10/05/2018

RETINOL, SYNTETYCZNE RETINOIDY I ICH ZASTOSOWANIE W DERMATOLOGII - CZ.2

Kontynuujemy wątek retinolu i dziś kolejna dawka potrzebnej wiedzy. Tak, jak Wam wspominałam dziś opowiem o syntetycznych retinoidach oraz zastosowaniu ich w dermatologii. Czytajcie dokładnie i spokojnie, bo będzie tego dość dużo. Postaram się też przekazać Wam owe informacje w jak najprostszy sposób. Zaczynamy ... 
CZYM SĄ SYNTETYCZNE RETINOIDY?

Rodzina retinoidów jest ogromna. Większość z nich stosuje się w medycynie i tutaj musicie wiedzieć, że dzielą się one na III generacje. 

I generacja - retinoidy niearomatyczne, do których zaliczamy retinol, tretinoinę oraz izotretinoinę 
II generacja - retinoidy monoaromatyczne, czyli etretinat oraz acitretin 
III generacja - retinoidy poliaromatyczne, czyli adapalen i tazaroten 

Wszystkie te substancje charakteryzuje niewielka stabilność, czyli krótki okres trwałości preparatów. Bardzo często występują podrażnienia, działanie fotouczulające, możliwość wystąpienia przebarwień przy ekspozycji na UV, wysoka cytotoksyczność, teratogenność i trudności w stosowaniu u osób ze skórą wrażliwą. I tutaj wkraczają syntetyczne retinoidy!!! Dlaczego? Bo są one w znacznym stopniu pozbawione wyżej wymienionych wad. Dobrą informacją jest dla nas to, że rynek kosmetyczny cały czas się rozwija, a to oznacza, że kolejne generacje retinoidów otworzą nowe możliwości terapii. 

JAK DZIAŁAJĄ RETINOIDY?

Efekty fizjologiczne jakie wywołują retinoidy to odnowa i różnicowanie komórek naskórka, odbudowanie macierzy międzykomórkowej, modulacja aktywności melanocytów, a nawet działanie antyoksydacyjne. W kosmetologii korzysta się głównie z retinoidów pierwszej generacji. Szczególnie przydatny jest retinaldehyd, który przekształca się w skórze do kwasu retinowego ( opowiadałam Wam o tym w poprzednim poście ). Musicie jednak pamiętać, że retinoidów nie należy stosować jednocześnie z innymi preparatami działającymi złuszczająco, oczyszczająco, ściągająco i wysuszająco. Nie wolno ich przyjmować, jeśli stosujecie antybiotyki! Dlatego też, jeśli podejmujecie kurację z retinoidami, w tym stosujecie kosmetyki z retinolem nie wolno Wam sięgać po kuracje np. z kwasami!!! 

RETINOIDY W DERMATOLOGII 

Jak zapewne większość z Was wie retinoidy często stosuje się w dermatologii, jako skuteczną grupę leków np. w leczeniu trądziku pospolitego. Dzięki nim dochodzi do zmniejszenia nieprawidłowego rogowacenia w obrębie mieszków włosowych, ale też zmniejszenia gruczołów łojowych i łojotoku. Niestety ich stosowanie wymaga cierpliwości i kuracji, które trwają wiele miesięcy. Na początku może pojawić się podrażnienie, zaostrzenie zmian skórnych i wysuszenie skóry. Nie wolno stosować retinoidów u kobiet w ciąży. Co więcej, musicie wiedzieć, że retinoidy obciążają organizm, powodują czasem wiele objawów ubocznych. Jeśli kiedyś mieliście w dłoni ulotkę informacyjną to pewnie zauważyliście jak jest ona długa. Ale! Zawsze pojawia się ale ;) Tak, jak już wspomniałam wyżej technologia idzie do przodu. Jeśli zdecydujecie się na ową terapię i będzie prowadził Was dobry lekarz, który dodatkowo skieruje Was na badania laboratoryjne transaminaz, bilirubiny i gospodarki lipidowej możecie mieć większą pewność, że skutki uboczne znacznie się zmniejszą. 

Przy okazji dzisiejszego posta chcę Wam polecić kilka artykułów, które mogą Was zainteresować: 
Przez 7 lat mojego blogowania oraz dzięki studiom poznałam wielu wspaniałych lekarzy, dermatologów i specjalistów w swojej dziedzinie. Dzięki nim dowiedziałam się, że retinoidy to jedne z najsilniejszych, ale też najskuteczniejszych substancji, które stosuje się w kosmetyce i dermatologii. Dlatego też warto po nie sięgać, jednak z głową. Jeśli zmagacie się z silnym trądzikiem nic tak skutecznie go nie uleczy jak retinoidy. Co więcej, sam retinol jest najlepszym rozwiązaniem w działaniu przeciwzmarszczkowym. Jeśli podejmiecie decyzję o zastosowaniu retinolu ( retinoidów ) musicie wiedzieć, jaką pielęgnację stosować, po jakie kosmetyki sięgać i jakie zabiegi wykonywać. W pierwszych dwóch postach zrobiłam dla Was wprowadzenie. Teraz podpowiem Wam na jakie kosmetyki warto się zdecydować i które z nich są godne uwagi. A jak już będziecie znać te preparaty to w co uzupełnić pielęgnację, na jakie substancje aktywne zwrócić uwagę itd. Wiem, wiem, będzie tego dużo, ale zależy mi na tym, byście świadomie podchodzili do swoich decyzji!!! 

XOXO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram

Copyright © 2017 COCO COLLECTION