Kwasy mamy już za nami, to teraz czas na retinol. Dlaczego teraz? Bo jest to jeden z tematów, do którego bardzo chętnie wracacie właśnie jesienią. I choć napisano o nim już wiele, warto przypomnieć Wam najważniejsze informacje, gdyż w medycynie i kosmetologii niewiele jest takich substancji leczniczych i jednocześnie przeciwstarzeniowych o tak szerokim działaniu na skórę. Dodam więcej! W kosmetyce pojawiają się co chwila nowe kosmetyki, które zawierają retinol. A jeśli chcecie z niego korzystać w odpowiedni sposób, musicie posiadać potrzebną Wam wiedzę. To jak, zaczynamy?
RETINOL I JEGO WŁAŚCIWOŚCI ?
Na początek mała ciekawostka. Historia witaminy A to zaledwie 100 lat. Pierwszy raz opisano ją w 1913 roku, a identyfikacji chemicznej dokonano w 1930 roku. Kilka lat później odkryto jaki wpływ ma niedobór witaminy A na proces starzenia się skóry. I teraz uwaga! Pierwszy raz zastosowano tę substancję w 1956 roku w celu odmłodzenia skóry, a w 1999 roku do sprzedaży trafiły pierwsze kosmetyki!!!
Retinol, czyli witamina A w czystej postaci to jeden z najbardziej cenionych składników kosmetycznych o udowodnionym działaniu. Niestety w kosmetykach występuje najczęściej w formie nieaktywnej, która musi zostać aktywowana w komórkach skóry poprzez wieloetapowy proces.
Jak działa retinol? Otóż reguluje on proces rogowacenia naskórka, poprawia koloryt i strukturę skóry, wpływa na naprawę kolagenu, redukuje czynność i rozmiary gruczołów łojowych, zwęża pory, wygładza i uelastycznia skórę. Efektem działania retinolu jest likwidacja drobnych zmarszczek, zmniejszenie przebarwień, naprawa posłonecznych uszkodzeń skóry i co ważne, te efekty pojawiają się dopiero przy długotrwałym, najlepiej wieloletnim stosowaniu, choć samo działanie zauważymy już po kilku miesiącach kuracji.
JAK DZIAŁA RETINOL W SKÓRZE?
Retinol aplikowany na skórę ulega w większej części estryfikacji do palmitynianu retinolu, który stanowi jego formę zapasową magazynowaną w wątrobie. Musicie wiedzieć, że aktywny metabolit, czyli kwas retinowy jest bardzo drażniący. Działa tylko śródkomórkowo, głównie wewnątrz jądra komórkowego. Tutaj zachodzi dość skomplikowany proces stymulacji odpowiedniego fragmentu DNA, który w rezultacie usprawnia funkcjonowanie skóry. Dziś pominę omawianie całego tego procesu, ale jeśli kogoś z Was będzie interesował ten temat to dajcie znać na maila, a tam Wam wszystko szczegółowo opiszę.
KTO NIE MOŻE KORZYSTAĆ Z RETINOLU?
Oczywiście kobiety w ciąży oraz okresie karmienia. Nie mogą z niego korzystać również kobiety, które przygotowują się do ciąży. Musi być zachowany odstęp minimum 2 lat!
CO MUSIMY WIEDZIEĆ NA POCZĄTKU KURACJI?
Po pierwsze, wiecie już że retinol to witamina A, dość młoda w kosmetyce, ale niezastąpiona w leczeniu wielu schorzeń skóry i działaniu przeciwzmarszczkowym. Po drugie, retinol i jego pochodne posiadają niewielką stabilność, często powodują podrażnienie, uczucie pieczenia i napięcia skóry. Nie wolno stosować ich w słoneczne dni - przebarwienia! Na szczęście kosmetyka idzie do przodu i można już znaleźć nowoczesne preparaty, ulepszone w działaniu, o specjalnie dostosowanych cząsteczkach wykazujących największą aktywność już przy minimalnym stężeniu retinolu. Również w salonach kosmetycznych możecie częściej skorzystać z zabiegów, które będą mniej drażniące, ale też bardziej skuteczne. Warto zawsze podpytać o stężenie retinolu, markę, nośniki zwiększające działanie retinolu, jego formę i cząsteczkę. W następnych postach polecę Wam kilka takich zabiegów i marek profesjonalnych, po które możecie świadomie sięgać. Opowiem Wam również o syntetycznych retinoidach oraz tych, które stosowane są w dermatologii.
Mam nadzieję, że dzisiejsze wprowadzenie do retinolu będzie dla Was przydatne. Przy okazji mam też do Was prośbę. Napiszcie proszę w komentarzach co Was konkretnie interesuje w tym temacie, by wyczerpać go jak najlepiej. Wiem, że czekacie również na moje rekomendacje odnośnie skutecznych kosmetyków do stosowania w domu. Oczywiście takie też się pojawią :)
XOXO
Zaskoczyłaś mnie pisząc,że nie można zajść w ciążę dwa lata po zakończeniu kuracji retinolem. Oczywiście wiedziałam, że działa on negatywnie na płód,i należy zachować odstęp między ciażą, a stosowaniem retinolu, ale nie wiedziałam, że jest to tak długi czas. Sądziłam, iż pół roku wystarczy.
OdpowiedzUsuńDziękuję za te informację.
Ja też byłam bardzo zaskoczona, gdy uzyskałam taką informację na studiach od dr prowadzących zajęcia z technologii receptur, czy dermatologii. Wiele kobiet nie wie o tym, że przerwa powinna być tak długa ;)
UsuńCzy Pani prowadząca podparła swoją wypowiedź źródłem naukowym? Z chęcią bym się zapoznała.owszem słyszałam o przerwie min 2 lata ale po leczeniu doustnym pochodnymi witaminy A.pozdrawiam
UsuńOczywiście! Wykładowca to mgr a dr. Niestety nie pamiętam źródła, ale ta informacja bardzo mocno utkwiła mi w pamięci ;)
UsuńWitam, czy mozesz polecic produkty z retiolem do stosowania w domu, w jaki sposob stosowac jednoczesnie retinol i wit. C. Z Twojego polecenia zakupilam neutrogene nawadniajaca. Chce tez kupic bandi z wit c i wlasnie retinol. Czy moglabys mi rozpisac jak uzywac tych trzech produktow? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTak, będę robić taki post i tam wszystko dokładnie opiszę.
UsuńMnie interesuje właśnie przykład kosmetyków z retinolem i plan ich stosowania :)
OdpowiedzUsuńBędzie będzie taki post na blogu ;)
Usuń