotyki i natłuszczanie to podstawa. A co do kąpieli to wypowiem się w kolejnym poście ;)

      Usuń
  2. Ojjj sama mam AZS i przy badaniach z krwi i gastroskopii wyszło też ze mam celiakię. Muszę unikać glutenu i wtedy widzę różnice w wyglądzie skóry. Przeważnie swędzenie występowało na szyi, dłoniach i na zgięciach łokci. Dieta ma ogromny wpływ na to jak nasza skóra reaguje. Najczęściej lekarze przepisują sterydy np maść Elocom. Ona szybko goi ale też szybko wysypka powraca. Dlatego najlepiej unikać sterydów a zadbać o dietę. Kosmetyki też są ważne ale to jest kwestia indywidualna. A co do probiotyków, brałam przez pewien czas Latopic i wydawało mi się ze jest lepiej. AZS to bardzo ważny temat i dotyczy bardzo wielu osób. Super post !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, dieta eliminacyjna to bardzo ważny krok w leczeniu AZS.

      Usuń
  3. Hej! Wielkie dzięki za ten wpis! Mam pytanie - jakich emolientów najczęściej używacie? Sporo dobrego słyszałem o takich preparatach, jak Ectokrem i Epireg. Co polecacie? Będę wdzięczny za każdą odpowiedź...

    OdpowiedzUsuń
  4. Super wpis. Bardzo pomocne wskazówki

    OdpowiedzUsuń
  5. Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION